התבטאות קשה לכאורה של בכיר ארמני נגד ישראל: בפוסט שעלה בעמוד הפייסבוק של יועץ הרמטכ"ל הארמני, ולדימיר פוגסיאן, הושוותה לגרמניה הנאצית בשנת 1933. זאת, על רקע הדיווחים כי ישראל מחמשת את צבא יריבתה של ארמניה, אזרבייג'ן. "כיום, ישראל וגרמניה של 1933 זה אותו הדבר", נכתב. "לא נשכח על אילו ידיים יש דם של ארמנים. יגיע היום וננקום", הוסיף.
יומיים לאחר מכן טען פוגסיאן בסרטון שפרסם כי "הממשל באזרבייג'אן ארגן מתקפת האקרים על העמוד שלי בפייסבוק ופרסם פוסט עם האשמות לכאורה נגד ישראל. אני מכבד מאוד את העם הישראלי ומצהיר שמעולם לא האשמתי את ישראל בפאשיזם". הפוסט עצמו נמחק.
וולדימיר פוגסיאן יועץ רמטכ"ל ארמניה השוואה בין ישראל ל גרמניה הנאצית וולדימיר פוגסיאן יועץ רמטכ"ל ארמניה השוואה בין ישראל ל גרמניה הנאצית
הפרופיל של יועץ הרמטכ"ל הארמני
וולדימיר פוגסיאן יועץ רמטכ"ל ארמניה השוואה בין ישראל ל גרמניה הנאצית וולדימיר פוגסיאן יועץ רמטכ"ל ארמניה השוואה בין ישראל ל גרמניה הנאצית
המתיחות בין ארמניה ואזרבייג'ן התלקחה לפני כחודשיים למלחמה במובלעת נגורנו-קרבאך, שרוב תושביה ארמנים אך היא מוקפת בשטח אזרי. מדובר בסבב הלחימה הקשה שידעו שתי הרפובליקות לשעבר של ברית המועצות ונכון לסוף חודש אוקטובר מניין הקורבות הגיע לאלף בני אדם בצד הארמני.
בפוסט שהועלה בעמוד הפייסבוק של יועץ הרמטכ"ל הארמני פוגסיאן, קצין בכיר בעצמו, נכתב כי "החלו לכתוב הרבה על הטרור באירופה! אותי זה לא מרגש. לא חבל לי עליהם. אני הזהרתי אותם שארדואן יפעל גם שם. זו מלחמה היברידית".
וולדימיר פוגסיאן יועץ רמטכ"ל ארמניה השוואה בין ישראל ל גרמניה הנאצית וולדימיר פוגסיאן יועץ רמטכ"ל ארמניה השוואה בין ישראל ל גרמניה הנאצית
הפוסט בפייסבוק
לפי הפוסט, "סוף סוף הפוליטיקאים בארמניה החלו להבין מה זה אירופה וישראל, בעיקר ישראל. כיום ישראל וגרמניה של 1933 זה אותו הדבר. ההבדל הוא רק שאני כבר הבנתי את זה מהמלחמה הראשונה. דיברתי הרבה גם על הפילוסופיה של המלחמה החדשה וגם על האסטרטגיה שבחרו אזרבייג'ן וטורקיה, בסיוע האקטיבי של ישראל".
בנוסף נכתב כי "לא מדובר פה רק על אספקה של נשק אלא אף את הפילוסופיה והאסטרטגיה עצמה שהם בנו להם". בהמשך כתב לכאורה פוגסיאן: "לא נסלח לאף אחד ולא נשכח על אילו ידיים יש דם של ארמנים. יגיע היום וננקום. ישראל, טורקיה ומדינות אחרות בנו את הצבא האזרי, ומה הם השיגו בכך? אנחנו ננצח! שלאף אחד לא יהיה בכך ספק".
ירי של צבא אזרבייג'ן ב מלחמה ב נגורנו קרבאך מול ארמניהירי של צבא אזרבייג'ן ב מלחמה ב נגורנו קרבאך מול ארמניה
ירי של צבא אזרבייג'ן במלחמה בנגורנו קרבאך
(צילום: EPA)
בכירים ארמנים רבים האשימו את ישראל בסיוע לאזרבייג'ן. בחודש שעבר, נשיא חבל נגורנו-קרבאך, מנהיג הבלדנים הארמנים אראיק הרוטיוניאן, אמר כי ישראל מכרה נשק בידיעה לאיזו מטרה הוא ישמש. "לא רק שהרשויות בישראל ידעו שנשק שהן מכרו לאזרבייג'ן משמש לתקיפה, ולא למטרות הגנה, אלא גם שבנשק הזה השתמשו מומחים שהגיעו מישראל", אמר הרויטיוניאן.
כמו כן, לפני כחודש ארמניה זימנה את שגרירה בישראל, ארמן סמבטיאן, להתייעצויות כמחאה על אספקת משלוחי הנשק מישראל לאזרבייג'ן. זאת, שבועיים בלבד לאחר פתיחת השגרירות שלה בארץ.
משרד החוץ בירושלים לא הגיב על הפרסום שעלה בעמוד הפייסבוק של יועץ הרמטכ"ל הארמני.