התיעוד שנחשף ב-ynet

בעקבות חשיפת ynet על אודות החשד לביצוע בדיקות קורונה פיראטיות במד"א, הובא הבוקר (יום ב') החשוד המרכזי בפרשה - אבי חובב, סגן מפקד מרחב ירושלים בארגון - לדיון נוסף בהארכת מעצרו והפעם הוא נחשד בעבירות הלבנת הון ומרמה. בתום הדיון הוארך מעצרו ביממה ולאחר מכן הוא ישוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים למשך עשרה ימים.
כמו כן, במשטרה אמרו כי מרגע מעצרו של חובב יחד עם חשודים אחרים - נגבו עדויות של למעלה מ-50 מעורבים. במסגרת הפרשה נעצרו גם חמישה מתנדבים במד"א החשודים שביצעו את הבדיקות הפיראטיות וגרפו לכיסם עשרות אלפי שקלים תמורתן.
הארכת מעצר לאבי חובב ומתנדבי מד"אהארכת מעצר לאבי חובב ומתנדבי מד"א
אבי חובב בדיון בהארכת מעצרו
(צילום: שלו שלום)
במשטרה אמרו עוד כי החשוד המרכזי וחשודים נוספים השתמשו לכאורה במתחם "היבדק וסע" בירושלים "כדי לממש את מטרותיהם האישיות, בכך שהכניסו את הבדיקות הפיראטיות למעגל הנבדקים במתחם - זאת על מנת שייבחנו במעבדה לקבלת התוצאות".
חשיפה: מתנדבים במד"א מבצעים בדיקות קורונה פיראטיות תמורת תשלוםחשיפה: מתנדבים במד"א מבצעים בדיקות קורונה פיראטיות תמורת תשלום
מגיע לבדיקה עם רכב ומדי מד"א
תחילת הפרשה עם פרסום התיעוד שבפתח הכתבה ב-ynet, שבו נראים מתנדבים בארגון מד"א מנצלים את סמכותם ואת גישתם למערכות, ומנהלים מערך בדיקות קורונה פיראטי. בתיעוד נראה מ', מתנדב בכיר באזור ירושלים, מתאם בדיקת קורונה "אנונימית", תמורת מאות שקלים.
הבדיקה מתבצעת על ידי מתנדב אחר, שמגיע ברכב חשוך, ללא מיגון, על אף החשד להידבקות. בתיעוד נוסף הגיע מ' עצמו לדגום אישה שהתחזתה לאם חד-הורית וביקשה בדיקה בדחיפות. אמנם ממנה מ' לא דרש תשלום, אך הוא גם סירב להיפגש במקום ציבורי. ככל הנראה, השתמש המתנדב בתקן בדיקה ממתחם היבדק וסע (דרייב אין), ושילב את הבדיקה במאגר הנתונים, על חשבון מכסה אחרת, זאת לפי מדבקה שהופיעה על גבי ערכת הבדיקה.
חשיפה: מתנדבים במד"א מבצעים בדיקות קורונה פיראטיות תמורת תשלוםחשיפה: מתנדבים במד"א מבצעים בדיקות קורונה פיראטיות תמורת תשלום
נכנס לרכב בלי מיגון לביצוע הבדיקה
השיטה פועלת כך: הנבדקים יוצרים קשר עם מ', ובטלפון נקבע המחיר והמקום לבדיקה. הבודק מגיע לרכבו של הנבדק, כשהוא לא ממוגן, וגובה ממנו סכום של מאות שקלים (בין 800 ל-1,200 שקל, כך ממידע שהגיע לידינו). הבודק מבצע בדיקה עם מטוש וציוד של מד"א, ומבטיח כי התשובות יתקבלו בשעות שלאחר מכן.
ייתכן שהדגימה אכן עוברת למתחם היבדק וסע בעיר, ומשם למעבדות, אך אין לדעת אם המתנדבים מעבירים את הדגימות, ומכאן יש סכנה שהתשובות שמועברות לנבדקים אינן אמינות. כפי שנראה בתיעוד – מ' שלח שני מתנדבים שונים, מה שמוכיח שהוא אינו פועל לבד.
אם נפגעתם מהתופעה והשתתפתם גם בבדיקה, או שידוע לכם פרטים נוספים הנכם מוזמנים לפנות למייל האדום של ynet.