גשם משמעותי ראשון באל רום שבצפון, היום
(צילום: עדי פיאדה)

בעקבות תחזית מזג האוויר להמשך השבוע שמזהירה מפני גשמים שילוו בסופות רעמים ועלולים לגרום להצפות, באגף התנועה של משטרת ישראל נערכים לחסימות כבישים. בין היתר, הכוחות מתכוננים להגיע לצמתי דרכים ולמקומות מועדים לשיטפונות שבהם יידרש סיוע. "המטרה היא לתת שירות למשתמשי הדרך ולעבור את המערכת החורפית בשלום וללא נפגעים", נמסר בהודעת המשטרה.
גם בכבאות הנחו את הצוותים להיערך לכוננות מיידית ומוגברת. בשירות המטאורולוגי הזהירו מהצפות במישור החוף עקב צפי של 50 עד 75 מ"מ גשם שיירדו ביממה הקרובה. כבר אמש (יום שלישי) ירד גשם משמעותי ראשון לעונה בגוש דן. גם בצפון רמת הגולן ירד גשם.
3 צפייה בגלריה
גשמים החלו לרדת באילת
גשמים החלו לרדת באילת
גשמים באילת, השבוע
(צילום: אבי גדליה, רשות הטבע והגנים)
אתמול: שיטפונות בנחלי הדרום
(צילום: אורית ברוטניק, עוואד שילבי, רשות הטבע והגנים)

היום מזג האוויר יהיה חורפי ויירד גשם שילווה בברקים, רעמים וברד. מחר בבוקר עדיין יהיה גשום אבל מהצהריים הגשם ייחלש ויתמעט וההפוגות יהיו ארוכות. ביום שישי עדיין יירד גשם מקומי, אבל בשבת הטמפרטורות יעלו מעט ומזג האוויר יהיה מתאים לטיולים.
מידות החום החזויות: ירושלים 17-14, תל אביב 21-20, חיפה 20-19, צפת 14-13, קצרין 18-16, טבריה 22-19, נצרת 18-16, עפולה 21-16, בית שאן 24-19, לוד 21-19, אשדוד 22-19, עין גדי 29-24, באר שבע 23-15, מצפה רמון 19-14, אילת 28-22.
ביום חמישי צפוי גשם לסירוגין, מצפון הארץ ועד לנגב. ייתכנו סופות רעמים יחידות בשעות הבוקר. משעות הצהריים הגשם יתמעט בהדרגה. קיים חשש לשיטפונות במדבר יהודה וים המלח. הטמפרטורות עדיין יהיו נמוכות מהרגיל לעונה.
רשות הטבע והגנים הודיעה כי בשל אזהרת השיטפונות, מסלולי הטיול בנחל דרגה, נחל אוג וכל מסלולי הסנפלינג במדבר יהודה יהיו סגורים למטיילים בימים רביעי וחמישי. ביום חמישי ייסגרו גם המסלולים בשמורת נחל פרת בין עין פרת לעין מבוע ובין עין קלט לעין מבוע.
ביום שישי עדיין צפויים גשמים מקומיים, קלים ברובם, בצפון הארץ ובמרכזה. גם ביום זה מידות החום יהיו נמוכות מהרגיל לעונה. ביום שבת יהיה מעונן חלקית, ועדיין ייתכן גשם קל במישור החוף.

ההיערכות להצפות

לאחר ההצפות הקטלניות בנהריה בשנה שעברה, בעירייה מסרו כי בימים אלה מתבצעות עבודות של רשות הניקוז גליל מערבי להקמת מאגר מזרחית לעיר, שאליו יוסטו חלק ממי הגשמים שיירדו מגב ההר, כשלב ראשון ביישום התוכנית הממשלתית. בעיר ביצעו פעולות מקדימות של חידוש, ניקוי, שדרוג וטיפול שוטף במערכות הניקוז העירוניות ובתוואי המובילים בכניסות לעיר, בהתאם לתוכנית עבודה שנתית. בצירים מרכזיים ברחבי העיר הוקמו עשרות מחסומים קבועים, שאמורים לאפשר סגירה תוך זמן קצר של כבישים בהם יצטברו שלוליות בשל גשמים משמעותיים.
בחיפה העירייה הציבה בכוננות צוותי שאיבה לניקוז מים, למקרה שתרד כמות משקעים גבוהה מאוד בזמן קצר. בנוסף, הועמדו בכוננות כלים מכניים הנדסיים לפינוי סחף ופתיחת צירי תנועה.
3 צפייה בגלריה
מחסומים בנהריה לקראת הגשמים
מחסומים בנהריה לקראת הגשמים
מחסומים בנהריה לקראת הגשמים
(צילום: דוברות עיריית נהריה)
3 צפייה בגלריה
נהריה ביום גשום ביותר
נהריה ביום גשום ביותר
נזקי ההצפות בנהריה, בחורף שעבר
(צילום: קובי שניר)
מבט מגבוה על רחובות נהריה לאחר ההצפות אשתקד
(צילום: קובי שניר)

כאמור, משטרת התנועה הזהירה מפני הגשם המשמעותי הראשון בשל הצטברות שמן שעולה וצף מהכבישים, אז הופך הכביש חלק יותר והסיכון להחלקת כלי הרכב - גדל. "אנחנו קוראים לציבור הנהגים להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים שבהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה", אמרו במשטרה. עוד הודגש כי על הציבור לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים שבהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה, וכן כי מומלץ לנהגים להיערך עוד בטרם יחל מזג האוויר הגשום.
במשטרה פרסמו הנחיות מדויקות לנהגים: לפני הכניסה לרכב חובה לבדוק כי הצמיגים תקינים ובלחץ האוויר הנדרש, לבדוק כי המגבים תקינים ואינם יבשים ופגומים מימי הקיץ, לנקות את שמשות הרכב כדי לספק תנאי ראות טובים, ולנקות את פנסי הרכב על מנת לראות ולהיראות בהתאם.
עוד הנחו במשטרה כי בעת הכניסה לרכב יש לאחוז את ההגה בשתי ידיים מאחר שכניסה עם הרכב לשלולית, בורות ו'באמפרים' המוסתרים על ידי הצטברות מים על הכביש עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב. בנוסף, בעת הנהיגה ברכב יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך ובכלל זה בעת כניסה לעקומות ובעת ביצוע פניות, להדליק אורות דרך (בהתאם לחוק), לשמור מרחק גדול מהרכב לפנים בעקבות הגדלת מרחק הבלימה כתוצאה מכביש רטוב, להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על שימוש בטלפון הנייד.
בעת תקלה יש לצאת מהרכב, להפעיל אורות חירום ולעבור את מעקה הבטיחות. במשטרה הנחו לשים לב להולכי הרגל: "בעת גשם קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך, לכן יש להאט את הנסיעה באזור מגורים ולתת לעוברים זכות קדימה".
נציב כבאות והצלה דדי שמחי הנחה את המערך המבצעי להיכנס לכוננות ומוכנות מוגברת ומידית בשל מזג האוויר הצפוי. המפקדים הונחו להיערך לתרחישי קיצון בדגש על הצפות ושיטפונות תוך מתן מענה מבצעי מהיר ושמירה על חיי אדם ורכוש ככל שיידרש. עוד הנחה הנציב על העמקת התיאום ושיתוף הפעולה עם כלל גופי החירום והעזר ובהם המשטרה, מד"א, פקע"ר והרשויות המקומיות.
פורסם לראשונה: 16:27 , 03.11.20