הרב חיים דרוקמן, ממנהיגי הציונות הדתית, דוחה את הטענה שלפיה מכתב רבנים שקראו "לעשות הכול כדי שהממשלה לא תקום" מכיל דברי הסתה. "אין כאן שום הסתה, הסתה קיימת רק בדמיון של אלו שאומרים כך", ציין אמש (שבת) הרב דרוקמן בסרטון שבו התייחס לאזהרת ראש שב"כ נדב ארגמן שלפיה "השיח המסית עלול להגיע לפגיעה בנפש".
ביום רביעי שעבר, ליל ההכרזה של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד על כך שעלה בידו להרכיב ממשלה, פרסמו עשרות רבנים בימין, בהם כמה מבכירי הציונות הדתית ובכללם הרב דרוקמן, קריאה לעשות כל שניתן כדי למנוע את הקמת ממשלת השינוי של לפיד ונפתלי בנט והוסיפו כי "זה לא מאוחר מדי, זה בהחלט אפשרי".
הרבנים הסבירו כי הממשלה הנרקמת "תפגע בדברים היסודיים ביותר בענייני דת ומדינה שהיו מקובלים מאז קום מדינת ישראל ועד היום על ידי כל ממשלות ישראל". הם ציינו כי "ייפגעו גם ענייני הביטחון ששייכים לעצם קיומנו", שכן הממשלה "נשענת על תומכי טרור". בין החותמים על הקריאה היה גם הרב שמואל אליהו, נבחר ציבור ועובד מדינה, המכהן כרבה של צפת וכחבר מועצת הרבנות הראשי.
2 צפייה בגלריה
מכתב הרבנים נגד ממשלת השינוי
מכתב הרבנים נגד ממשלת השינוי
מכתב הרבנים נגד ממשלת השינוי
מבלי להתייחס לדברים ספציפיים, פרסם אתמול ראש שב"כ ארגמן הודעת אזהרה חריגה שבה הביע חשש מההקצנה בשיח הציבורי בתקופה האחרונה. ארגמן ציין כי ייתכן שיהיו אנשים שיפרשו אמירות מסוימות כקריאה לפגיעה פיזית.
"מדינת ישראל חרטה על דגלה את עקרון חופש הביטוי, זהו עקרון חשוב והכרחי במדינה דמוקרטית", כתב ארגמן, שלא תיאם את ההודעה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יחד עם זאת, בתקופה האחרונה אנו מזהים התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות. זהו שיח הכולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש בשפה ובמונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית".
2 צפייה בגלריה
חיים דרוקמן נדב ארגמן
חיים דרוקמן נדב ארגמן
הרב דרוקמן וראש שב"כ ארגמן
(צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג)
ברקע דבריו של ארגמן ומכתב הרבנים, אמר הרב דרוקמן: "הביאו לידיעתי שיש מודאגים ממכתב הרבנים לפעול נגד הקמתה של ממשלת השינוי, כאילו מדובר באיזושהי הסתה. אני מבקש להרגיע את כולם, אין כאן שום הסתה. הסתה קיימת רק בדמיון של אלה שאומרים כך. מדובר באמת בקריאה אמיתית, כואבת, של רבנים שחושבים שהממשלה שעומדת לקום לא תהיה טובה לעם ישראל, ובוודאי במדינה דמוקרטית אפשר להביע את הדברים במכתב כשם שאפשר להפגין חודשים על יד ראש הממשלה ברחוב בלפור גם בתקופת הקורונה וזה לא נקרא הסתה.
"אין כאן שום הסתה ולא יעלה על הדעת שמדובר באיזושהי אלימות, בין אם זה אלימות פיזית ואפילו לא אלימות מילולית, אלא בדרך דמוקרטית. ניתן לעזור ולעשות כל מה שאפשר כדי למנוע את הקמתה של הממשלה הזאת, זו המשמעות הפשוטה, האמיתית, של קריאת הרבנים, באמת לעשות את הכול בדרך דמוקרטית ומתוך אמונה שאכן נעשה הכול. אפשר עדיין לשנות וזה בכלל לא מאוחר מדי".
הרב שלמה אבינר‏, גם הוא מבכירי הציונות הדתית שחתמו על המכתב, הבהיר בטוויטר כדרכו בשאלה יזומה: "הרב חתום על מכתב הרבנים שכתוב בו: 'חייבים לעשות הכול כדי שהממשלה לא תקום'. מה הכוונה 'הכול'?'. תשובה: כל הדברים הלגיטימיים, כלומר לשכנע אנשים על ידי דיונים, הפגנות וכו', ישרים ומוסריים באהבת ישראל. אבל כמובן אם לא נצליח לא נתייאש ונשמח שיש לנו מדינה שלנו ולא של בריטים, טורקים וכו'...".