תקיפות חיל האוויר ברצועה במהלך מבצע שומר החומות
(צילום: דובר צה"ל)

גורם ביטחוני התייחס היום (חמישי) לתקיפות צה"ל ברצועת עזה במהלך מבצע "שומר החומות", ואמר כי המצב של האוכלוסייה האזרחית שם קשה יותר משהיה במהלך מבצע צוק איתן. "תחנת הכוח ברצועה ירדה מארבע טורבינות לאחת בגלל המחסור בדלק", אמר. "בעקבות כך יש שם חמש שעות חשמל ביממה".
1 צפייה בגלריה
ח'אן יונס אחרי תקיפת חיל האוויר
ח'אן יונס אחרי תקיפת חיל האוויר
"תקיפות עוצמתיות יותר מבצוק איתן". חאן יונס אחרי הפצצה של חיל האוויר
(צילום: AFP)
לדברי הגורם הביטחוני, "גם אספקת המים לרצועה ירדה לאחת לארבעה ימים, לעומת אחת ליומיים. ביום שבת ייגמר להם מאגר הדלק, ובעזה יעברו לארבע שעות חשמל ביממה - כפי שהיה בצוק איתן".
הגורם הוסיף כי האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה חוששת לצאת מהבית. "רובם נשארים בבתים בגלל הנפילות מהשיגורים הכושלים ומהתקיפות של צה"ל", אמר. "תשתיות רבות נפגעו ברצועה. גורמים אזרחיים בעזה אומרים שהמצב שם קשה והתקיפות עוצמתיות יותר מבצוק איתן".
לפי ההערכות, מתחילת המבצע ירו ארגוני הטרור בעזה כ-200 שיגורים כושלים שנפלו בשטח הרצועה. כתוצאה מכך נהרגו ככל הנראה עשרות בני אדם, מהם שישה ילדים. משרד הבריאות העזתי טען אחר הצהריים כי במהלך המבצע נהרגו 87 איש ברצועה, מתוכם 18 ילדים ושמונה נשים. 530 נפצעו.
תקיפת מטרות ברצועת עזה

חיל האוויר הודיע היום כי נכון לשעות אחר הצהריים, מתחילת המבצע הותקפו כ-750 יעדים ברצועת עזה וחוסלו יותר מ-60 פעילי טרור. בין היתר הותקפו 33 מנהרות התקפיות, 160 משגרי רקטות מוטמנים וארבעה רבי-קומות. התקיפות האלה ממשיכות ביתר שאת ולאורך כל היממה, ובין היתר בשעה 18:40 הודיע צה"ל כי מטוסי קרב תקפו עמדה לשיגור רקטות ארוכות טווח של חמאס בצפון הרצועה. מוקדם יותר הודיע צה"ל שתקף ארבע דירות מבצעיות של מפקדים בחמאס.
בניגוד למבצעים והסלמות קודמים, הפעם בחיל האוויר החלו בהספקי תקיפה גדולים כבר ביממות הראשונות של המבצע - על רקע המטחים החריגים וחסרי התקדים שיזם חמאס לעבר ירושלים ותל אביב. בחיל ציינו כי כחלק מכך, מטרות שתקיפתן בעבר הייתה נמשכת יומיים, הושמדו במבצע הנוכחי בתוך כשעתיים.
כך למשל, באחת מהתקיפות של מה שהוגדר "יעד מיוחד", הטיל חיל האוויר 170 פצצות בתוך 18 דקות על מטרה מורכבת רגישה בלב השטח האורבני, מבלי לגרום לנפגעים בלתי מעורבים. כך היה גם בהקרסת ארבעה רבי הקומות ששימשו את ארגוני הטרור: במשך שעתיים-שלוש, באמצעות פיקוד דרום ושב"כ ועם כמה מל"טים, הוטל סגר על הרחוב ויושבי הבניין שהושמד הונחו לצאת ממנו.
בתוך כך, בצה"ל מזהים יותר ויותר סימנים שחמאס מעוניין להפסיק את ההסלמה בהקדם, וייתכן שהדבר יבוא לידי ביטוי בפועל ביממה הקרובה. למרות זאת, הארגון ממשיך לשגר הצהרות לוחמניות וללבות את ההתפרעויות הערביות בתוך ישראל.