פעילות חיל האוויר במבצע שומר החומות
(צילום: דובר צה"ל)

בחיל האוויר מסכמים את שלושת הימים הראשונים של מבצע "שומר החומות", עם כאלף חימושים שהוטלו על כ-750 יעדים שונים, בהם 33 מטרות של מנהרות התקפיות, 160 משגרי רקטות מוטמנים, ארבעה רבי-קומות שהושמדו ו-60 פעילי טרור, בהם בכירים מהחמאס, שחוסלו מהאוויר.
תקיפת ארבע דירות מבצעיות של מפקדים בחמאס
(צילום: דובר צה"ל)

8 צפייה בגלריה
יירוט מזל"ט חמאס מעל הים על ידי מטוס חה"א
יירוט מזל"ט חמאס מעל הים על ידי מטוס חה"א
מטוס חיל האוויר מיירט כטב"ם של חמאס מעל הים
(צילום: דובר צה"ל)
8 צפייה בגלריה
יירוט מזל"ט חמאס מעל הים על ידי מטוס חה"א
יירוט מזל"ט חמאס מעל הים על ידי מטוס חה"א
היירוט של הכטב"ם
(צילום: דובר צה"ל)
8 צפייה בגלריה
תקיפות בעזה
תקיפות בעזה
הספקי תקיפה גדולים על רקע המטחים החריגים של חמאס. תקיפות בעזה
(צילום: AFP )
8 צפייה בגלריה
תקיפות בעזה
תקיפות בעזה
טיל נופל על מבנה רב-קומות בעזה
(צילום: EPA)
צה"ל הפיל כטב"ם שחדר משטח עזה

צה"ל תוקף מטרות ברצועת עזה

מבצע שומר החומות - עדכונים אחרונים:

  • המטחים מעזה נמשכים: אזעקות בבאר שבע אשקלון, להבים ורהט
  • צה"ל מגייס 7,000 חיילי מילואים, הוכרז עוצר יציאות מלא במערך הלוחם
  • שיגורי רקטות בלתי פוסקים לדרום, מטחים גם למרכז ולשרון בשעות הצהריים
  • צה"ל הפיל ארבעה כטב"מים שחצו מעזה לשטח ישראל
  • רקטה התפוצצה בחבל אילות, 220 ק"מ מעזה
  • התפרעויות ברחבי הארץ, המוקדים המרכזיים - לוד, עכו, כפר קאסם, ערד ובת ים. גם הלילה יהיה עוצר בלוד משעה 20:00
בניגוד למבצעים והסלמות קודמים, הפעם בחיל האוויר החלו בהספקי תקיפה גדולים כבר ביממות הראשונות של המבצע - על רקע המטחים החריגים וחסרי התקדים שיזם חמאס לעבר ירושלים ותל אביב. בחיל ציינו כי כחלק מכך, מטרות שתקיפתן בעבר הייתה נמשכת יומיים, הושמדו במבצע הנוכחי בתוך כשעתיים.
כך למשל, באחת מהתקיפות של מה שהוגדר "יעד מיוחד", הטיל חיל האוויר 170 פצצות בתוך 18 דקות על מטרה מורכבת רגישה בלב השטח האורבני, מבלי לגרום לנפגעים בלתי מעורבים. כך היה גם בהקרסת ארבעה רבי הקומות ששימשו את ארגוני הטרור: במשך שעתיים-שלוש, באמצעות פיקוד דרום ושב"כ ועם כמה מל"טים, הוטל סגר על הרחוב ויושבי הבניין שהושמד הונחו לצאת ממנו.
לצד כל אלה, בצה"ל מעריכים כי יכולות ייצור ופיתוח הרקטות שהושמדו במבצע הנוכחי לא יסייעו להביא לסיומו, אך יפגעו קשות בזרוע הצבאית של חמאס בשנים הבאות. יחד עם זאת, המודיעין עד כה לא הצליח לזהות את מיקומי המשגרים של הרקטות ארוכות הטווח, בניגוד למה שהיה במבצע "משקל סגולי" בתחילת מלחמת לבנון השנייה - ששלל מחיזבאללה יכולות כאלה כבר בתחילת המערכה. סמוך לשעה 18:40 הודיע צה"ל שתקף עמדה לשיגור רקטות ארוכות טווח בצפון הרצועה.
כוחות צה"ל בגבול עזה
(צילום: דובר צה"ל )

תקיפת חוליית כוח ימי וסמלי שלטון של חמאס
(צילום: דובר צה"ל )

8 צפייה בגלריה
תקיפת מטרת עוצם - בניין תקשורת (12 במאי)
תקיפת מטרת עוצם - בניין תקשורת (12 במאי)
תקיפת בניין תקשורת, אתמול
(צילום: דובר צה"ל)
8 צפייה בגלריה
תקיפת מטרת עוצם - בניין תקשורת (12 במאי)
תקיפת מטרת עוצם - בניין תקשורת (12 במאי)
תקיפת בניין התקשורת
(צילום: דובר צה"ל)
בזרוע האווירית, שמובילה את המבצע, יירטו גם ארבעה כלי טיס בלתי מאויישים וקטנים - האחרון שבהם היום - חלקם עם מטעני חבלה במשקל של כחמישה ק"ג, לאחר שחצו את הרצועה לעבר מטרות ספציפיות וידועות בישראל. כטב"ם אחד יורט באמצעות טיל פיתון ממטוס F-16, שני על-ידי כיפת ברזל כיירוט מבצעי ראשון מסוגו בעולם והכטב"מים השלישי והרביעי יורטו באמצעי מסווג.
אל מול כ-1,700 שיגורים מתחילת ההסלמה - נכון לשעה 15:30 - לוחמי כיפת ברזל שמרו על אחוז הצלחה גבוה, סביב 90%, עם כ-700 יירוטים. בחמאס הבינו זאת וניסו למקד חלק מהמטחים על אתרי כיפת ברזל שפרוסים בדרום ובמרכז.
בחיל האוויר ציינו כי למרות המטחים לגוש דן, הפעילות בנתב"ג נשמרה. במידת הצורך נעשו ויסותים בנתיבי הנחיתות, תוך שקצין חיל האוויר פעל במגדל הפיקוח של נתב"ג לצד פקחי התעופה.
תקיפת מנהרת טרור ומבנים של חמאס
(צילום: דובר צה"ל )

בתוך כך, צה"ל תקף היום ארבע דירות מבצעיות נוספות של מפקדים בחמאס. לפי דובר צה"ל, מדובר בדירה של סגן מפקד גדוד ג'בלייה שבצפון הרצועה, ממנה נוהלו התקיפות האחרונות - לצד הדירות של מפקד פלוגה בגדוד סג'עיה, מפקד פלוגה בשאבורע ומפקד פלוגה בדיר אל באלח. משלוש הדירות נוהלו התקיפות האחרונות ומחלקן תקיפות עבר. בתקיפה אחרת, במחנה אלבורייג', נהרגו לפחות שניים. בנוסף, מפקד אוגדת עזה כתב היום ללוחמיו כי במהלך המבצע צה"ל תקף מנהרת התקרבות של חמאס והרג בתוכה כ-20 פעילי טרור, רגע לפני שפשטו לשטח ישראל. לדבריו, "הפכנו את המנהרות למלכודת מוות".

הערכה: חמאס מעוניין בהפסקת אש

בתוך כך, בצה"ל מזהים יותר ויותר סימנים שחמאס מעוניין להפסיק את ההסלמה בהקדם, וייתכן שהדבר יבוא לידי ביטוי בפועל ביממה הקרובה. חרף זאת, צה"ל הודיע על גיוס של 7,000 חיילי מילואים להשלמת אגדי הארטילריה שעוסקים בהפעלת סוללות כיפת ברזל, כמו גם לאגף מבצעים. בנוסף, הוטל עוצר יציאות מלא במערך הלוחם, כולל בהכשרות.
8 צפייה בגלריה
שריפה בנגב המערבי
שריפה בנגב המערבי
נפילת רקטה בנגב המערבי
(צילום: רויטרס)
למרות ההערכה שחמאס מעוניין בהפסקת אש, ההצהרות הלוחמניות של הארגון ממשיכות ללבות את האש, ודובר הזרוע הצבאית אבו עוביידה אף ניסה להלהיט את הפלסטינים ביהודה ושומרון ולעודד את ערביי ישראל להתקומם. "ירושלים היא מרכז הסכסוך, ירושלים היא הסמל הגדול שלנו", הצהיר אבו עוביידה, "היום אנחנו מנהלים מערכה כהגנה על מסגד אל-אקצא ועל תושבי שייח ג'ראח. כל מחיר שנשלם הוא לטובת מסגד אל-אקצה, אין לנו משמעות בלעדיו ובלי ירושלים. הנשק שלנו נועד כדי להגן על עמנו ועל המקומות הקדושים שלנו". נראה כי תזמון הנאום קשור להתקרבות תפילות יום שישי מחר במסגד אל-אקצה, וטרם ציון יום הנכבה בשבת.
אבו עוביידה ביקש בנאומו להמשיך וללבות את היצרים במזרח ירושלים ובגדה המערבית סביב המסגד. במקביל ניסה לתדלק את המהומות של ערביי ישראל. "מה שמייחד את המערכה הזו הוא האחדות של עמנו בכל מקום. כל הברכות לבני עמנו המתקוממים בירושלים, באל-אקצא, בשטח ישראל ובגדה המערבית. אני קורא לכם לצאת ולהתקומם בכל מקום ואנחנו נתמוך ונהיה הגב שלכם", אמר.
8 צפייה בגלריה
נפילה בתל אביב
נפילה בתל אביב
"הצטלמנו עם זה למזכרת". נפילה בתל אביב
(צילום: שמוליק דודפור)
לאורך היום נמשכו שיגורי הרקטות מעזה לשטח ישראל, בין היתר למרכז הארץ, השרון, באר שבע, אילת, אשקלון ויישובי עוטף עזה. אחד המטחים, סמוך לשעה 14:00, נחשב לחריג השוואה לימים הקודמים בהסלמה, שבהם ירו ארגוני הטרור למרכז הארץ רק בשעות הערב או הלילה. עם זאת, לאורך כל היום נורו לסירוגין מטחים לעבר יישובי הדרום, בעיקר בעוטף עזה.
זמן קצר לפני השיגורים למרכז אמר דובר הזרוע הצבאית כי הוא לא מורתע מהצלחת התקיפות של צה"ל, והוסיף כי "ההחלטה לשגר לעבר תל אביב, דימונה וירושלים, קלה יותר עבורנו מאשר שתיית מים. ההסלמה תגבר בכל פעם שתחזרו לתקוף את עמנו. הטכנולוגיה שלכם והחיסולים שלכם לא מפחידים אותנו".
בעקבות המטח החריג התפוצצה רקטה בשטח פתוח באזור המערבי של המועצה האזורית חבל אילות, 220 ק"מ מעזה. היא נפלה רחוק מהיישובים ולכן לא הופעלה אזעקה. במד"א עדכנו כי משעות הבוקר ועד 16:15 הצוותים טיפלו ב-19 נפגעים כתוצאה מירי הרקטות, בהם בן שבע שמצבו מוגדר בינוני. הוא נפצע בדרכו למרחב המוגן.
שרידי רקטות נפלו גם בלכיש שם טיפל מד"א בארבעה נפגעים במצב בינוני וקל, ובדרום תל אביב. הזמר ישי לוי, שמתגורר ליד מקום הנפילה בתל אביב, סיפר: "אני מרגיש בסדר גמור. היה פיצוץ חזק מאוד ואחרי כמה שניות שמעתי צליל של ברזל נופל ממקום למקום. השכן אומר לי 'זה פה, זה סנטמיטר מהגינה שלי, ואיזה גודל, אתה לא מבין'. הצטלמנו עם זה למזכרת".