4 צפייה בגלריה
נירה טנדן
נירה טנדן
התבטאה נגד סנאטורים רפובליקנים, ומשלמת על כך. טנדן
(צילום: AP)
הבית הלבן הודיע הלילה (בין שלישי לרביעי) כי משך את מועמדותה של נירה טנדן לתפקיד ראש משרד הניהול והתקציב, וכי עשה זאת לבקשתה. מינויה של טנדן נתקל בהתנגדות בסנאט, גם מתוך המפלגה הדמוקרטית, וזאת בשל ציוצים בוטים שכתבה בעבר בטוויטר נגד סנאטורים רפובליקנים. בין היתר כינתה את מיץ' מקונל, מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט, "וולדמורט", על שמו של מכשף-העל המרושע מסדרת הספרים הארי פוטר.
4 צפייה בגלריה
ה סנאטור מיץ' מקונל מנהיג ה רפובליקנים ב סנאט ארה"ב
ה סנאטור מיץ' מקונל מנהיג ה רפובליקנים ב סנאט ארה"ב
כינתה אותו "וולדמורט". מקונל
(צילום: רויטרס)
4 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב הבית הלבן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב הבית הלבן
ביידן הבהיר: "תמלא תפקיד אחר בממשל"
(צילום: Getty Images)
"קיבלתי את בקשתה להסרת המועמדות לתפקיד", אמר נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בהצהרה קצרה לכתבים בבית הלבן, אך ציין כי היא תמלא תפקיד אחר בממשלו. במכתב ששלחה לנשיא הסבירה טנדן: "אינני רוצה שההתעסקות במינויי תסיח את הדעת מהאג'נדה שלך". משרד הניהול והתקציב הוא המשרד הגדול ביותר בממשל האמריקני, ומשימתו העיקרית היא לעזור לנשיא בהכנת התקציב.
טנדן משמשת כיום כנשיאה והמנכ"לית של מכון מחקר ליברלי. בעבר עבדה כבכירה בקמפיין הבחירות של אובמה וביידן. היא הטביעה את חותמה כבר בימי הנשיא ביל קלינטון, אז שימשה כיועצת מדינית בכירה בממשלו. ביידן הציג אותה בסוף חודש נובמבר כחלק מהכוורת הכלכלית של ממשלו, שבראשה עומדת ג'נט ילן כשרת האוצר. אם מינויה של טנדן היה מאושר היא הייתה הופכת לאישה הלא-לבנה הראשונה והאישה הדרום-אסייתית הראשונה שעומדת בראש משרד הניהול והתקציב.
4 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
ההתנגדות ממניעים סקסיסטיים? "טראמפ כתב דברים גרועים בהרבה"
(צילום: רויטרס)
הודעת הבית הלבן הלילה הגיעה לאחר שבממשל ביידן הבינו כי לא ישיגו את הרוב הדרוש בסנאט לאישור מינויה של טנדן. "מיצינו כל כיוון", אמר גורם בממשל ל-CNN. הסנאטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין ממערב וירג'יניה, כמו סנאטורים רפובליקנים רבים, אמר כי יתנגדו לאישור המינוי בשל אמירותיה. מכיוון שלדמוקרטים יש רוב דחוק בלבד בסנאט, ובשל התנגדות הסנאטור הדמוקרטי מנצ'ין, טנדן הייתה זקוקה לתמיכה של סנאטור רפובליקני אחד לפחות, אך המאמצים להשיג תמיכה שכזו עלו בתוהו.
במהלך הדיונים על אישור מינויה בוועדת הסנאט התנצלה טנדן על הציוצים שפרסמה בעבר. בציוצים אלה כתבה בין השאר כי ל"ערפדים יש יותר לב" מאשר לסנאטור טד קרוז, שנחשב לאחד מנאמני הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. את הסנאטורית הרפובליקנית סוזן קולינס היא כינתה "הגרועה ביותר". בימים שלאחר הבחירות מחקה טנדן יותר מ-1,000 ציוצים מחשבונה האישי בטוויטר.
תומכי טנדן טענו כי ההתנגדות למינויה מצד הרפובליקנים ומצד חלק מהדמוקרטים הנחשבים קרובים למרכז הפוליטי נובעת ממניעים סקסיסטיים. לדבריהם, השפה שבה השתמש הנשיא טראמפ בטוויטר במהלך ארבע שנות כהונתו הייתה "גרועה בהרבה".