לא, זה לא אותו דבר! בואו נשחזר את האירועים על מנת שאף אחד לא יהנדס לנו את התודעה.
ביום שני בערב יצאו מאות פורעים ערבים לבצע פוגרומים ברחבי העיר לוד - חמישה ק״מ מנתב״ג. הם שרפו בתי ספר, בתי כנסת, נקודת משטרה, עשרות רכבים ומכולות אשפה. הם יידו אבנים ובקבוקי תבערה על רכבים, דירות ותושבים, הסתערו אל בתי היהודים וירו זיקוקים לכל עבר. עשרות יהודים היו נצורים במשך שעות ארוכות בתוך מתנ״ס וחולצו ממנו שיירות שיירות בידי כוחות מג״ב.
2 צפייה בגלריה
הצתת כלי רכב בלוד
הצתת כלי רכב בלוד
הצתת כלי רכב בלוד
2 צפייה בגלריה
נזקי ההצתה במכינה קדם צבאית מעוז בלוד
נזקי ההצתה במכינה קדם צבאית מעוז בלוד
נזקי ההצתה במכינה הקדם צבאית מעוז בלוד
(צילום: חגי דקל)
כשהחלו המהומות לא היו אז בעיר שום גורמים חיצוניים. לא הותקף אף תושב ערבי ושום ״מתנחל״ (שם קוד תקשורתי לדתי-לאומי) לא התגרה באף אחד. בערב הזה כל חטאנו הסתכם בזה שאנחנו יהודים. ממש כמו הסבים והסבתות שלנו.
אולם מאז יום שני מנסים ליצור איזו משוואה כאילו שיש פה אנרכיה משני הצדדים - הערבים והיהודים ברחובות ישראל. אז פה חשוב לחדד נקודה מאוד משמעותית - מצד אחד ישנו ציבור שחלקים גדולים ממנו קוראים במוצהר להשמדת מדינת ישראל ומגדירים את היהודים כאויב הציוני.
מהצד השני ישנו ציבור שללא כל התרעה מוקדמת החלו לבצע בו פוגרומים במטרה לחבל ברכוש ולנסות להרוג אותו. ובהיעדר אכיפה ומשילות משטרתית נאלץ להגן על עצמו.
הכאוס שמתרחש ברחובות ישראל מאז אותו הערב הוא נוראי, טראגי, הרסני ומצער, אבל הוא רק האדוות של יום שני.
אז נכון, חשוב להדגיש שצריך לגנות בחריפות אלימות בשני הצדדים. וחשוב להדגיש שיש ציבור משמעותי בקרב ערביי ישראל שאין לו קשר לפוגרומים האלה והוא באמת רוצה דו קיום, אבל בבקשה - אל תתפתו להיגרר לתוך המשוואה ההרסנית שמטשטשת את היסוד האמיתי למה שמתרחש כעת: ניסיונות לבצע פוגרומים ביהודים וסמלים יהודיים ואך ורק משום שהם יהודים.
נתנאל איזקנתנאל איזקצילום: אלון גרגו
יש לזה גם פתרון. מדינת ישראל מוכרחה לטפל בזה על ידי פעולה נחושה של איסוף הנשק הלא חוקי מהמגזר הערבי בערים המעורבות ולאחר מכן בערים הערביות עצמן. מהלך כזה יוביל להגברת הביטחון האישי של הערבים והיהודים כאחד ולאחר מכן אפשר יהיה לחתור להשבת השקט והסדר על כנם כפי שכולנו שואפים ומייחלים.
נתנאל איזק, המשנה לראש העיר לוד