סער מכריז על החבירה לשאשא ביטון

מצטרפת ראשונה מרשימת הליכוד למפלגה החדשה של גדעון סער: ח"כ יפעת שאשא ביטון הצטרפה היום (שלישי) למפלגתו של סער, שהודיע כי יתמודד לראשות הממשלה - ולא יישב תחת בנימין נתניהו, אם זה ייבחר פעם נוספת. בציוץ בטוויטר של יו"ר ועדת הקורונה פורסמה תמונתה עם סער, לצד הכיתוב "יצאנו לדרך".
שאשא ביטון תשמש כמספר שתיים של סער. הם סיכמו כי סער יעמוד בראש הרשימה ויהיה המועמד לראשות הממשלה, ואילו שאשא ביטון תהיה ממלאת מקום וסגנית יו"ר התנועה. אם סער ייבחר לראש הממשלה, שאשא ביטון מיועדת לתפקיד ממלאת מקום רה"מ וסגניתו. השניים יקימו מפלגה חדשה לגמרי, והיא לא תרוץ במסגרת "כולנו", המפלגה של משה כחלון שאותה ייצגה בליכוד.
4 צפייה בגלריה
ח"כ יפעת שאשא ביטון הצטרפה למפלגתו של גדעון סער
ח"כ יפעת שאשא ביטון הצטרפה למפלגתו של גדעון סער
סער ושאשא ביטון. מפלגה חדשה, רשימת ריץ'-רץ'
4 צפייה בגלריה
מיקי זוהר הסיר את שאשא ביטון מהקבוצה של הליכוד
מיקי זוהר הסיר את שאשא ביטון מהקבוצה של הליכוד
לא חלפה שעה מהציוץ של שאשא ביטון - והיא הוסרה מקבוצת הוואטסאפ של הליכוד
בסרטון שפרסמה אמרה שאשא ביטון: "החלטתי לצאת למסע משותף יחד עם גדעון סער למען תקווה חדשה. השותפות שלי ושל גדעון באה מתוך מחויבות לפוליטיקה של שקיפות מקצועיות ואחדות. פוליטיקה אמיצה תוך השמעת קולו של הציבור. אני מכירה את גדעון תקופה ארוכה: אדם עם אומץ ציבורי וניסיון של שנים רבות במערכת הפוליטית. איש ממלכתי, רציני שראוי לנהיג ולהוביל את המדינה לחוף מבטחים".
המפלגה תקום במסגרת של ריץ'-רץ', כשהניהול משותף וההנהגה משותפת - וכך השניים ירכיבו רשימה. עוד לפני שאשא ביטון, הודיעו יועז הנדל וצבי האוזר מסיעת "דרך ארץ" על הצטרפותם למפלגה. בתגובה להחלטתם, פיטר ראש הממשלה החליפי את הנדל מתפקידו כשר התקשורת והחליט להעביר את האוזר מתפקידו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. השניים נפגשו היום עם גנץ בלשכתו בכנסת.
האוזר והנדל בצאתם מפגישה עם גנץ, היום
(צילום: גיל יוחנן)

4 צפייה בגלריה
יועז הנדל וצבי האוזר יוצאים מפגישה עם בני גנץ
יועז הנדל וצבי האוזר יוצאים מפגישה עם בני גנץ
הנדל והאוזר אחרי פגישה עם גנץ, היום בכנסת
(צילום: גיל יוחנן)
פחות משעה לאחר הציוץ, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הסיר את שאשא ביטון מקבוצת הוואטסאפ של הליכוד. בהמשך שלח זוהר ליו"ר ועדת הכנסת איתן גינזבורג מכתב שבו ביקש לכנס את הוועדה כדי להכריז על שאשא ביטון כח"כית פורשת, בהתאם לחוק הכנסת. אם אכן היא תוכרז כח"כית פורשת, היא לא תהיה זכאית ליחידת מימון ולא תוכל להתמודד לכנסת במסגרת מפלגה קיימת בבחירות הבאות.
שרת התחבורה מירי רגב קראה לשאשא ביטון להתפטר מתפקידה כחברת כנסת. "יפעת שאשא ביטון - אם נותרה בך טיפת יושרה, התפטרי מיד מהכנסת ותחזירי את המנדט למחנה הלאומי שעליו עשית סיבוב בשביל התועלת האישית שלך", אמרה רגב. "בושה וחרפה".
ח"כ שלמה קרעי מהליכוד הוסיף: "אחד הפסיד תבוסה דמוקרטית מפוארת ובעט בבוחריו והשנייה ירקה לבאר ששריינה אותה והכניסה אותה לכנסת. לא לחינם הלך הזרזיר אצל העורב אלא מפני שהוא מינו".
4 צפייה בגלריה
בצלאל סמוטריץ' במליאת הכנסת
בצלאל סמוטריץ' במליאת הכנסת
סמוטריץ'. המתקפות על מפלגתו של סער החלו
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ח"כ בצלאל סמוטריץ' מימינה אמר שמפלגתה של שאשא ביטון, "כולנו", הייתה זו ש"חסמה כל תיקון במערכת המשפט בכנסת ה-20", כלשונו. "המקום המרכזי שתופסים בכיריה במפלגתו של סער בצירוף הסיסמאות שלו ושל הנדל על 'ימין ממלכתי', שהפך כיסוי להלבנת כשלי מערכת המשפט, מלמדים שזו הולכת להיות מפלגת שומרי הסף של כנופיית שלטון החוק. לאנשי ימין אסור להצביע להם", קבע סמוטריץ'.
סער ושאשא ביטון הודיעו על כמה מהיעדים שתקדם מפלגתם החדשה. נמסר כי המפלגה "תקדם מהלכים של שינוי שיטת הבחירות והממשל, ובכלל זה הגבלת כהונה של שמונה שנים לכל היותר לראש הממשלה". כמו כן היא תקדם "שינוי של שיטת הבחירות לכנסת ומתן כוח לציבור לבחירה אישית לפחות של חלק מחברי הכנסת, וכן והעברת סמכויות מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי". עוד נמסר כי "נושא החינוך יהיה במקום מרכזי בסדר העדיפויות של התנועה החדשה".
ביום שבת, ארבעה ימים אחרי הודעתו על עזיבת הליכוד, הבהיר שותפה החדש של שאשא ביטון, גדעון סער, כי לא יישב בממשלה תחת נתניהו. "אני ארכיב את הממשלה הבאה בעזרת השם. אם נתניהו יהיה ראש הממשלה הבאה וירכיב ממשלה שישית אני אשב באופוזיציה", אמר סער לחדשות רשת. הוא ציין כי הוא לא "פוסל את הליכוד כתנועה פוליטית".
בנוגע לשאלה אם נתניהו יוכל לכהן כשר בממשלה בראשותו אמר: "יש בעיה משפטית לשר שמתנהל נגדו הליך פלילי להיות בממשלה ותנועת הליכוד תצטרך לשקול מה היא עושה". בליכוד הגיבו באומרם: "יצא המרצע מן השק, גדעון סער הודיע שיחבור לממשלת שמאל רק בשביל להפיל את ממשלת הליכוד בראשות נתניהו".
סער אמר שישמח לראות את הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט במפלגתו, והתייחס גם לאפשרות שיו"ר ימינה נפתלי בנט והוא יחברו לרשימה אחת: "הוא עומד בראש תנועה פוליטית. אני מכבד את נפתלי ויש בינינו יחסים טובים. אני רץ לראשות הממשלה".