4 צפייה בגלריה
אבתיסאם מראענה
אבתיסאם מראענה
אבתיסאם מראענה בבית המשפט העליון בשבוע שעבר
(צילום: שלו שלום)
בית המשפט העליון הפך היום (ראשון) את החלטת ועדת הבחירות המרכזית ואישר את מועמדותה לכנסת של אבתיסאם מראענה-מנוחין, הממוקמת במקום השביעי ברשימת העבודה. ההחלטה התקבלה ברוב של שמונה שופטים מול אחד. מראענה הביעה שביעות רצון מהחלטת השופטים וכך גם במפלגת העבודה שם אמרו כי "היא הביעה חרטה, רואים את הפרשה מאחורינו". מראענה פרסמה בעבר פוסטים בהם כתבה בין היתר: "עוד צעיר מגטו עזה התאבד".
בן גביר: "אילצנו אותה להתנצל". סניגורה: "חזרה בה בצורה חדה"
(צילום: חיים גולדיטש)

הדיון התקיים בפני תשעה שופטי בית המשפט העליון. נשיאת העליון אסתר חיות אמרה כי "לא שוכנעתי כי איזו מן ההתבטאויות של מראענה ובכלל זה ההתבטאות בנוגע לזכרון יעקב, עולה ולו בקירוב כדי תמיכה במאבק מזוין, לא כל שכן במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור. עוצמה יהודית בחרה לצטט בבקשתה חלקים בלבד מאמירתה המלאה של מראענה, ולהציג התבטאות זו בתור קריאה להשמדת מועצה מקומית בישראל".
השופטת דפנה ברק-ארז טענה כי "מועמדות בבחירות אינה "פרס" הניתן רק לאזרחים למופת או רק לכאלה שדעותיהם רצויות לאחרים. הדרך למועמדות לכנסת אינה אמורה לעבור בכור המצרף של "בדיקת ניקיון" ביחס לכל פרסום מן העבר שכבר אינו מייצג את פועלו הציבורי של אדם. השאלה שיש לשאול היא עד כמה הדברים, קשים וכואבים ככל שיהיו, משקפים את עמדותיה ודרכה של המועמדת באופן כללי, ובעת הזו בפרט".
4 צפייה בגלריה
אבתיסאם מראענה מנוחין
אבתיסאם מראענה מנוחין
"שמחה מאוד על ההחלטה". מראענה
(צילום: ערוץ כנסת)
טענות דומות הושמעו על ידי יתר השופטים למעט שופט אחד, דוד מינץ, שביקש לפסול את המועמדת. "שוב מוצא אני את עצמי כקול קורא במדבר. נותר בגפי. נקודת המוצא לדיון משותפת לי ולחבריי. והיא, שההגבלות המוטלות על הזכות החוקתית לבחור ולהיבחר לכנסת צריכות להיות מינימליות, ועליהן להגן על האינטרסים החיוניים ביותר של המדינה". עוד טען מינץ כי "אין מקום לגילוי סובלנות כלפי התבטאויות (או מעשים) של נבחר ציבור שיש בהם משום שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית או תמיכה במאבק מזוין של ארגוני טרור הקמים עליה לחסלה".
מרעאנה אמרה כי היא ‏"שמחה מאוד על ההחלטה של בית המשפט העליון. יאללה לעבודה: למען הדמוקרטיה, הנשים, השותפות היהודית-ערבית, למען זכויות אדם ללא הבדל מגדר, לאום או נטייה מינית".
4 צפייה בגלריה
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
יו"ר העבודה מרב מיכאלי
(צילום: קובי קואנקס)
במפלגת העבודה בירכו על החלטת השופטים: "בית המשפט העליון אמר את דברו. המועמדת הביעה חרטה על הדברים שכתבה לפני למעלה מעשור. אנחנו רואים את הפרשה מאחורינו ונערכים לבניית עתיד חדש למדינת ישראל; עתיד של חיבור ושיתוף חלקי החברה הישראלית לטובת כל אזרחית ואזרח".
בדיון שנערך בעליון בשבוע שעבר מראענה התנצלה על הפוסטים שפרסמה בעבר, ושופטי העליון סיימו את הדיון תוך זמן קצר. בין היתר אמרה מראענה בדיון כי הטענה לפיה קראה להשמיד את זכרון יעקב יצאה מהקשרה בריאיון שקיימה ב-2008. "אני מצטערת שאתם נאלצים לעסוק בזה, בטח יש דברים חשובים יותר ממני", אמרה לשופטים. "באופן חד משמעי שלא משתמע לשתי פנים, אני מתנצלת על כל דבר אחד שהיה יכול להישמע גזעני מסית או פוגעני", הבהירה.
היא ציינה: "אמא שלי ניקתה שם בתים במשך 25 שנה. אני נשואה מספר שנים לבחור יהודי. הבת שלנו מאה אחוז יהודיה ומאה אחוז ערביה. לא קראתי להשמיד את זכרון יעקב".
נשיאת העליון השופטת אסתר חיות התעקשה ושאלה אותה אם בחלומה זכרון יעקב מושמדת, והיא השיבה: "אני מתנצלת ושוב חוזרת בי מהדברים. אני כאן כדי להילחם בשביל זכויות המיעוטים, להיות גשר בין העמים אני רוצה להיות חברת כנסת כי אני רוצה שיהיה טוב לכולנו. אני מתנצלת. באמת". השופטת חיות ניסתה להקשות עליה שוב ותהתה מדוע אמרה את הדברים מלכתיחלה, אך מראענה השיבה שוב שהיא מתנצלת.
פסילת אבתיסאם מראענה בוועדת הבחירות
(צילום: ועדת הבחירות המרכזית)

4 צפייה בגלריה
אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
התנגד לפסילתה מלכתחילה. היועמ"ש מנדלבליט
(צילום: דנה קופל)
עוד טרם התקבלה החלטה בוועדה הבחירות המרכזית, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביע התנגדות לפסילתה, וכתב בעמדתו לוועדת הבחירות המרכזית כי "לא הוצגה בבקשות הפסילה תשתית ראייתית שיכולה לאפשר פסילת מועמד מלהתמודד בבחירות לכנסת, ולפיכך דין הבקשות להידחות". למרות זאת, הוועדה פסלה אותה ברוב של 16 מול 15.
יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר, שייצג את מפלגת הציונות הדתית שעתרה נגד התמודדותה של מראענה, אמר בעקבות ההחלטה היום: "שוב בית המשפט מוכיח שהוא לא מסוגל לפסול תומכת טרור. ההחלטה המבישה ומנוגדת לחוק להכשיר את מי שקוראת להשמיד את זכרון יעקב, לועגת לניצולי שואה ובזה לחיילי צה"ל - מעלה מסקנה אחת בלבד: בבחירות הקרובות יש לעם ישראל הזדמנות לבחור ממשלת ימין חזקה עם ציונות דתית גדולה, שתגוון את הרכב בית המשפט העליון ותבצע את התיקונים הנדרשים במערכת המשפט".
בן גביר הוסיף כי "כל בר דעת מבין שהנימוקים לפיהם מראענה "התנצלה" על דבריה שווים כקליפת השום ועל עשירית מדבריה של מראענה נפסלו ד"ר בן ארי, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין, ולהם לא הועילה כל התנצלות. כעת יש הזדמנות נדירה להביא להקמת ממשלה שתערוך רפורמה אמיתית בעולם המשפט".
מראענה פרסמה בעבר פוסטים בפייסבוק שעוררו תרעומת: לפני חודשים בודדים, בנובמבר 2020, כתבה פוסט תמיכה בפעיל הג'האד האסלאמי והעציר המינהלי, מאהר אל-אח'רס, ששבת רעב במשך תקופה ארוכה. בפוסט אחר ביולי 2020 כתבה מראענה: "עוד בחור צעיר מגטו עזה התאבד הלילה. אין תקווה לייאוש, לכיבוש האכזרי ולשלטון החמאס המדכא". בפוסט נוסף מ-2013 התגאתה בכך שלא עמדה בצפירה ביום הזיכרון: "אלה היו שתי דקות מופלאות".