הקריון וקניון איילון נפתחו לעסקים
(צילום: שמיר אלבז, עמית הובר)

זו רק ההתחלה: בשבעה קניונים נפתחו היום (ו') חלק מהחנויות, מחרתיים "מרד הקניונים" צפוי רק להתעצם. על רקע ההתנגדות לפיילוט, ולאחר חודשיים של סגירה, הודיעו בעלי חנויות רבים בקניונים כי ביום ראשון הם יפתחו באופן מלא, וגם רשתות שהיום עדיין היו סגורות הבהירו כי מחרתיים הן יהיו פתוחות לעסקים.
היום נפתחו חלקית, ולשעות ספורות, העסקים בקניון איילון, בקריון, בגרנד קניון באר שבע, בקניון הגדול בפתח תקווה ובקניון מודיעין. רוב החנויות בקריון בקריית ביאליק, הגדול בקניוני הצפון, היו סגורות הבוקר. מי שפתח, גם אם לספירת מלאי או סידור החנות, קיבל אזהרה משוטרים שסבבו במקום.
חנויות נפתחו בניגוד להנחיות בקריוןחנויות נפתחו בניגוד להנחיות בקריון
הקריון שוב פתוח לעסקים
(צילום: שמיר אלבז)
חנויות נפתחו בניגוד להנחיות בקריוןחנויות נפתחו בניגוד להנחיות בקריון
תורים בכניסה לפוקס בקריון
(צילום: שמיר אלבז)
חנויות נפתחו בניגוד להנחיות בקריוןחנויות נפתחו בניגוד להנחיות בקריון
חנויות נפתחו בניגוד להנחיות בקריון
(צילום: שמיר אלבז)
למרות זאת הודיעו בעלי חנויות רבים כי בכוונתם לפתוח את החנויות במלואן ביום ראשון, על פי ההנחיות שניתנו לחנויות בקניונים הפתוחים. בהנהלת הקריון, השייך לרשת קניוני עופר, אמרו כי מדובר בקנייה בטוחה לחלוטין, יותר מאשר במקומות אחרים.
"עד עכשיו היינו פתוחים רק לעסקי המזון", אמר המנכ"ל, גיא קרן. "היום, לראשונה, פתחנו את כל השערים. יש פה מאבטחים שכל תפקידם הוא לשמור על כללי הקורונה. לא נכנס למקום אדם בלי מסיכה, אנחנו מסדרים תורים באמצעות חבלים. לא תראו פה מראות כמו שהיו בביג", אמר. הוא הוסיף כי מבחינת ההגנה על הקונים והשוהים במתחם, ביחס לקניות באוויר הפתוח, מערכת האוורור מחליפה את האוויר בקניון כולו מדי 10 דקות.

לקוחה במשביר: "מרגישה בטוחה לחלוטין"

מירי מורצקי מקריית אתא הגיעה לקנות פיג'מה חמה בחנות המשביר לצרכן. "אני מרגישה בטוחה לחלוטין. אין הרבה אנשים, כל מי שהיה, גם הקונים והמוכרים עם מסכות, אני עם מסכה, ועשיתי את הקנייה מהר. יש הרבה מאבטחים שבודקים שאנשים מקפידים על הכללים. לא צריכה להיות שום בעיה והגיע הזמן שייפתחו את החנויות פה".
עמרי פארן, בעל חנות TOMMY & FRIEND'S בקריון, היה בין בעלי החנויות שהוזהרו על ידי המשטרה, אך הבהיר כי בכוונתו לפתוח את החנות ביום ראשון ויהי מה. "אנחנו בעניין הזה עם הנהלת הקניון", אמר. "חודשיים אנחנו כבר יושבים בבית, וכולם עובדים חוץ מהקניונים. סופרמרקט זה לא דבר שונה. הוא מקורה, עם עשרות אם לא מאות אנשים. פה יש מרחבים יש הקפדה ובקרה, פקחים של הקניון שמסתובבים ומקפידים על מסכות. חנויות ענקיות. צריך אלפי אנשים כדי למלא פה את כל החנויות", אמר.
חנויות נפתחו בניגוד להנחיות בבאר שבע חנויות נפתחו בניגוד להנחיות בבאר שבע
קונים בגרנד קניון בבאר שבע
(צילום: הרצל יוסף)
חנויות נפתחו בניגוד להנחיות בבאר שבע חנויות נפתחו בניגוד להנחיות בבאר שבע
(צילום: הרצל יוסף)
לדבריו, הסיבה שהחנויות בקניונים טרם נפתחו היא שלבעליהן אין כוח פוליטי. "אם אתה לא עושה מהומות, ומנסה להתנהל בצורה יפה, זה לא עובד. צריך להתנהל בצורה כוחנית", אמר וציין כי "בסגר הראשון לדעתי הפסדנו בין 300-500 אלף שקל. כרגע יש פה סחורה במיליוני שקלים".
רוני גנטמן, זכיין של רשת ג'נטלמן, מחזיק שתי חנויות בקריון וחנויות נוספות בגרנד קניון בחיפה. הוא מעסיק כ-20 עובדים, אולם כולם בחל"ת. "זו כבר הפעם השנייה שאני חודשים בלי פרנסה", הוא אומר. "זה לא רק אני והעובדים, אלא גם הספקים. יכולנו לחזור לעבוד כבר מזמן. הקניון בטוח יותר מכל האזורים האחרים. יש פה הרבה מאבטחים ופקחים, שומרים על כל מטר. אין פה אף בן אדם ללא מסכה. בודקים אותם בכניסות ובכל המקומות".
לדבריו, "הנזקים מאוד גדולים, גם כספית וגם תזרימית. אנחנו כבר לא יכולים להחזיק מעמד. אנחנו דוחים צ'קים, בנקים לא מאשרים לנו לא מסגרות אשראי. מי שיש לו עסק בקניון מוגדר מבחינת הבנק 'עסק מסוכן'. אני לא יודע מתי זה יקרה, אבל אם הבנק יסגור את הברז, אני עלול לסגור את העסק, וזהו".
כחלק מההיערכות לפתיחה, פירקו בהנהלת הקריון את הרחבה שעליה היו מוצבים השולחנות והכיסאות במתחם האוכל. נסגר גם האזור שבו היו מתקיימים מופעים ופעילויות לילדים. בגרנד קניון בבאר שבע חלק קטן מהחנויות נפתח, בהן חנויות צעצועים ו"פוקס", רשת שהחליטה כי כל סניפיה בקניונים שנפתחו - יחזרו לפעול.

לקוח בקניון איילון: "חשוב לחזק את הסוחרים"

בקניון איילון נפתחו 45 מתוך 180 החנויות. בתי קפה לא נפתחו בקניון זה, פרט ל"פסטה בסטה" בטייק אוויי ודוכני חטיפים ושתייה קלה. לשעתיים בלבד מ-9:30 ועד השעה 11:30 נפתחו בין היתר חנויות רשת "פוקס", "פוט לוקר", "צ'ילדרנס פלייס" ו"מנגו". רשתות "קסטרו", "רנואר", H&M ואחרות נשארו סגורות, כמו ביתר הקניונים. חנויות רשת "זארה" ייפתחו בכלל הקניונים ביום ראשון.
חנויות נפתחות בקניון אילון ברמת גןחנויות נפתחות בקניון אילון ברמת גן
חנויות נפתחות בקניון אילון ברמת גן
חנויות נפתחות בקניון אילון ברמת גןחנויות נפתחות בקניון אילון ברמת גן
שוטרים בקניון איילון
אבי בכר, תושב רמת גן, שמח לחזור לקניון: "הסיור הקבוע שלי ביום שישי זה לעשות השלמות בקניון, אני גר לא רחוק מפה. אני מעדיף לקנות פה ולא באונליין. חשוב לחזק את הסוחרים, הם משוועים לעזרה ואין מי שיעזור. הממשלה לא יודעת לנהל את המשבר הזה ואני חושב שהזעקה של הסוחרים שפתחו זו זעקה לשמיים, מתוך ייאוש, ואני מקווה שבממשלה ישמעו את זה. הייתי מצפה להתחשבות גם מצד העירייה שלא תיתן קנסות, כי הם ממש מקפידים על ההנחיות".
אביה שלתיאל התייצבה בקניון ברגע שנפתחו השערים בשעה 9:30 והספיקה לצאת עם שקיות רבות: "קניתי באדידס, פוט לוקר, סטיב מאדן. הגעתי איך שפתחו, ציפיתי שיהיו יותר אנשים, אבל זה כיף, אין סיבה שהקניונים לא יהיו פתוחים. מקפידים מאוד, לא מכניסים יותר משבעה אנשים בחנות, כולם עם מסכות והכול בסדר". עמי זוארץ אמר: "הגעתי לקנות ואני בהחלט תומך בפתיחה של החנויות. הממשלה עושה איפה ואיפה בכך שפותחים את חנויות הרחוב ולא את הקניונים. מקפידים פה מאוד".
"אין בכור בדימונה מספר כזה גדול של שוטרים ומאבטחים כמו בקניון פתח תקווה ובקריון", אמר ל-ynet מנכ"ל קניוני עופר, משה רוזנבלום. "40% מהחנויות פתחו. הלקוחות מכבדים את ההנחיות ואין לחץ. מקרב השוכרים הגדולים, פתחו רק קבוצות פוקס ומולייב. זה מועיל בעיקר לשוכרים הקטנים. שוכר קטן רואה אותי ואומר לי 'תודה שפתחת'. אמרתי לו: 'אני אשלם לך את הקנס'. לשוטר אמרתי: 'תראה כמה סחורה יש להם. תן לחיות'. הקטנים זקוקים לתזרים, כדי לשלם לבנק, לשלם לספקים".