הגעת גופתו של מוניר ענבתאווי לבית המשפחה
(צילום: אביהו שפירא)

מוניר ענבתאווי, שנורה למוות במהלך עימות עם שוטרים, הובא למנוחות הערב (יום ג') ביישוב כפר מנדא. לפני כן הובאה גופתו לבית משפחתו בשכונת ואדי ניסנאס בחיפה, שם ספדו לו ונפרדו ממנו.
"נמשיך לאהוב אותך, היית הפרח של המשפחה. אני גאה בך", אמרה אמו של ענבתאווי, עטאף. "כואב לי הלב. עדיין לא מעכלת, התפללתי שיחזור, אפילו לרגע קצר. הבית חשוך בלעדיו".
5 צפייה בגלריה
תיעוד: הקטטה בין השוטר למוניר ענבתאווי
תיעוד: הקטטה בין השוטר למוניר ענבתאווי
תיעוד: הקטטה בין השוטר למוניר ענבתאווי
האם האשימה את המשטרה ב"ניסיון להעלים ראיות". גם אחותו של המנוח, שירין, האשימה את השוטרים וכינתה אותם "שוטרים עבריינים": "רצחו את אח שלי ללא שום סיבה".
עשרות מפגינים התייצבו ברחוב אלחורי שבחיפה, בסמוך לבית המשפחה, במחאה על האירוע. הם חסמו את הכביש והניפו דגלי פלסטין.
המפגינים מתחו ביקורת על מפכ"ל המשטר קובי שבתאי ועל השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. "אין להם בושה. התקשרו לשוטר וחיזקו אותו במקום למתוח עליו ביקורת", אמרו המפגינים. "ההתנהגות שלהם היא מסר חשוב לחברה הערבית, אנשי המשטרה הבכירים מעודדים שוטרים פושעים".
5 צפייה בגלריה
הגעת הגופה לבית
הגעת הגופה לבית
"הבית חשוך בלעדיו". הגעת גופת ענבתאווי לבית המשפחה
(צילום: אלעד גרשגורן)
5 צפייה בגלריה
הגעת הגופה לבית
הגעת הגופה לבית
(צילום: אלעד גרשגורן)
5 צפייה בגלריה
מחאה מול בית המשפחה
מחאה מול בית המשפחה
"חיזקו את השוטר במקום למתוח עליו ביקורת". המחאה מול בית המשפחה
(צילום: אלעד גרשגורן)
5 צפייה בגלריה
מחאה מול בית המשפחה
מחאה מול בית המשפחה
(צילום: אלעד גרשגורן)
השר אוחנה הודיע כי שוחח אתמול עם השוטר שירה למוות בענבתאווי. "האירוע נחקר על ידי מח"ש כמתחייב ואני משתתף בצערה של המשפחה על אובדנה", ציין השר אוחנה.
הוא הוסיף: "יחד עם זאת, חשוב מאוד שכבר עתה יידעו כל שוטר ושוטרת כי יקבלו גיבוי מלא לכל מעשה שנועד למנוע פגיעה בחייהם ובחיי אזרחים - ולא רק גיבוי, אלא גם את מלוא ההערכה. כך בדיוק נהג השוטר: במהירות וביעילות, להדוף את התקיפה שהייתה על חייו - בדיוק כפי שמצופה ממנו".
השוטר שלפי החשד ירה אתמול למוות בענבתאווי שוחרר הבוקר לביתו לאחר שנחקר כאמור במחלקה לחקירות שוטרים. בתום החקירה הוחלט כי השוטר לא יחזור בשלב זה לתפקידו ובמקביל נלקח ממנו נשקו.
נכון לעכשיו מייחסים במח"ש לשוטר היורה חשד לגרימת מוות ברשלנות וירי באזור מגורים. השוטר נמצא למעשה בחופשת מחלה בעקבות פציעתו בתקרית הקשה. הוא ממשיך לטעון כי מדובר במקרה של הגנה עצמית. בית משפט הוציא צו איסור פרסום על זהותו של השוטר.
תיעוד העימות בין המנוח לשוטר

בני משפחתו של ענבתאווי, מתמודד נפש, הביעו אתמול תרעומת בעקבות מותו בשכונת ואדי ניסנאס בעיר. "לאחר שראינו את גופתו של מוניר בבית החולים רמב"ם, ברור שהשוטרים פעלו בחוסר מקצועיות תוך שימוש בירי חי כמה פעמים שכתוצאה ממנו הוא מת", אמרו קרוביו של המנוח. "דרושה חקירה מעמיקה ומקצועית על מנת שמקרים כאלה, שלמרבה הצער חוזרים על עצמם עם חשודים ערבים, לא יחזרו על עצמם".
כמה שעות אחרי הירי הקטלני אתמול, פורסם סרטון שבו תועד ענבתאווי מנסה לדקור את אחד השוטרים בחפץ מסוים, ייתכן סכין, באופן שעולה בקנה אחד עם גרסת השוטרים. קרוביו של ההרוג מחו בעקבות פרסום התיעוד ואמרו כי "הסרטון החלקי שהפיצה המשטרה אינו משקף את כל האירוע. לא נראים כל השוטרים ולכן לא ניתן לקבוע באיזה שלב החלו לירות. היו עוד מצלמות אבטחה שנבדקו, אנחנו חוששים שיגידו לנו שהמצלמות לא עבדו".
בתגובה הרשמית אמרו במשטרה כי "השוטרים הוזעקו למקום בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה על אודות אדם משתולל המהווה סכנה לסביבתו. כשהגיעו למקום ופגשו בו, החשוד שעט בפתאומיות וללא כל סיבה לעבר השוטר בריצה מהירה כשהוא אחוז אמוק, שלף סכין וניסה ליטול את חיי השוטר. השוטר ניסה לחמוק מהתוקף ללא הצלחה, ולאחר שהחשוד הצליח לדקור אותו, פצע אותו והיווה סכנה ממשית ומיידית לחייו - נאלץ השוטר לבצע ירי במטרה לנטרלו".
אמו של ענבתאווי הייתה זו שדיווחה למשטרה כי בנה משתולל עם סכין ברחוב. כפי שטוענים במשטרה, ענבתאווי ניסה לדקור את אחד השוטרים שהגיעו למקום ובעקבות כך נורה. הוא פונה במצב קשה לבית החולים רמב"ם - ושם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.
פרקליטיו של השוטר, עורכי הדין תמי אולמן ושאדי סרוג'י, מסרו כי "השוטר החשוד בירי נחקר ושוחרר. הוא טען להגנה עצמית, ואחרי שנדקר בפניו לא היה מנוס מלבצע את הירי".
פרסום ראשוני: 21:01 , 30.03.21