צרפת הוציאה מחוץ לחוק ארגון איסלאמיסטי שתומך בחמאס וקרוי על שמו של מנהיגו לשעבר אחמד יאסין, במסגרת מבצע שבו פתחה נגד מוסלמים קיצונים בשטחה, בתגובה לפיגוע ביום שישי ליד פריז. בפיגוע שמסעיר את צרפת ערף מחבל את ראשו של המורה סמואל פאטי, כנקמה על כך שהציג לתלמידיו קריקטורות של הנביא מוחמד בשיעור על חופש הביטוי.
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
"זהו מאבק על הביטחון, על התרבות ועל החינוך", אמר דובר ממשלת צרפת גבריאל אטאל, שהודיע על הוצאתו מחוץ לחוק של אותו ארגון איסלאמיסטי. על הכוונה להוציא מחוץ לחוק את הארגון הודיע כבר אתמול הנשיא עמנואל מקרון עצמו, כאשר האשים אותו ב"מעורבות ישירה" בפיגוע.
הפגנה לזכר ה מורה סמואל פאטי בפרבר ליד פריז שבו נרצח ב פיגוע צרפתהפגנה לזכר ה מורה סמואל פאטי בפרבר ליד פריז שבו נרצח ב פיגוע צרפת
הפגנה הערב לזכר המורה שנרצח ליד פריז. עוד ארגונים יפורקו "בקרוב"
(צילום: MCT)
קרוביו ועמיתיו של ה מורה סמואל פאטי מחזיקים תמונה שלו בפרבר ליד פריז שבו נרצח ב פיגוע צרפתקרוביו ועמיתיו של ה מורה סמואל פאטי מחזיקים תמונה שלו בפרבר ליד פריז שבו נרצח ב פיגוע צרפת
תמונתו של פאטי מונפת בהפגנה הערב. נתן לתלמידיו המוסלמים לקום לפני שהציג את הקריקטורות
(צילום: AFP)
הפגנה לזכר ה מורה סמואל פאטי בפרבר ליד פריז שבו נרצח ב פיגוע צרפתהפגנה לזכר ה מורה סמואל פאטי בפרבר ליד פריז שבו נרצח ב פיגוע צרפת
(צילום: MCT)
דובר הממשלה אמר היום כי בדיון בקבינט, שבו הוחלט על המהלך, אמר מקרון כי "חייבים לקרוא לרשע בשמו: האיסלאם הפוליטי, שחותר בצורה שיטתית לפרק את הרפובליקה". הדובר ציין כי בכוונת הממשלה לפרק ארגונים קיצוניים נוספים "בימים הקרובים".
בראש הארגון המכונה על שמו של יאסין, שחוסל בסיכול ממוקד על ידי ישראל ב-2004, עומד מטיף איסלאמיסטי בשם עבד אל-חקים ספרוי, צרפתי יליד מרוקו. הוא אחד מכמה בני אדם שנעצרו במסגרת החקירה שנפתחה בעקבות הפיגוע.
לפי הדיווחים בתקשורת הצרפתית, ספרוי היה מוכר לשירותי המודיעין ופעל במשך שנים ברשתות החברתיות נגד מה שתיאר כ"איסלאמופוביה". לפי שר הפנים הצרפתי ג'ראלד דרמאנה, ספרוי עזר להפיץ מסרים נגד המורה ברשתות החברתיות, במחאה על כך שהציג את הקריקטורות של מוחמד לתלמידיו.
ארכיון 2012 עבד אל-חקים פעיל איסלאמיסטי תומך חמאס ב צרפת שנעצר במסגרת חקירת ה פיגוע שבו נרצח מורהארכיון 2012 עבד אל-חקים פעיל איסלאמיסטי תומך חמאס ב צרפת שנעצר במסגרת חקירת ה פיגוע שבו נרצח מורה
עבד אל-חקים בהפגנה למען הפלסטינים ב-2012. חמאס: אין לו "קשר ארגוני" אלינו
(צילום: AFP)
ארכיון 2012 עבד אל-חקים פעיל איסלאמיסטי תומך חמאס ב צרפת שנעצר במסגרת חקירת ה פיגוע שבו נרצח מורהארכיון 2012 עבד אל-חקים פעיל איסלאמיסטי תומך חמאס ב צרפת שנעצר במסגרת חקירת ה פיגוע שבו נרצח מורה
(צילום: AFP)
האיסלאם, נזכיר, אוסר על הצגת איורים של מוחמד או אלוהים, והדבר נחשב לכפירה בעיני מוסלמים אדוקים. שר הפנים דרמאנה אמר שספרוי, יחד עם אביו של אחד התלמידים של המורה, הוציאו "פאתווה" נגד פאטי.
את הארגון על שם אחמד יאסין הקים ספרוי בתחילת שנות ה-2000. בצרפת ציינו כי חמאס פרסם הודעה מיוחדת שבה הכחיש שיש לו "קשר כלשהו" עם הארגון של ספרוי וכי לספרוי עצמו אין אף "קשר ארגוני" עם תנועת הטרור הפלסטינית.
לצד ספרוי, בחקירה שמנהלות כעת הרשויות נעצר גם אותו אב לתלמיד שהוביל ברשתות החברתיות מה שתואר בצרפת כקמפיין שנאה נגד המורה. האב דרש ברשת לפטר את פאטי. היום חשפו הרשויות כי האב התכתב בווטסאפ עם המחבל בימים שקדמו לפיגוע ביום שישי.
סמואל פאטי המורה שנרצח בפיגוע בצרפתסמואל פאטי המורה שנרצח בפיגוע בצרפת
המורה סמואל פאטי. המחבל שילם לתלמידים כדי שיזהו אותו, וערף את ראשו לאור יום
כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי
"אני סמואל". אלפים יצאו להפגין לזכרו ולמען חופש הביטוי
(צילום: רויטרס)
פיגוע בצרפת: אדם ערף את ראשו של מורה שהציג קריקטורות של מוחמדפיגוע בצרפת: אדם ערף את ראשו של מורה שהציג קריקטורות של מוחמד
מקרון בזירת הפיגוע ביום שישי. יעניק למורה שנרצח אות כבוד
(צילום: EPA)
פאטי, נזכיר, נרצח ביום שישי אחר הצהריים בעת שצעד חזרה לביתו בתום הלימודים בבית ספר בפרבר קונפלאן סן אונורין, כ-30 ק"מ מצפון-מערב לפריז. המחבל, עבדאללה אנזורוב בן ה-18, דקר אותו וערף את ראשו, ולאחר מכן גם צילם את הגופה והעלה את הצילומים לטוויטר. הוא הוסיף עלבונות כלפי הנשיא מקרון ונגד "הכופרים" ו"הכלבים" הצרפתים. עדי ראייה סיפרו ששמעו את המחבל צועק "אללה אכבר".

התלמידים זיהו את המורה למחבל, בתשלום

המחבל חוסל על-ידי שוטרים שהוזעקו לזירה, אחרי שירה לעברם עם רובה אוויר. אנזורוב נולד במחוז צ'צ'ניה שברוסיה, והגיע לצרפת כפליט ב-2008. רק בחודש מרץ האחרון קיבל מעמד של תושב לעשר שנים. לא היו לו קשרים ידועים למורה שנרצח והוא גם לא התגורר באזור הפיגוע – אלא כ-100 ק"מ משם, באזור נורמנדי.
היום אישרו הרשויות את הדיווחים שאנזורוב ידע לזהות את פאטי רק בעזרת כמה תלמידים בבית הספר שלו, שקיבלו על כך תשלום ממנו. שני תלמידים, בני 14 ו-15, הם מבין שבעה בני אדם שנותרו גם היום במעצר, אחרי שכמה אחרים – בהם בני משפחתו של המחבל – שוחררו.
זירת הפיגוע בצרפת, ביום שישי
(צילום: רויטרס)
הפיגוע כאמור מסעיר את צרפת, וממשלתו של מקרון הכריזה על מבצע נגד הקיצונים האיסלאמיסטים הפועלים בשטחה. המשטרה כבר פשטה השבוע על עשרות בתים של קיצונים, והבטיחה שפשיטות נוספות ייערכו בהמשך. הרשויות בוחנות את הוצאתם מחוץ לחוק של עוד כ-50 ארגונים נוספים הפועלים בקהילה המוסלמית. היום גם נסגר למשך חצי שנה מסגד מצפון לפריז שימים ספורים לפני הרצח שיתף בעמוד הפייסבוק שלו קריאה שהופצה נגד המורה.
פאטי הפך מאז הירצחו לסמל עבור חופש הביטוי בצרפת, ובהפגנות שאליהן יצאו אלפים רבים הכריזו "אני סמואל" על משקל הסיסמה "אני שרלי" שנפוצה בעקבות הטבח במשרדי המגזין "שארלי הבדו" ב-2015. היום יעניק הנשיא מקרון את אות הכבוד החשוב ביותר בצרפת לפאטי, בטקס לזכרו בסורבון בפריז, שבו יישתפו כ-400 בני אדם.
פאטי, עצמו, נזכיר, הציג את הקריקטורות לתלמידיו בשיעור האזרחות שאותו העביר אחרי שהמגזין שארלי הבדו פרסם אותן מחדש בשערו בתחילת ספטמבר, בעקבות פתיחת משפטם של סייעני המחבלים מ-2015. פאטי, כך לפי הדיווחים בצרפת, אפשר לתלמידיו המוסלמים לעזוב את הכיתה לפני שהציג את הקריקטורות. בעקבות הפרסום המחודש של הקריקטורות בשארלי הבדו בוצע פיגוע דקירה אחר בפריז, בסוף החודש שעבר, שבו נפצעו קשה שני בני אדם.

גרמניה: סורי רצח תייר בדרזדן

בתוך כך, הערב הודיעו הרשויות בגרמניה כי הן חושדות שאירוע דקירה בתחילת החודש, ובו נרצח אדם אחד, היה למעשה פיגוע שנבע ממניע איסלאמיסטי. שרת המשפטים הגרמנית כריסטין למברך הודיעה כי הרשויות הפדרליות חוקרות כעת את המתקפה שהתרחשה ב-4 באוקטובר, ובה נדקרו שני תיירים ממערב גרמניה במרכז דרזדן, שנמצאת במזרח המדינה. אחד מהם מת מפצעיו בבית החולים.
זירת פיגוע דקירה ב דרזדן ב 5 באוקטובר גרמניהזירת פיגוע דקירה ב דרזדן ב 5 באוקטובר גרמניה
זירת הפיגוע בתחילת החודש בדרזדן. שני תיירים נדקרו, אחד מהם מת
(צילום: AP)
מרקל בסלפי עם מהגרים בברלין, ב-2016. הסורי החשוד הגיע בגל ההגירה בשנה שלפני כןמרקל בסלפי עם מהגרים בברלין, ב-2016. הסורי החשוד הגיע בגל ההגירה בשנה שלפני כן
מרקל בסלפי עם מהגרים בברלין, ב-2016. הסורי החשוד הגיע בגל ההגירה בשנה שלפני כן
(צילום: AFP)
אתמול נעצר צעיר סורי בן 20 בחשד שהיה מאחורי המעשה. לפי התביעה הגרמנית הוא הגיע למדינה ב-2015. באותה שנה, נזכיר, גל עצום של מהגרים הגיע לאירופה, והקנצלרית אנגלה מרקל פתחה עבורם את שערי גרמניה. בתקשורת הגרמנית דווח שהחשוד ריצה בעבר מאסר כיוון שניסה לגייס חברים לארגון טרור בינלאומי.
"הטרור האיסלאמי נמשך ומהווה איום גדול על החברה שלנו", מסרה הערב השרה למברך. "אנחנו חייבים לפעול נגדו בעוצמה. אנחנו חייבים שהמשטרה, כוחות הביטחון ומערכת המשפט ישמרו על ערנות מוחלטת ויפעלו בהחלטיות".