ביידן: שימו מסכות, נוכל להציל 50 אלף אמריקנים
(צילום: רויטרס)

פחות מ-48 שעות חלפו מאז הושבע ג'ו ביידן לנשיא ארצות הברית, והוא כבר חתם על 28 צווים נשיאותיים שמשנים לחלוטין את מדיניות הממשל הקודם, זה של דונלד טראמפ. רוב הצווים נוגעים למאבק נגד הקורונה, אחרים מתמקדים בנושאי סביבה, הגירה וצדק חברתי. "אין זמן לבזבז", הסביר. אלו הצווים שעליהם חתם.

קורונה

אתגר 100 ימי המסכה: פתיחה בקמפיין שמטרתו עטיית מסכות. ביידן חייב עטיית מסכות ושמירה על ריחוק חברתי בכל המבנים הפדרליים, וקרא למדינות השונות בארצות הברית לפעול באופן דומה. במסגרת ההנחיות החדשות האמריקנים יחויבו לעטות מסכות בטיסות פנים, באוטובוסים וברכבות.
"אין לנו זמן לבזבז", ביידן עם החתימה על הצווים הראשונים
(צילום: CSPAN)

בידוד עם הנחיתה בארצות הברית: על פי הנחיית ביידן, יהיה צורך לערוך בדיקת קורונה לפני הטיסה, והנכנסים לארצות הברית ייכנסו לבידוד עם הגעתם. "לאור המוטציות החדשות של הקורונה שאנחנו קובעים נוהל חדש לאנשים שטסים לארצות הברית ממדינות אחרות", הסביר.
נשארים בארגון הבריאות: הנשיא ה-46 החליט לחדש את היחסים עם ארגון הבריאות העולמי, שעל פרישה ממנו הכריז טראמפ בשנה שעברה בטענה שכשל במניעת התפשטות נגיף הקורונה כיוון שהוא מוטה לטובתה של סין. הפרישה האמריקנית מהארגון אמורה הייתה להיכנס לתוקף רק ביולי השנה, כך שלמעשה ארצות הברית לא פרשה עדיין מהארגון. ביידן החליט גם כי ד"ר אנתוני פאוצ'י ימונה לראש המשלחת האמריקנית לארגון הבריאות.
6 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן נשיא ארה"ב החדר הסגלגל הבית הלבן
ג'ו ביידן נשיא ארה"ב החדר הסגלגל הבית הלבן
ביידן והצווים, בחדר הסגלגל
(צילום: AP)
6 צפייה בגלריה
אנתוני פאוצ'י
אנתוני פאוצ'י
פאוצ'י. ימונה לראש המשלחת האמריקנית לארגון הבריאות
(צילום: AP)
צווים נוספים הנוגעים למאבק בקורונה כוללים מינוי פרויקטור שידווח ישירות לביידן ויפקח בין היתר על מערך הייצור והפצת החיסונים והציוד הרפואי, דרישה להשלמת החוסרים, הרחבת הנגישות לקבלת טיפול רפואי, פתיחה בקמפיין חיסונים שמטרתו מתן 100 מיליון זריקות תוך 100 ימים, מתן הנחיות בנוגע לפתיחה בטוחה מחדש של בתי ספר וקריאה לשיתוף פעולה בינלאומי במאבק במגפה, כחלק מ"החזרת ארצות הברית למעמד של מובילה עולמית".

כלכלה

איסור על גירוש דיירים: בצו שחתם ביומו הראשון בתפקיד האריך ביידן עד 31 במרץ את האיסור הפדרלי על גירוש דיירים שמתקשים בתשלום שכר הדירה, עקב המשבר הכלכלי החמור שנלווה למגפה המשתוללת עדיין ברחבי ארצות הברית. צו נוסף האריך עד 30 בספטמבר את מתן ההקלות לסטודנטים שלקחו הלוואות פדרליות וטרם החזירו אותן.

סביבה

חזרה להסכם פריז: הנשיא החדש הורה להחזיר את ארצות הברית להסכם האקלים שנחתם בפריז ב-2015, ושבמסגרתו כ-200 מדינות התחייבו לצמצם את פליטות גזי החממה שתורמות להתחממות הגלובלית. ביידן חתם על מכתב שמתחיל רשמית הליך חזרה להסכם שיימשך כחודש ימים.
6 צפייה בגלריה
החגיגות עם חתימת הסכם פריז. ארה"ב חוזרת
החגיגות עם חתימת הסכם פריז. ארה"ב חוזרת
החגיגות עם חתימת הסכם פריז. ארה"ב חוזרת
(צילום: AFP)
ביטול פרויקט צינור הנפט: צו נוסף בתחום שעליו חתם ביידן הוא ביטול ההרשאה שנתן ממשל טראמפ לבניית פרויקט הענק של הצינור "קיסטון XL", שנועד להעביר נפט מקנדה למתקני זיקוק בארצות הברית. ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו אמר שהוא "מאוכזב" מההחלטה.
בדיקת כל פעולות טראמפ בנושאי סביבה: ביידן הורה בנוסף לסוכנויות בממשלו לבחון ולהפוך יותר מ-100 החלטות שהתקבלו בממשל טראמפ – אלו מביניהן ש"הזיקו לבריאות הציבור, פגעו בסביבה ושלא היה להן בסיס במדע או שלא תאמו את האינטרס הלאומי".

שוויון

ביטול החלטת ועדת 1776: לפני ארבעה ימים, ביום מרטין לותר קינג ורגע לפני סיום תפקידו של טראמפ, פורסם דו"ח ועדת 1776 שהקים הנשיא לשעבר במטרה ליצור "חינוך פטריוטי". היסטוריונים מתחו ביקורת חריפה על הדו"ח וכינו אותו "פסודו-היסטוריה". צו של ביידן שם לו סוף.
איסור אפליה בעבודה: ביידן חתם גם על צו האוסר אפליה במקום העבודה על בסיס נטייה מינית או זהות מגדרית. בנוסף הורה הנשיא לסוכנויות הממשלתיות לבחון את כל פעולות ממשל טראמפ בנוגע לשוויון גזעי.

אוכלוסייה

סוף להדרה: בצו שעליו חתם הורה ביידן לאפשר לתושבים שאינם אזרחים להיכלל במפקד האוכלוסין, מה שיוביל לשינוי בחלוקת הצירים לכל מדינה בקונגרס.

הגירה

הגנה על תוכנית DACA: הנשיא ה-46 דרש מהמשרד לביטחון המולדת וממשרד המשפטים לפעול על מנת להגן על התוכנית שיזם הנשיא לשעבר ברק אובמה. התוכנית, שטראמפ ניסה לחבל בה ללא הצלחה מרובה, מונעת את גירושם של מאות אלפי מהגרים לא-חוקיים שהגיעו לארה"ב בעודם ילדים.
ביטול "צו המוסלמים": ביידן הורה על ביטול הצו הפרובוקטיבי של טראמפ מתחילת כהונתו, שאסר על כניסת אזרחים מ-13 מדינות מוסלמיות ואפריקניות, צו שעקב מאבקים משפטיים טראמפ נאלץ לרככו. "הפעולות הללו הן כתם על המצפון הלאומי שלנו ולא תואמות את ההיסטוריה הארוכה שלנו של קבלת אנשים מכל האמונות ואנשים ללא אמונות כלל", כתב לצד זאת.
לא לרדיפת מהגרים: הנשיא החדש ביטל ביומו הראשון בתפקיד צו של טראמפ שהורה להחמיר את האכיפה נגד מהגרים לא-חוקיים בתוך ארצות הברית.
6 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בטקסס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בטקסס
טראמפ בביקור בחומה הנבנית בגבול מקסיקו
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
25 ינואר 2017 דונלד טראמפ חותם על צו נשיאותי לבניית ה חומה בגבול מקסיקו ארה"ב
25 ינואר 2017 דונלד טראמפ חותם על צו נשיאותי לבניית ה חומה בגבול מקסיקו ארה"ב
טראמפ חותם על הצו לבניית החומה במקסיקו. העבודות הוקפאו
(צילום: AFP)
עצירת בניית החומה: ביידן הורה גם להקפיא את הבנייה בחומה בגבול עם מקסיקו, אחד הפרויקטים המרכזיים שהוביל טראמפ, שאף ביקר בקטע מהגדר החדשה בגבול בימיו האחרונים בתפקיד.
צווים נוספים שעליהם חתם ביידן נוגעים לדרישה מהמתמנים לתפקידים בממשל לחתום על הצהרת אתיקה ולשמור על עצמאות מערכת המשפט; ביטול תהליך האישור הרגולטורי שקבע טראמפ; וגם הארכת מתן מקלט לתושבי ליבריה שהגיעו לארצות הברית לפחות עד אמצע שנת 2022.