צרפת ממשיכה לסעור בעקבות הפיגוע ביום שישי שבו פליט צ'צ'ני רצח לאור יום מורה וערף את ראשו בפרבר של פריז, כנקמה על כך שהציג לתלמידיו קריקטורות של הנביא מוחמד בשיעור על חופש הביטוי.
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
סמואל פאטי המורה שנרצח בפיגוע בצרפתסמואל פאטי המורה שנרצח בפיגוע בצרפת
סמואל פאטי. נתן לתלמידיו המוסלמים לצאת לפני שהציג את הקריקטורות
תיעוד הירי במחבל בצרפת
(מתוך טוויטר)

אחרי ההפגנות ברחבי צרפת ביום ראשון, שבהן עשרות אלפי צרפתים יצאו לרחובות לזכרו של סמואל פאטי בן ה-47 ולמען חופש הביטוי וערכיה החילוניים של המדינה, היום (ג') הודיע שר החינוך ז'אן-מישל בלנקר כי המורה שנרצח יקבל את עיטור הכבוד החשוב ביותר בצרפת, "ליגיון הכבוד". טקס ממלכתי לזכרו ייערך מחר בסורבון בפריז.
בינתיים נמשכת החקירה של הרשויות סביב הנסיבות שקדמו לפיגוע – והמאבק שעליו הכריזו בתגובה במוסלמים קיצונים ובארגונים שמסייעים להם. גורם משפטי אמר אתמול לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי עד כה נעצרו כבר 15 בני אדם, בהם ארבעה תלמידים בבית הספר שלידו נרצח פאטי, בפרבר קונפלאן סן אונורין, כ-30 ק"מ מצפון-מערב לפריז.
לפי אותו גורם משפטי, ארבעת התלמידים זיהו עבור המחבל, עבדאללה א. בן ה-18, את פאטי, בתמורה לתשלום. בנוסף אליהם נעצרו ארבעה מבני משפחתו של המחבל, שלא למד בבית הספר והתגורר במרחק של 100 ק"מ ממנו, בעיירה בנורמנדי. בני משפחתו שנעצרו הם סבו, הוריו ואחיו בן ה-17.
כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי
"אני סמואל". הפגנה בפריז בעקבות הפיגוע
(צילום: רויטרס)
כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי
(צילום: רויטרס)
כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי
(צילום: AFP)
מלבדם נעצרו עוד שישה בני אדם, בהם אביו של אחד התלמידים בבית הספר שבו לימד פאטי. האב פתח בקמפיין ברשת נגד המורה, במחאה על כך שהציג את הקריקטורות של מוחמד בכיתתו. אדם שני שנעצר הוא מטיף איסלאמיסטי שזוהה בתקשורת הצרפתית כעבד אל-חקים ספרוי, יליד מרוקו שמוכר לשירותי המודיעין בצרפת ופעל במשך שנים ברשת נגד מה שכינה "איסלאמופוביה". שר הפנים הצרפתי, ג'ראלד דרמאנה, אמר שאותו הורה של אחד התלמידים והמטיף האיסלאמיסטי הוציאו "פאתווה" נגד פאטי.
מלבד המעצרים הללו, המשטרה הצרפתית פשטה אתמול על כ-40 בתים של מוסלמים קיצונים, ומסרה שפשיטות נוספות צפויות בהמשך. אותן פשיטות, לפי הרשויות, לא היו קשורות ישירות לרצח של פאטי, אך שר הפנים דרמאנה אמר כי בכוונת הרשויות לתשאל גם כ-80 בני אדם שהביעו ברשתות החברתיות תמיכה בפיגוע. "אנחנו רוצים להטריד ולערער את התנועה הזו בצורה נחושה ביותר", אמר גורם במשרד הפנים ל-AFP.
דרמאנה, שמאז הרצח לוקח על עצמו תפקיד מרכזי במאבק באיסלאמיסטים בצרפת, אמר שהוא בוחן אפשרות להוציא אל מחוץ לחוק 51 ארגונים הפועלים בקהילה המוסלמית-צרפתית. את אחד הארגונים הללו, "האיגוד נגד איסלאמופוביה בצרפת" (CCIF) , דרמאנה אף כינה "אויב המדינה". דרמאנה טען שאותו ארגון היה "בבירור" מעורב בפיגוע. ברשת BBC ציינו כי בעקבות הפיגוע ביום שישי, אותו ארגון פרסם הודעה שבה הביע את "כאבו וצערו" למשפחתו של המורה פאטי.
שר הפנים של צרפת ג'ראלד דרמאנהשר הפנים של צרפת ג'ראלד דרמאנה
שר הפנים ג'ראלד דרמאנה. "להטריד ולערער" את הג'יהאדיסטים
(צילום: AFP)
זרי פרחים מחוץ לבית הספר ב פרבר של פריז שבו נרצח מורה סמואל פאטי פיגוע צרפתזרי פרחים מחוץ לבית הספר ב פרבר של פריז שבו נרצח מורה סמואל פאטי פיגוע צרפת
זרי פרחים ליד זירת הרצח
(צילום: MCT)
הורים ושוטרים מחוץ לחטיבת הביניים שבה המורה נרצח בצרפתהורים ושוטרים מחוץ לחטיבת הביניים שבה המורה נרצח בצרפת
(צילום: AFP)
ארגון מוסלמי אחר שאותו הזכיר דרמאנה הוא ארגון שמגדיר את עצמו כ"הומניטרי", בשם BarakaCity. בעמוד הפייסבוק של הארגון הזה תקפו בחריפות את דבריו של שר הפנים הצרפתי: "שיגעון אחז בשר הפנים, ובגלל שאינו מצליח למצוא דבר נגד הארגון ללא-מטרת רווח שלנו, הוא מנצל את סערת הרגשות שחוללה הטרגדיה הזו".
לפי הדיווחים בצרפת, הרשויות מתכוונות גם לגרש 213 אזרחים זרים שנמצאים ברשימת המעקב שלהן וחשודים ככאלו המחזיקים באמונות דתיות קיצוניות. 150 מתוכם ריצו בעבר עונשי מאסר.
"זה די חריג בגלל שבדרך כלל, אחרי טרגדיה שכזו, החקירה מתמקדת במה שקרה, במי שעמד מאחורי המתקפה", אמר העורך הפוליטי הבכיר של ערוץ France 24, מארק פרלמן. הוא ציין כי בכוונת משרד הפנים הצרפתי להמשיך במבצע הנרחב שלו נגד האיסלאמיסטים בימים הקרובים, וכי ניסיונו לאתר גם כאלו שהביעו תמיכה ברשת במחבל הוא בגדר ניסיון לפרוש רשת דיג "רחבה מאוד".
הורים ושוטרים מחוץ לחטיבת הביניים שבה המורה נרצח בצרפתהורים ושוטרים מחוץ לחטיבת הביניים שבה המורה נרצח בצרפת
הורים ושוטרים מחוץ לבית הספר שלידו המורה נרצח
(צילום: MCT)
פיגוע בצרפת: אדם ערף את ראשו של מורה שהציג קריקטורות של מוחמדפיגוע בצרפת: אדם ערף את ראשו של מורה שהציג קריקטורות של מוחמד
נשיא צרפת בזירה, ביום שישי
(צילום: EPA)
הפיגוע שמסעיר את צרפת אירע כאמור ביום שישי האחרון, בשעות אחר הצהריים. המחבל בן ה-18, פליט צ'צ'ני שנולד במוסקבה, דקר את סמואל פאטי בזמן שזה צעד לביתו אחרי הלימודים, וערף את ראשו. עדים סיפרו ששמעו את המחבל צועק "אללה אכבר".
לאחר מכן צילם המחבל את פאטי, פרסם את התמונות בטוויטר וכתב שרצח אותו. הוא הוסיף עלבונות כלפי הנשיא עמנואל מקרון ונגד "הכופרים" ו"הכלבים" הצרפתים. השוטרים שהוזעקו למקום מצאו אותו לא הרחק מזירת הרצח, וחיסלו אותו כאשר ירה לעברם עם רובה אוויר. כאמור, הוא התגורר הרחק משם ולא ידוע על קשר בינו לבין המורה או בית הספר. בחודש מרץ האחרון קיבל מעמד של תושב לעשר שנים.
פאטי והנהלת בית הספר דיווחו על איומים לאחר שהציג לתלמידיו בני ה-13 את הקריקטורות של מוחמד מוקדם יותר החודש. בתקשורת הצרפתית ציינו שפאטי היה מוערך על רוב תלמידיו והוריהם, ונחשב למורה מסור. לפי הדיווחים הוא אפשר לתלמידיו המוסלמים לעזוב את הכיתה לפני שהציג את הקריקוטורות, שמעוררות התנגדות רבה בקרב מוסלמים עקב האיסור המפורש באיסלאם להצגת איורים של הנביא מוחמד או של אלוהים.
אחת הקריקטורות שפרסם "שארלי הבדו". מאבק על חופש הביטויאחת הקריקטורות שפרסם "שארלי הבדו". מאבק על חופש הביטוי
אחת הקריקטורות שפרסם "שארלי הבדו". מאבק על חופש הביטוי
(צילום: AFP)
את הצגת הקריקטורות עשה פאטי על רקע עלייתן מחדש לכותרות במדינה. המגזין הסאטירי שארלי הבדו הציג אותן מחדש בשער שלו בתחילת ספטמבר, בעקבות פתיחת משפטם של סייעני המחבלים שביצעו את הטבח במשרדי המגזין בפריז ב-2015, גם אז כנקמה על פרסום הקריקטורות. בעקבות הפרסום המחודש שלהן, סמוך לאותם משרדים (שכעת כבר לא משמשים את מערכת המגזין, שפועלת ממקום סודי), בוצע פיגוע דקירה בסוף החודש שעבר, שבו נפצעו קשה שני בני אדם. המחבל שנתפס הוא פקיסטני בן 18. הוא אמר לחוקריו כי עשה זאת כנקמה על הפרסום המחודש של הקריקטורות.
הרצח של פאטי עורר כאמור הפגנות נרחבות ברחבי צרפת, שבהן הביעו צרפתים רבים הזדהות עם המורה והניפו שלטים שעליהם נכתב "אני סמואל" – על משקל הסיסמה "אני שרלי" לאחר הטבח במערכת המגזין הסאטירי לפני חמש שנים. "אנחנו כאן כדי להגן על הרפובליקה, על ערכי הרפובליקה: חירות, שוויון, אחווה וחילוניות. אנחנו יכולים להרגיש שהאומה מאוימת", אמר ביום ראשון פייר פורניו, בן 83, בפריז.
אימאם מוסלמי חסן שלגומי מניח זרי פרחים לזכר ה מורה סמואל פאטי ש נרצח ב פיגוע בפרבר של פריז צרפתאימאם מוסלמי חסן שלגומי מניח זרי פרחים לזכר ה מורה סמואל פאטי ש נרצח ב פיגוע בפרבר של פריז צרפת
האימאם חסן שלגומי (ימין) ליד בית הספר. הגיע הזמן להתעורר
(צילום: MCT)
אימאם מוסלמי חסן שלגומי מניח זרי פרחים לזכר ה מורה סמואל פאטי ש נרצח ב פיגוע בפרבר של פריז צרפתאימאם מוסלמי חסן שלגומי מניח זרי פרחים לזכר ה מורה סמואל פאטי ש נרצח ב פיגוע בפרבר של פריז צרפת
(צילום: MCT)
אחת המפגינות סיפרה לעיתון "לה פיגארו" שהיא מוסלמית צרפתייה והגיעה כדי להביע את סלידתה מהרצח. גם אחד האימאמים המוכרים יותר בצרפת, חסן שלגומי, הביע הזדהות עם המורה, וכינה אותו "מרטיר למען חופש הביטוי".
שלגומי, שבעבר הביע תמיכה באיסור על בורקה במקומות ציבוריים בצרפת ומשמש כאימאם של מסגד ביישוב דראנסי, פרבר של פריז, הגיע אתמול להניח זרי פרחים ליד בית הספר שבו לימד פאטי. הוא אמר לעיתונאים כי הגיע הזמן שהקהילה המוסלמית תתעורר ותיאבק בעצמה באיסלאם הקיצוני.
"המורה הוא מרטיר למען חופש הביטוי, ואדם חכם שנאבק למען סובלנות, תרבות וכבוד לאחרים", אמר שלגומי, שמכהן כנשיא קונפדרציית האימאמים של צרפת. "אימאמים, הורים, ארגונים אזרחיים – תעוררו, העתיד שלנו נמצא על הכף", אמר. הוא הזהיר כי התנועה המוסלמית-קיצונית מאורגנת למדי, ויודעת גם לנצל את מערכת המשפט הצרפתית למטרותיה. "אנחנו צריכים להפסיק את שיח ההתקרבנות. לכולנו יש זכויות בצרפת, כמו אחרים. ההורים צריכים לדבר עם ילדיהם על הטוב שקיים ברפובליקה הזו".