4 צפייה בגלריה
נפתלי בנט, בנימין נתניהו, גדעון סער
נפתלי בנט, בנימין נתניהו, גדעון סער
נפתלי בנט, בנימין נתניהו וגדעון סער. תמיכה ברוב המהלכים
(צילום: הדר יואביאן, קובי קואנקס)
שעות ספורות לפני שיפוג המנדט של ראש הממשלה בנימין נתניהו להרכבת ממשלה, התכנסה הערב (יום ג') הוועדה המסדרת של הכנסת. לפני הדיון הודיעה מפלגת ימינה כי תתמוך בקידום מהלכי החקיקה שיוזם בנימין נתניהו, כולל בחירה ישירה לראשות הממשלה. נציגי מפלגתו של בנט בוועדה תמכו בקידום הצעת החוק להחלת פסקת ההתגברות על בג"ץ, וכך עשו גם חברי הכנסת של "תקווה חדשה" שבראשה עומד גדעון סער. עם זאת, מדובר בשלב ראשוני מאוד בקידום החוקים.
אף שהודיעו על תמיכה בקידום החוקים, במפלגתו של בנט אמרו כי הם משאירים לעצמם מרחב תמרון בהצבעה על חוקים אלו בכנסת - וייתכן שהודעתם היא עוד מנוף לחץ על נתניהו ועל יריבו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. "ימינה תצביע בעד החוקים האידיאולוגיים החשובים לימין, בעד חקיקת בחירה ישירה ונגד ביטול הפריטטיות", אמרו במפלגתו של בנט, שבמקרה שיתמנה לראש ממשלה במסגרת רוטציה - יזדקק להסדר הפריטטיות.
השעות האחרונות למנדט של נתניהו: במה יבחר ריבלין?
(צילום: משי בן עמי)

גורם בימינה הוסיף: "בעניין הבחירה הישירה, מדובר בשלב זה רק בפטור מחובת הנחה. בהמשך, בהתאם לסיטואציה, נקבל החלטה לגבי המשך קידום החקיקה. נוכל לקדם או לתקוע את זה בכל שלב". הודעתו של בנט הגיעה בצל כינוס הוועדה המסדרת של הכנסת, לטובת קידום שורת חוקים שהונחו על שולחן הכנסת.
יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי זוהר, אמר בפתח הדיון בוועדה המסדרת לחברי הוועדה כי "מי שיבוא ויספר שכל האידיאולוגיה שלו זה 'רק לא ביבי' ו'איך אני פוגע בנתניהו', מערבב את הדברים האישיים ופוגע במדינה שלמה. מי שעושה את זה לא יחזיק יום אחד כנבחר ציבור, כי אין דבר כזה שהאידיאולוגיה שלך תהיה 'רק לא ביבי'. אנחנו צריכים ללכת עם האמת שלנו ולתת לציבור שלנו לשפוט אותנו על זה".
אלקין הודיע: נתמוך בקידום פסקת ההתגברות
(צילום: ערוץ כנסת)

4 צפייה בגלריה
הוועדה המסדרת להצעת החוק לבחירות ישירות
הוועדה המסדרת להצעת החוק לבחירות ישירות
זוהר. תמיכה בקידום כמה מההצעות
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
4 צפייה בגלריה
הוועדה המסדרת להצעת החוק לבחירות ישירות
הוועדה המסדרת להצעת החוק לבחירות ישירות
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ מאיר כהן מיש עתיד אמר: "אני מקווה שאכן תוקם ממשלה ישראלית, ציונית, שיש בה אנשי שמאל, ימין ומרכז שיגידו יאללה, נמאס מהוויכוחים האלה". ח"כ גלית דיסטל-אטבריאן קטעה את דבריו בצעקות, ובהמשך הוסיף כהן: "קיבלנו החלטה בגוש וכל אחד יצביע על פי תפיסת עולמו, אין כאן שום דבר שמחייב. אלקין ואנשים שהם כאילו הפלח הימני בממשלה הזו, יצביעו על פי דעתם. הגיע הזמן שלא ננעץ סכינים אחד בשני".
זוהר לחברי הכנסת אלקין וכהנא: "יכולה להיות לנו ממשלה נהדרת"
על הענקת פטור מחובת הנחה לשורת חוקים הנוגעים להסדרת ההתיישבות הצעירה הצביעו 19 חברי כנסת בעד ו-13 נגד. בין התומכים נמנו חברי הכנסת של ימינה ותקווה חדשה. בהמשך עלתה לדיון הענקת הפטור מחובת הנחה לפסקת ההתגברות על בג"ץ. ח"כ זאב אלקין מתקווה חדשה הודיע כי הוא וחברי המפלגה בוועדה יתמכו בהענקת פטור מחובת הנחה להצעה. "הנוסח לדעתנו לא נכון, אבל אנחנו חושבים שקידום הרעיון הוא נכון, ובחרנו לתמוך בפטור מחובת הנחה", אמר. "אני מודיע כאן שהמשך תמיכתנו בחוק תלוי בשינויים שייעשו בנושא".
17 הצביעו בעד ההצעה, 15 התנגדו לה. אחרי ההצבעה אמר זוהר לאלקין ולח"כ מתן כהנא: "יכולה להיות לנו ממשלה נהדרת". בהמשך עלתה ההצעה לפטור מחובת הנחה לחוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה.
העימות בין קטי שטרית ליאיר גולן: "אתה גזען"
(צילום: ערוץ כנסת)

בדיון על ההצעה, התעמתו ח"כ יאיר גולן ממרצ וח"כ קטי שטרית מהליכוד. "אתה תוקף את חיילי צה"ל, היית סגן הרמטכ"ל. ביהירות שלך נתקלתי בכל מעגלי החיים, עשיתי דברים יותר חשובים וערכיים ממך. קמנו, הרמנו את הראש. תתבייש לך, גזען זה אתה", היא הטיחה בו. הוא השיב לה: "את לא מבינה על מה את מדברת. לא מבינה כלום בשום דבר. תוציאי הכול".
בין החוקים שמתכנן זוהר לקדם ולבקש להעניק להם פטור מחובת הנחה באמצעות הוועדה, נמנים החוק לבחירה ישירה לראשות הממשלה, ביטול התיקון ל"חוק יסוד: הממשלה" שמאפשר את ממשלת החילופים, וכן ביטול חוק ההתנתקות (באשר ליישובים שפונו בשומרון ולא בעזה). הצעות נוספות שעל סדר היום של הוועדה לא טופלו כלל בשנים האחרונות בידי הליכוד, או שקודמו על-ידי מפלגות אחרות דוגמת ימינה וישראל ביתנו.
4 צפייה בגלריה
עימות בים קטי שטרית ליאיר גולן בעקבות הציוץ שהעלה על הפיגוע בצומת תפוח
עימות בים קטי שטרית ליאיר גולן בעקבות הציוץ שהעלה על הפיגוע בצומת תפוח
ח"כ יאיר גולן. התעמת עם ח"כ שטרית
(צילום: ערוץ כנסת)
במקרה שיוענק להצעות החוק או לחלק מהן פטור מחובת הנחה, המשמעות היא שהצעות החוק יוכלו לעלות להצבעה בקריאה טרומית מיד - ולא יהיה עליהן להמתין על שולחן הכנסת 45 ימים, כפי שנקבע בחוק.
שעות ספורות לתום המנדט של נתניהו, הנתיבים שלו עדיין חסומים ואין דרך נראית לעין שבה הוא יכול להרכיב ממשלה בתוך שעות. בליכוד קיוו באמצעות קידום החוקים להפעיל לחץ כבד ולגרום לקרעים בין ימינה וראשה נפתלי בנט לבין השותפים האפשריים לממשלת גוש מתנגדי נתניהו. בנט עצמו, שהודיע הערב כי יתמוך בקידום החוק לבחירות ישירות לראשות הממשלה, אמר בעבר כי מדובר בבחירות חמישיות - והודיע כי לא יהיה מוכן לקבל מערכת נוספת.
נתניהו: בנט יוכל להיות רה"מ ראשון לשנה אחת

אתמול בצהריים הודיע נתניהו כי הסכים לרוטציה שבה בנט יכהן ראשון כראש הממשלה. "אמרתי לבנט שכדי למנוע ממשלת שמאל אהיה מוכן להיענות לבקשתו להסדר רוטציה שבו הוא יכהן ראשון כראש ממשלה במשך שנה אחת", אמר ראש הממשלה בסרטון שפרסם. עם זאת, גם במקרה שבנט יכהן כראש הממשלה ראשון, מסרב יו"ר תקווה חדשה גדעון סער לחבור לממשלה שבה נתניהו יכהן כראש הממשלה החליפי. "גם תזוזה של נתניהו לשנה לתפקיד ראש הממשלה החליפי אינה מה שמצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורו", אמר סער אתמול.
בנט עצמו השיב לנתניהו בפתח ישיבת סיעתו בכנסת, ואמר כי הצעתו לא מובנת. "לא ביקשתי מנתניהו את ראשות הממשלה, אלא ממשלה. ואת זה לצערי אין לו כי סמוטריץ' שרף את כל הגשרים לממשלת ימין", הוא אמר.