3 צפייה בגלריה
נפתלי בנט בנימין נתניהו
נפתלי בנט בנימין נתניהו
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
(צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)
אחרי שהוריד מהפרק את ממשלת השינוי, יו"ר ימינה נפתלי בנט מודה כי עדיין יש "כמה אפשרויות" להקים ממשלה אם "יוסרו חרמות", כלשונו. בפוסט שפרסם לקראת הצהריים (ראשון) מתח בנט ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל ההתנהלות במהלך מבצע "שומר החומות". הדברים נאמרים כאשר ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד נותרו 10 ימי מנדט אחרונים להקמת ממשלה.

בדרך לממשלה - כתבות נוספות

בנט כתב כי "אחרי שנתיים וחצי של בחירות אינסופיות, ללא שום תכלית גם ברגע זה, אין תקציב למדינת ישראל. הפוליטיקאים משחקים בונקר, חיים מסקר לסקר ומסרבים להבין שזו עת חירום. אבל זה לא רק הפוליטיקאים, גם חלקים בציבור התמכרו לגישה המחנאית של אנחנו והם. אני לא מתייאש מלהזכיר לכולנו מי האויב האמיתי. האויב הוא לא ביבי והוא לא השמאל. האויב הוא חמאס שחותר להשמידנו.
3 צפייה בגלריה
הצעדה של אנשי חמאס בעזה
הצעדה של אנשי חמאס בעזה
חגיגות הניצחון של חמאס
(צילום: AP )
"יש שתי ברירות - התגייסות או העמקת המשבר", כתב יו"ר ימינה. "מי שגורר את המדינה לבחירות חמישיות, לעוד רעל ושנאה, לשנה נוספת של חוסר תפקוד מדינתי, לבזבוז עצום של כסף - משחק לידי אלה הרוצים ברעתנו. זו תהיה טעות אחת יותר מדי. זה הזמן של כל אחד ואחת מאתנו להתאמץ, להתגייס. גם היום, יש מספר אפשרויות להקים ממשלה, אם רק נסיר את החרמות ונבין את גודל השעה. הפוליטיקאים לא יתעשתו עד שהאזרחים יכריחו אותם להתעשת. עכשיו הזמן לבנות ולתקן, לא להעמיק את הקרע".
עוד כתב כי "זה לא הזמן לדבוק בחרמות. זה הזמן לעשות את הדבר המתבקש ולהקים ממשלה מתפקדת. האתגרים עצומים. החזרת המשילות לרחוב בישראל וההרתעה מול האויב הן לא משימות קלות. זהו אתגר שיחייב את כל הכח שלנו. השוטרים יצטרכו משאבים וגיבוי ציבורי לפעולה נועזת של ניקוי ישראל מכנופיות מחבלים חמושות. הצבא יצטרך שיעמוד לצדו דרג מדיני נחוש, שמבין שחייבים לשנות גישה מול חמאס, גם במחירים לא פשוטים. הרגעת האיבה הפנימית תחייב הובלה ערכית, גיוס של כל הכוחות הטובים בעם".

"החלטות מוכתבות ע"י שיקולים אישיים ופוליטיים"

על התפקוד במערכה האחרונה בעזה כתב כי "בזמן הלחימה נמנעתי מלהתבטא נגד הממשלה ומלחלק עצות באולפנים ועל גבי הפייסבוק בעוד החיילים והשוטרים מסכנים את חייהם בשטח. עם תום הלחימה, כשברור שתם ולא נשלם, ושהחזיתות עדיין לא שקטות - לא בעזה, לא בירושלים ולא בתוך ישראל, אני רוצה לחלוק אתכם את האופן שבו אני רואה את הדברים. אינני זוכר תקופה כזו של חולשה, היעדר תפקוד ומבוכה לאומית.
"שנה שלמה, במהלך המגפה, הבטנו בעיניים כלות וזעקנו כנגד ממשלה שפשוט לא תפקדה. לא בתחום ניהול המשבר, לא בתחום החינוך. אותם סימפטומים שהעדפנו להדחיק ולשכוח: נתניהו ממנה אנשים בינוניים, שבתורם ממנים אנשים בינוניים. תהליך קבלת החלטות עקום שמוכתב על יד שיקולים אישיים ופוליטיים, וכל זה תוך יצירת מסך עשן של פולחן אישיות למנהיג, שכל מי שמעז למתוח עליו ביקורת מותקף קשות".
3 צפייה בגלריה
"ממשלה שעסוקה בזריקת הכישלונות על האנשים שהם מינו בעצמם". ההילולה במירון
"ממשלה שעסוקה בזריקת הכישלונות על האנשים שהם מינו בעצמם". ההילולה במירון
"ממשלה שעסוקה בזריקת הכישלונות על האנשים שהם מינו בעצמם". ההילולה במירון
(צילום: רויטרס)
בנט הזכיר את המהומות בערים המעורבות, את העימותים בין המתפללים המוסלמים למשטרה בהר הבית ואת חגיגות הניצחון של חמאס בעזה ובמזרח ירושלים וכתב: "גם תומכי נתניהו המושבעים ביותר, מתחילים להבין שהערצת המנהיג בכל מחיר היא לא תחליף למדיניות, שהביטחון האישי שלהם ושל משפחתם התדרדר לרמה בלתי נסבלת, שההרתעה של המדינה מול חבורת הטרוריסטים בעזה ומול כנופיות חמושות בתוך ישראל נמצאת בנקודה הנמוכה ביותר בתולדותיה".
יו"ר ימינה ציין כי "בממשלה יושבים שרים שעסוקים יומם ולילה בפוליטיקה, ובורחים ברגעים קשים. כל השררה, עם אפס אחריות. כולל אחרי האסון המופקר במירון. זו ממשלה שעסוקה יומם ולילה בטפיחות עצמיות על השכם, וזריקת הכישלונות על האנשים שהם עצמם מינו לתפקידים. ההיגיון שמנחה אותה הוא דחיית הטיפול בבעיה, כל בעיה, עד לרגע שבו היא מתפוצצת לנו בפנים".
לדבריו, כך נוצר מצב שמשנה לשנה הטיפול בחמאס ובחיזבאללה הוזנח, וארגוני הטרור הפכו ל"צבאות של ממש עם מערך רקטי של 150 אלף כלי הרג שמכוונים לכל עיר בישראל. זה לא מקרי שאויבנו מרימים ראש דווקא עכשיו. הפיצול הפנימי וההרס העצמי שלנו מחלישים אותנו. כשהאויב מזהה חולשה, הוא תוקף".

הליכוד תקף בחזרה - והבהיר מי יוביל את הממשלה

בליכוד לא נותרו חייבים והגיבו לבנט ולסער, שפרסם הבוקר מאמר תחת הכותרת "קריאת השכמה" ב"ידיעות אחרונות", ובו טען כי השבועיים האחרונים חשפו כשלים והזנחה בטיפול בבעיות היסוד והטיל את האחריות לנתניהו.
"הממשלה הבאה תידרש להתמודד עם אתגרים אדירים מבית ומחוץ - חמאס, איראן, לחצים בינלאומיים לעקירת יישובים, הגנה על חיילינו ומפקדינו מפני בית הדין הבינלאומי בהאג ועצירת ההתפרעויות בתוך גבולות הארץ", מסרו בתגובה ממפלגתו של רה"מ.
"רק ממשלת ימין בראשות ראש הממשלה נתניהו תוכל להתמודד בהצלחה עם מכלול האתגרים הללו - ולא ממשלת שמאל שתלויה ברשימה המשותפת ושבקבינט הביטחוני שלה יושבים ניצן הורוביץ, תמר זנדברג ומירב מיכאלי. ישנם פוליטיקאים שמדברים ימין ועושים שמאל. בעוד הם מפרסמים פוסטים ומאמרים לכאורה 'ימניים' והפוכים מהמציאות, הם ממשיכים לפזול שמאלה. גם אחרי ההתקפות הרצחניות של החמאס, ההתפרעויות האלימות בתוך ישראל, וחידוש הדיבורים על מדינה פלסטינית שתהיה חמאסטן ענקית, הם ממשיכים לפעול להקמת ממשלה שתהיה תלויה במשותפת ובמפלגות השמאל של לפיד, מרצ והעבודה. הגיע הזמן שהם יודיעו בבירור שהם לא יצטרפו לממשלה כזאת, ושהם יצטרפו לממשלת ימין בראשות נתניהו".
עוד ציינו כי "ראש הממשלה נתניהו הוציא את ישראל מהקורונה ראשונה בעולם, הנהיג מערכה שהנחיתה על חמאס מכות קשות שהחזירו אותו עשור אחורה, גייס תמיכה בינלאומית רחבה שאיפשרה לצה״ל להשלים את המשימה, ועצר את ההתפרעויות בתוך הארץ על ידי גיוס פלוגות מג"ב והכנסת שב"כ לפעולה. זהו כל ההבדל בין מנהיגות שפועלת בנחישות, באחריות ובהצלחה ברמה הלאומית והבינלאומית לבין פוליטיקאים שעסוקים בלצייץ ולכתוב מאמרים".
פורסם לראשונה: 11:46, 23.05.21