"הקש בגג", אזרחים בורחים - ומתחם מופצץ: תיעוד התקיפה בעזה
(צילום: דובר צה"ל)

התרעת צבע אדום הופעלה הלילה (בין חמישי לשישי) במרחב המועצה האזורית שער הנגב בעוטף עזה, זמן קצר לאחר שמטוסי קרב של חיל האוויר תקפו יעדים ברצועת עזה בתגובה להפרחת בלוני התבערה משטח הרצועה. דובר צה"ל הבהיר שאין מדובר בירי רקטי, אלא בירי מקלעים של חמאס. לא היו נפגעים.
במהלך היממה האחרונה פרצו שמונה שריפות בשטח ישראל. בגל התקיפות הנרחב הטילו המטוסים טונות רבות של פצצות על מבנים ועל בור שיגור של רקטות. מטרת ישראל בתקיפות אלה היא להעביר מסר לחמאס לפיו היא מוכנה להמשך המערכה, אם תידרש לכך. הבוקר פרסם דובר צה"ל תיעוד שבו נראית התראת "הקש בגג", עזיבת אזרחים את המקום מיד לאחר מכן, ואז הפצצת מתחם של חמאס.
שריפה אחרי התקיפה: תיעוד לילי מעזה

5 צפייה בגלריה
תקיפת צה"ל ברצועה
תקיפת צה"ל ברצועה
תקיפת צה"ל ברצועה
(צילום: רויטרס)
5 צפייה בגלריה
תקיפת צה"ל ברצועה
תקיפת צה"ל ברצועה
עזה, אמש
(צילום: רויטרס)
דובר צה"ל הודיע לפני חצות: "מטוסי קרב תקפו במרחב העיר עזה ובחאן יונס עמדת שיגור רקטי ומתחמים צבאיים של ארגון הטרור חמאס. התקיפה בוצעה בתגובה להמשך הפרחת בלוני התבערה לשטח ישראל". עוד נמסר כי הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי קיים בערב דיון הערכת מצב שבה הנחה על הגברת המוכנות והיערכות צה"ל למגוון תרחישים "הכוללים גם את חידוש הלחימה למול המשך פעולות הטרור מרצועת עזה. צה"ל ימשיך להשמיד יכולות ותשתיות צבאיות של ארגון הטרור ורואה בחמאס אחראי לנעשה ברצועת עזה".
הפלסטינים דיווחו בתחילת גל התקיפות כי במוקד היו מוצבים של הזרוע הצבאית של חמאס בצפון ובדרום רצועת עזה, ובהם מוצב אחד שהותקף שלוש פעמים. חמאס הגיב לגל התקיפות הנרחב: "ההפצצות שביצעה ישראל ביעדי ההתנגדות הם אך ורק מפגן של הממשלה החדשה שנועד לשפר את המורל של החיילים שקרסו מול מתקפות ההתנגדות במערכה האחרונה". בחמאס איימו כי "אם ישראל תבצע מעשה טיפשי כלשהו ותפגע בעם או בהתנגדות הפלסטינית, אזי, ההתנגדות ובראשה גדודי אל-קסאם, יהיו המגן של אנשינו והמקומות הקדושים".
5 צפייה בגלריה
תקיפת צה"ל ברצועה
תקיפת צה"ל ברצועה
חמאס מזהיר מ"מעשה טיפשי". הלילה בעזה
(צילום: רויטרס)
5 צפייה בגלריה
צה"ל תוקף ברצועה
צה"ל תוקף ברצועה
אחת התקיפות בג'בליה
פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין כי בין המטרות שתוקף צה"ל נמנים גם בור שיגור, שבו מאוחסנות רקטות. מוקדם יותר כתב כי במערכת הביטחון רואים בחומרה רבה את טרור הבלונים ומעריכים שאולי יהיה צורך להיכנס למערכה נוספת שתהיה המשך של "שומר החומות".
יש אפשרות שהרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ייאלץ לדחות שוב את ביקורו החשוב בארצות הברית בגלל המתיחות בגבול רצועת עזה ובגלל כוונת ממשלת בנט-לפיד שלא להירתע מכניסה למערכה נוספת ברצועת עזה. בנט, שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל כוכבי נחושים בהחלטה שמה שהיה לא מה שיהיה גם אם יהיה צורך במערכה צבאית נוספת.
5 צפייה בגלריה
יער בארי
יער בארי
יער בארי אחרי שריפה מבלוני תבערה
(צילום: משה ברוכי יערן קק״ל)
מלבד שמונה השריפות שפרצו בעוטף עזה, אתמול פרצו ארבע שריפות נוספות. בלילה האחרון צה"ל נמנע מתקיפות ברצועה בתגובה להפרחת הבלונים לעבר שטח ישראל, בניגוד ללילה שבין שלישי לרביעי. התקיפה בלילה שבין שלישי לרביעי הגיעה אחרי ש-26 שריפות פרצו בשטחי עוטף עזה. זו הייתה התקיפה הראשונה של צה"ל מאז כניסתו של נפתלי בנט ללשכת ראש הממשלה וגם לראשונה מאז כניסתה לתוקף של הפסקת האש עם תום מבצע "שומר החומות".
בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס ביום ראשון הקרוב וידון במתיחות לנוכח המשך טרור הבלונים. את הקבינט מאיישים תשעה שרים ושלוש שרות. בראש הקבינט יעמוד ראש הממשלה נפתלי בנט, ומלבדו יכהנו בו שר החוץ יאיר לפיד, שר הביטחון בני גנץ, שר האוצר אביגדור ליברמן, שר המשפטים גדעון סער, שרת הפנים איילת שקד, שרת התחבורה מרב מיכאלי, השר לביטחון הפנים עמר בר לב, שר הבריאות ניצן הורוביץ, שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, שר השיכון זאב אלקין ושר הדתות מתן כהנא.
פורסם לראשונה: 22:39, 17.06.21