"אני חזק מאוד": מפקד מחוז צפון מודה לשוטרים שתמכו בו

במחוז הצפון נערכים לקראת הזימונים לעדויות ולחקירה במחלקה לחקירות שוטרים. המתח בקרב הקצינים והשוטרים במחוז הצפוני מורגש היטב, על אף התמיכה שהם זוכים לה בציבור והתמיכה במפקד המחוז שמעון לביא, ברור לקצינים שבסופו של דבר הם אלה שיעמדו מול חוקרי מח"ש ויצטרכו לספק תשובות.

חקירת האסון במירון - כתבות נוספות

לביא, שהיה הראשון לקבל אחריות על האירוע, התייחס הבוקר (שלישי) לגל התמיכה של השוטרים בעקבות האסון במירון ושלח לאנשיו סרטון שצילם במיוחד. "ברגעים הללו אתה למד על ערך החברות, על ערך הרעות ועל הערבות ההדדית.
"משטרת ישראל זה ארגון מדהים. זו משפחה אחת, גדולה ומאוחדת. באופן אישי, אתה למד גם על עצמך. אתה למד בדיוק מאיזה חומר אתה עשוי. ואני רוצה לומר באופן ברור: אני חזק מאוד, אני נחוש ואני גאה מאוד בשוטרים שלי. אני גאה מאוד במפקדים שלי. אני גם גאה בכם. אני רוצה לומר לכם תודה על הכל ולהצדיע לכם".
1 צפייה בגלריה
ניצב שמעון לביא
ניצב שמעון לביא
ניצב שמעון לביא
בימים האחרונים אספו חוקרי מח"ש, ובראשם ראש אגף החקירות איברהים סלמן, את תיק האירוע של אסון הר מירון ומכינים את הקרקע לקראת זימונם של הבכירים. סלמן דאג כי חוקריו יגיעו גם ללהב 433, שם נמצאים חלק מהמסמכים המשטרתיים אותם הם מחפשים. בבוקר האירוע, נזכיר, מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי נתן הוראה ללהב 433 לבצע תחקיר של האירוע עוד לפני שמח"ש נכנסו לתמונה.
התחקיר הוטל על היחידה הכלכלית בראשותו של נצ"מ בועז בלט, אשר אנשיו הגיעו כבר ביום שישי למשרדי המחוז הצפוני ולקחו את כל המסמכים הקשורים לאישור התוכניות. כך נוצר המצב שבמחוז הצפוני אפילו לא יכולים לעשות תחקיר פנימי, בין היתר כי כל הממסכים המקוריים הועברו ללהב 433.
בתוך כך, הניצב בדימוס אריה עמית שתקף אתמול בחריפות את השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה על דבריו בישיבת הפורום הבכיר במשטרה, אמר לאולפן ynet כי המשטרה הפכה להיות כנועה לפוליטיקאים. "יש אחריות למשטרה, אין ספק, אבל יש גם המון אחריות - ובעיקר אשמה - על הרבה אנשים אחרים", אמר עמית. "המפכ"ל קיבל החלטה לדרוש ועדת חקירה ממלכתית, החלטה שהיא לגמרי נכונה, חוקית ומבצעית, כדי לבדוק באמת את כל מה שקורה מסביב להר מירון זה הרבה שנים וכדי להוציא את העוקץ מהרעיון הטיפשי של קודם כל להכניס את מח"ש לחקור - ואז הזרקור מכוון למשטרה, דבר שהוא לא נכון".
ניצב בדימוס אריה עמית בריאיון לאולפן ynet
(צילום: משי בן עמי)

"השר אוחנה מוציא אותו כמו מורה שמוציא ילד מכיתה א' מהחדר. אחרי שאמר מה שהוא אמר, חוזר המפכ"ל ואומר שהוא לא שולח את המכתב. זה מדהים. זו כניעה שאותי מדכאת דיכאון מאוד גדול", אמר עמית. כשנשאל אם המפכ"ל יכול לעמוד על דעתו השיב כי זה מה שהוא אמור לעשות: "דרישתו לוועדת חקירה ממלכתית היא דרישה נכונה. הוא נכנע כי המשטרה כנועה לפוליטיקאים מתוחכמים, ערמומיים ו'טפלונאים' שיודעים להעביר אחריות לאחרים. אין היגיון בזה שהמפכ"ל התכופף בפני השר. אין היגיון. יש פחד, יש יראה וכניעה".
אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הכתבה