אל"מ אסמן בטקס החלפת הפיקוד בנח"ל לפני שלושה ימים
(צילום: שמיר אלבז)

מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה שרון אסמן (42), הלך הבוקר (חמישי) לעולמו לאחר שהתמוטט במהלך אימון כושר קרבי בבסיס. מדובר צה"ל נמסר כי הוא קיבל טיפול רפואי במקום, אולם לאחר זמן קצר נקבע מותו. נסיבות המקרה בבדיקה והודעה נמסרה למשפחתו. אסמן הותיר אחריו את אלמנתו, שרון, ושתי בנות.
הטרגדיה התרחשה במחנה מפקדת חטיבת הנח"ל הסמוך לכפר יונה. מעט לפני 7:00, אסמן רץ למשך כרבע שעה לצד קצינים ולוחמים נוספים של החטיבה, ואז נכנס לחדר כושר, אך לפני שהחל להתאמן - התמוטט. קצינים העניקו לו טיפול ראשוני בשטח בהובלת רופא החטיבה שהוזעק למקום. הרופא ביצע בו פעולות החייאה ממושכות אך בסיומן נאלץ לקבוע את מותו.
6 צפייה בגלריה
אל"מ שרון אסמן
אל"מ שרון אסמן
אחד המפקדים המוערכים ביחידות השדה. אל"מ שרון אסמן
(צילום: דובר צה"ל)
6 צפייה בגלריה
אל"מ שרון אסמן מ, אל"מ ישראל שומר ותא"ל סער צור
אל"מ שרון אסמן מ, אל"מ ישראל שומר ותא"ל סער צור
אסמן (משמאל), בטקס החלפת הפיקוד של חטיבת הנח"ל בתחילת השבוע
( צילום: דובר צה"ל )
מדובר צה"ל נמסר בצהריים כי "אסמן שירת בצה"ל כ-25 שנה בתפקידי שדה, פיקוד, מטה והדרכה. השתתף בלחימה ברצועת הביטחון בלבנון, פיקד על גדוד שחם בחטיבת הנח"ל במבצע צוק איתן, במהלכו נפצע וביום פציעתו חזר לפקד על חייליו, שירת כמח"ט עציון ובנימין וכקצין האג"ם של פיקוד הצפון. מפקד החטיבה היוצא, אל"ם ישראל שומר, חזר לפקד על חטיבת הנח"ל. צה״ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה". פרטי הלווייתו יימסרו בהמשך. עוד נמסר כי "כנהוג, נפתחה חקירת המשטרה הצבאית ובסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית".
אסמן נכנס לתפקידו כמפקד הנח"ל רק ביום שני האחרון. בטקס החילופים באנדרטת הנח"ל שבפרדס חנה אמר: "אני מקבל לידי מתוך שליחות ומחויבות אדירה את הפיקוד על החטיבה - כור מחצבתי ודרך חיי. זו חטיבה בה לחמתי ולצערי בה איבדתי חברים, מפקדים ופקודים".
עוד אמר אסמן: "אנו מוכנים ונכונים לכל משימה - נתייצב ראשונים בחזית למול כל אתגר, תוך מחויבות לעמידה במשימה וניצחון. נציב רף עליון ונקפיד לדחוף אותו מעלה ולהיות רלוונטיים".
מפקד עוצבת הפלדה של פיקוד הדרום, תת-אלוף סער צור, נכח גם הוא בטקס ואמר: "אנו נמצאים שבועות ספורים לאחר מבצע 'שומר החומות' ועלינו מוטלת החובה להמשיך ולהתכונן. החטיבה מבצעת בשנים האחרונות - תעסוקות מבצעיות איכותיות ואימונים מאתגרים, מעצימים וחדשניים. אסמן, מפקד ולוחם - יחד עם מפקדי וחיילי החטיבה, תצעיד את החטיבה לרף גבוה נוסף ולהצלחות מבצעיות".
אסמן (משמאל) משחזר את הקרב בצוק איתן
(צילום: ירון שרון)

6 צפייה בגלריה
אל"מ שרון אסמן והאלוף אליעזר טולדנו
אל"מ שרון אסמן והאלוף אליעזר טולדנו
אלוף פיקוד דרום טולדנו עם אל"מ אסמן
( צילום: דובר צה"ל )
6 צפייה בגלריה
הערכת המצב המשותפת של מפקד חטיבת "אפרים" יפתח נורקין ומפקד חטיבת "בנימין" שרון אסמן
הערכת המצב המשותפת של מפקד חטיבת "אפרים" יפתח נורקין ומפקד חטיבת "בנימין" שרון אסמן
אסמן בהערכת מצב עם מפקד חטיבת אפרים יפתח נורקין, אוגוסט 2019
(צילום: דובר צה"ל)
אל"מ אסמן נולד בשנת 1978 והתגייס לחטיבת הנח"ל בשנת 1997. בשנים 2004-2002 שירת כמפקד פלוגת הנ"ט בחטיבה, ולאחר מכן שירת כראש נציגות דובר צה"ל בפיקוד המרכז. בין 2008 ל-2009 שירת כסגן מפקד גדוד גרניט, ובשנים 2011-2010 כקצין אגף המבצעים של חטיבת הנח"ל.
בהמשך שירת אסמן גם כראש ענף חיל רגלים במרכז לאימונים ביבשה, ומפקד גדוד שחם (931). הוא היה מראשוני המפקדים לחצות לתוך רצועת עזה בצוק איתן בקיץ 2014, כמפקד צוות גדודי משולב, ואף נפצע במהלך הלחימה. אסמן המשיך להילחם וסרב להתפנות, תוך שהוא מוביל את הגדוד להישגים מבצעיים בבית חאנון מול מחבלי חמאס. אסמן וקצינים בגדוד קיבלו על כך ציון לשבח, "בגין מסירות רבה וחירוף נפשם על הגנת ישראל, תושביה וחייליה".
בהמשך שירת כקצין אגף המבצעים של עוצבת שועלי האש, בשנת 2017 מונה למפקד החטיבה המרחבית עציון וכשנה לאחר מכן מונה למפקד החטיבה המרחבית בנימין. בתפקידו האחרון לפני שמונה למפקד הנח"ל שירת כקצין אגף המבצעים של פיקוד הצפון.
6 צפייה בגלריה
פעילות צה"ל לאחר פיגוע דריסה סמוך כפר חיזמא
פעילות צה"ל לאחר פיגוע דריסה סמוך כפר חיזמא
אסמן במבצע לילי אחרי פיגוע דריסה סמוך לכפר חיזמא, יולי 2019
(צילום: דובר צה"ל)
6 צפייה בגלריה
אלוף-משנה שרון אסמן מפקד חטיבת בנימים בזירת הפיגוע
אלוף-משנה שרון אסמן מפקד חטיבת בנימים בזירת הפיגוע
אסמן בזירת הפיגוע בגבעת אסף, דצמבר 2018
(צילום: דובר צה"ל)
ראש הממשלה נפתלי בנט מסר כי "בשם אזרחי ישראל, אני שולח תנחומים למשפחת אסמן על מותו של אל"מ שרון אסמן, מפקד חטיבת הנח"ל שהלך הבוקר לעולמו. אל"מ אסמן היה מטובי בנינו. הוא תרם את מיטב שנותיו לשמירה על ביטחון ישראל. לכתו בטרם עת היא אירוע מצער וכואב. ליבנו עם המשפחה היקרה. יהי זכרו ברוך".
שר הביטחון בני גנץ הוסיף: "הלב נשבר עם מותו בטרם עת של מח"ט הנח"ל אל"מ שרון אסמן. שרון הוביל לוחמים בכל הגזרות, חי"רניק ייחודי, שצמח בחטיבת הנח"ל לאורך כל שרשרת הפיקוד. אני זוכר אותו היטב כמג"ד בצוק איתן מוביל לוחמים לתוך הרצועה בגזרת בית חאנון. חד וממוקד במשימה, מוביל את חייליו בגבורה ובשקט פנימי שכל כך אפיינו אותו. בטקס החילופים שלו לפני שבוע אמר שרון: 'בגבורה, ביוזמה ובענווה ננצח כל אויב'. כך נזכור אותו: גיבור, יוזם, ואיש צנוע ועניו שתרם רבות לביטחון ישראל. תנחומיי למשפחתו".
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד גם הוא: "משפחת אסמן, ליבנו נשבר מול האסון הנורא. מותו של מח"ט הנח"ל, אל"מ שרון אסמן, בלתי נתפס ושובר לב. גיבור חיל ומצביא. איש מעשה עם לב רחב ואוהב לפקודיו ולכל הסובבים אותו. אני שולח אליכם חיבוק של נחמה ובוכה את לכתו אתכם".
יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו כתב: "אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחתו של אלוף-משנה שרון אסמן, מפקד חטיבת הנח"ל, שהלך היום לעולמו במהלך פעילות גופנית בבסיס צה"ל במרכז הארץ. שרון תרם רבות לביטחון ישראל במשך כ-25 שנה, כששירת בתפקידי לוחמה ופיקוד. הוא נפצע במהלך מבצע צוק איתן בעת שירותו כמפקד גדוד שחם, וביום פציעתו חזר לפקד על חייליו. אני מצדיע לו ומחבק את משפחתו. יהי זכרו ברוך".

המח"ט הקודם קיבל פיקוד

אל"מ אסמן הוא הקצין הבכיר ביותר בצה"ל שנפטר בעת מילוי תפקידו בשנים האחרונות. הוא נחשב לאחד המפקדים המוערכים ביחידות השדה, ששאף לאורך השנים לפקד על החטיבה הירוקה שבה גדל.
בעקבות מותו הפתאומי של אל"מ אסמן, קודמו בתפקיד, אל"מ ישראל שומר, קיבל הבוקר את הפיקוד בחזרה על החטיבה. נכון לשעות הבוקר, לא הוכרזו הגבלות על אימוני הכושר בצה"ל, אך נסיבות התקרית מתוחקרות. ככל הידוע, בשעת האירוע לא היו הגבלות חום בצבא שאסרו על אימוני כושר.
אלמנתו של אסמן, שרון, היא סמנכ"לית בכירה בקבוצת "ידיעות אחרונות", ואם לשתי ילדות, בת 6 ובת פחות משנתיים.
איתמר אייכנר השתתף בהכנת הכתבה