2 צפייה בגלריה
מוחמד בן זאיד, בנימין נתניהו
מוחמד בן זאיד, בנימין נתניהו
בנימין נתניהו ומוחמד בן זאיד. חריקות ראשונות ביחסים
(צילום: AP, אלכס קולומויסקי)
האמירויות השעו את ההכנות לוועידת פסגה בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, נציג בכיר מאוד של ממשל ביידן וראשי המדינות הערביות שהפשירו בשנה שעברה את יחסיהן הדיפלומטיים עם ישראל. האירוע אמור היה להתקיים בחודש אפריל באבו דאבי, בירת האמירויות. נתניהו רמז עליו בראיונות שנתן בימים האחרונים לתקשורת, כולל ריאיון ב-ynet.
שליט האמירויות מוחמד בן זאיד כועס על מה שהוא מפרש כניצול לרעה של הסכם הנורמליזציה עם ישראל למסע הבחירות של נתניהו. ראש הממשלה הזכיר בהופעות הבחירות שלו סכום של "עשרות מיליארדי דולרים" שהאמירויות עומדת להשקיע בישראל וטען שקיבל התחייבות מבן זאיד להשקעה מיידית של עשרה מיליארד דולר.
2 צפייה בגלריה
תמונה של ג'ו ביידן
תמונה של ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן היה אמור לשלוח נציג בכיר מטעמו
(צילום: AP)
אתמול פרסם היועץ הבכיר בממשל האמירתי, אנואר גרגאש, מי שהיה שר המדינה לענייני חוץ ואדריכל ההסכם עם ישראל, הודעה חריפה בטוויטר שמבהירה את עמדת ממשלתו: "מטרת הסכמי אברהם היא לספק תשתית אסטרטגית איתנה לקידום השלום עם מדינת ישראל והאזור. האמירויות לא יהיו צד לכל תהליך בחירות בישראל, עכשיו ותמיד".
במקביל נוצר משבר חמור ביחסים של ישראל עם ירדן, שיש לו השלכות ביטחוניות מיידיות. ג'ארד קושנר, שליחו של הנשיא טראמפ, יזם את הסכמי אברהם. האמירויות הסכימו לנורמליזציה וקיבלו בתמורה ויתור ישראלי על סיפוח בגדה והשלמה עם מכירת מטוסי F-35. נתניהו מתאר בהופעותיו את ההסכם כ"שלום תמורת שלום", ללא תמורה.
הפרטים המלאים בטור של נחום ברנע מחר במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות"