2 צפייה בגלריה
יונתן גרנות
יונתן גרנות
סמ"ר יונתן גרנות שנורה למוות בידי חברו בבסיס בבקעה
טלי, אמו של סמ"ר יונתן גרנות ז"ל (22) שנורה למוות בשוגג בידי חברו בבסיס בבקעת הירדן, אחיו עילאי (24), קרוביו וחבריו התכנסו היום (ו') באבלם על מותו. חבריו של יונתן והמורים שזכו להכיר אותו במהלך לימודיו בבית הספר ירקון סיפרו על "בחור יפה תואר, שובב ואהוב מאוד, בעל חוש נתינה נדיר ויכולת מנהיגותית כובשת". כך מסרה מועצת דרום השרון שבה נמצא קיבוץ עינת שבו גדל. "הלב מתקשה להכיל את האסון הנורא שפקד את משפחת גרנות, קהילת קיבוץ עינת ואת המועצה כולה", מסרו. מצ"ח ממשיכה בחקירת הירי בגדוד "בזלת" של הנח"ל.
קצינים בפתח בית החולים, השבוע
(צילום: גיל יוחנן)

הלווייתו של יונתן תתקיים ביום ראשון ב-13:00 בבית העלמין בקיבוץ. סגנית מנהלת בית הספר ירקון דנה פלג סיפרה על יונתן, שבלט באהבתו לאומנות ובכישרונו בעולמות הצילום והעיצוב הגרפי. לאחר שהשלים את התיכון, סיפרה, "הסקרנות הגדולה והמעורבות החברתית של יונתן הובילו אותו להצטרף למכינת מעיין ברוך, גם שם גיבש חבורה מיוחדת של צעירים שהעריכו את צניעותו ואת הנדיבות האנושית שייחדה אותו".
במועצה סיפרו כי אמו טלי, "אישה מופלאה, מעורבת ופעילה מאוד בקהילת הקיבוץ, גידלה את יונתן ואת אחיו היקר עילאי באהבת אין קץ, עשתה זאת בצורה מופתית, במקביל לעבודתה כאחות בבית חולים. הבחירה של טלי לתרום את איבריו של יונתן לאחר האסון משקפת את אצילות הנפש שלה ואת הערכים הספוגים במשפחה המיוחדת הזו".
מבית החולים בילינסון בפתח תקווה, שבו עובדת האם, נמסר כי ההנהלה והצוות "משתתפים בצערה העמוק של טל גרנות, מתאמת שד במרכז דוידוף, על מותו הפתאומי והטראגי של בנה". בבית החולים סיפרו כי "טל עובדת שנים רבות בבילינסון, אחות מקצועית ואנושית שמלווה נשים חולות בסרטן השד בהמון מקצועיות חמלה ומקדמת מחקר סיעודי".
היורה הוא סגנו של יונתן גרנות ששירת כרס"פ בפלוגה. לא זו בלבד שעבדו בצמידות, הם היו חברים טובים. הלוחם היורה עדיין נחקר במצ"ח ומכחיש שירה, אך בשל פטירת חברו ומצבו הנפשי הקשה - בחטיבה תומכים בו ומלווים אותו. בגדוד 50 של הנח"ל מתחקרים מקרי עבר דומים שהסתיימו ללא נפגעים ובודקים עדויות לוחמים על דפוסי התנהלות בטיחותית בעייתית.
2 צפייה בגלריה
חיילים בכניסה לבית החולים הדסה עין כרם לאחר הירי בראשו של החייל
חיילים בכניסה לבית החולים הדסה עין כרם לאחר הירי בראשו של החייל
בית החולים הדסה עין כרם, שבו נלחמו על חייו של יונתן
(צילום: גיל יוחנן)
יונתן גרנות נפטר מפצעיו בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. דובר צה"ל מסר הבוקר הודעה על מותו.
מבית החולים והמרכז הלאומי להשתלות נמסר כי משפחתו של החייל המנוח "החליטה באצילות רבה לתרום את איבריו על מנת להציל את חייהם של אחרים". בלילה הושתלו ריאותיו בגבר בשנות ה-50 לחייו שהחלים מקורונה שריאותיו נהרסו מהמחלה. זוהי הפעם הראשונה בישראל שהושתלו ריאות במחלים מקורונה.
שלשום הושלם התחקיר הראשוני של התקרית. מהתחקיר עלה כי מדובר בפליטת כדור. הלוחם שירה בשוגג ביקר אמש את חברו הפצוע בבית החולים, במקביל להחלטת בית הדין הצבאי ביפו להאריך את מעצרו עד יום שלישי הבא. הלוחם שירה בכה בפני מקורביו ואמר שכל מעייניו ומחשבותיו התמקדו בחיי חברו, הרבה יותר מעצם מעצרו.
התחקיר הראשוני של האירוע העלה כי הלוחם שירה פלט כדור רוגר (נשק לפיזור הפגנות) מרובה שזמן קצר לפני כן נעשה בו שימוש במטווחים. הוא טען כי לא ירה בנשק, אלא רק הזיז אותו מעמדת כלי הנשק בבסיס. עם זאת, מהתחקיר שנערך בחטיבת הנח"ל עלה כי כלי הנשק הושבו מהמטווח לאחר שמפקד מחלקה דאג לפרוק אותם בתום המקצים ולפני הכניסה חזרה לבסיס.
עם סיום התחקיר הראשוני בעקבות המקרה של יונתן גרנות ואירוע דומה בשבוע שעבר שהסתיים עם פציעה קלה של חייל בבסיס מפקדת חטיבת כפיר באזור מודיעין, החליט אתמול מפקד זרוע היבשה אלוף יואל סטריק על עוצר אימונים ליחידות היבשה למשך כמה שעות לחידוד נוהלי הבטיחות.
השתתף בהכנת הכתבה: אדיר ינקו