3 צפייה בגלריה
אריה דרעי
אריה דרעי
השר אריה דרעי
(צילום: יואב דודקביץ)
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יקיים היום (רביעי) שימוע לשר הפנים אריה דרעי שנשקלת העמדתו לדין על עבירות מס. לאחר חמש שנים של חקירות, דרעי שהואשם תחילה בשוחד יועמד לדין על עבירות מס בשלושה אירועים שונים: מכירת נכס בגבעת שאול ושני מקרים של קבלת הכנסות ללא דיווח, מאיש עסקים ומחברה עסקית.
חקירת המשטרה נגד השר דרעי קבעה ממצאים ראייתיים לשורת עבירות - בהן מרמה והפרת אמונים, שבועת שקר, העלמות מס והלבנת הון. מתוקף תפקידו, מנדלבליט הוא שמחליט אם להעמיד לדין שרים ולא הפרקליטות - והוא הכריע כי דרעי לא יועמד לדין בגין מרמה והפרת אמונים (וגם לא בגין קבלת שוחד וגניבה מעמותות, כפי שנחשד בתחילה) - אלא רק בגין עבירות המס. במסגרת הפרשה גם אחיו של השר דרעי, עו"ד שלמה דרעי, זומן לשימוע וגם לו מיוחסות עבירות מס. מעבר לכך, גם איש העסקים משה הבא זומן לשימוע בפרשה.
3 צפייה בגלריה
אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
היועמ"ש אביחי מנדלבליט
(צילום: דנה קופל)
אחד האירועים שעליו נשקלת העמדתו של דרעי לדין היא עסקת "גבעת שאול" – עניינה של פרשה זו בעסקת נדל"ן משנת 2013, שבמסגרתה מכר דרעי לאחיו שלמה נכס בשכונת גבעת שאול בירושלים, שבו החלה בניית בניין מגורים בן חמש דירות. בהתאם לחומר הראיות שנאסף, הדיווחים שהועברו לרשויות מיסוי מקרקעין במסגרת טפסי הדיווח על העסקה כמו גם חוזה המכירה שצורף לדיווח, כללו מצגים כוזבים לכאורה, לרבות גובה התמורה שבעסקה, שינוי מועד העסקה והצגת המגרש הנמכר כמגרש ריק במקום מצבו האמיתי כבניין מגורים מתהווה.
בנוסף יכריע היועץ בעניין פרשת "גרין אושן" - שהייתה קרן פיננסית להשקעות בארה"ב. על פי החשד, ב-2011 החלה "גרין אושן" לשלם לדרעי עמלת מגייס בשל גיוס משקיע לקרן. הראיות מלמדות, כי לפי הוראת השר דרעי החל מינואר 2013 בעת שחזר לחיים הפוליטיים, הוא הורה ל"גרין אושן" להעביר את סכומי העמלות להם היה זכאי לאחיו שלמה. בהתאם לכך, בין 2015-2013 שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף שקל כנגד חשבוניות "ייעוץ" כוזבות, לכאורה, שהפיק משרד עו"ד שלמה דרעי.
3 צפייה בגלריה
אחיו של שר הפנים, שלמה דרעי
אחיו של שר הפנים, שלמה דרעי
אחיו של שר הפנים, שלמה דרעי
(צילום: אבי מועלם)
האירוע השלישי שבגינו יעמוד דרעי לדין בכפוף לשימוע הוא אי-דיווח למס הכנסה של הכנסות שקיבל בתמורה לייעוץ ושיווק של מיזם משותף עם איש העסקים משה הבא ו"אגד חברה לתחבורה בע"מ". השר דרעי ביקש לכאורה לקבל את שכרו בדמות תרומה בגובה 180 אלף שקל שתשולם לעמותת כרמי העיר, של מקורבו יהודה אזרד, אשר סייע לו לאורך השנים. שכר זה, אשר חייב במס, לא דווח בדו"חותיו האישיים של השר דרעי או של החברה שבבעלותו למס הכנסה. בנוסף, כך עולה מכתב החשדות, באותם ימים שילם הבא מחשבונו הפרטי לחשבונו הפרטי של השר דרעי סך 100 אלף שקל נוספים, המהווים הכנסה שלא דווחה למס הכנסה.
התיק לווה וטופל ע"י פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), בראשות פרקליטת המחוז דאז, המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן ארי ופרקליט המחוז יהונתן תדמור, ראש הצוות ירון גולומב והפרקליטים נגה בליקשטיין-שחורי ואיתי שהם.
פרקליטו של דרעי, עו״ד נבות תל-צור מסר בתגובה: "לאחר למעלה מחמש שנות חקירה קשות ומייסרות, קבע היועץ המשפטי לממשלה בפתח החלטתו כי הוא מנקה את השר אריה דרעי מכל חשד לשחיתות שלטונית. היועץ המשפטי הדגיש שהחלטתו אינה סופית והוא שוקל העמדה לדין בעבירות מס בלבד וגם להן בעזרת השם, תינתנה בשימוע תשובות הולמות".
עו"ד שרון כהנא, המייצגת את שלמה דרעי מסרה: "מדובר במחלוקות אזרחיות מיסויות, שאין מקומן במסגרת הליך פלילי. בהתאם, אני מאמינה כי לאחר השמעת הטענות בשימוע, תסגור הפרקליטות את תיק החקירה".
פורסם לראשונה: 23:47 , 23.02.21