3 צפייה בגלריה
חיסוני קורונה בתל אביב
חיסוני קורונה בתל אביב
"כל מי שקיבל את החיסון הראשון יקבל גם את השני". חיסוני קורונה בתל אביב
(צילום: AP)
חיסונים, סבב ב': ראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל הערב (שבת) את מנת החיסון השנייה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שלושה שבועות אחרי קבלת המנה הראשונה, וביום ראשון יחלו גם קופות החולים ויתר בתי החולים במתן המנה השנייה למבוטחים ולחברי הצוותים הרפואיים. על פי נתוני משרד הבריאות, עד כה קיבלו את הזריקה הראשונה 1.7 מיליון בני אדם, 70 אחוזים מהם בני 60 ומעלה.
מנת החיסון השנייה תינתן על רקע החשש שעלה בשבועות האחרונים מפני האטה במבצע החיסונים מפאת מחסור במנות חיסון נוספות, ואולם ביום חמישי הכריז נתניהו כי כבר בשבוע הקרוב יגיעו לישראל משלוחים משמעותיים של מנות חיסון של חברת פייזר - מה שעשוי להביא לכך שכבר בשבוע זה יוכלו לקבל את מנת החיסון הראשונה אזרחים ותושבים שלא קיבלו אותה עד כה.
על פי ההערכה שנמסרה אמש בישיבה בין משרד הבריאות לנציגי בתי החולים וקופות החולים, בשבוע הקרוב יגיעו לישראל 1.4 מיליון מנות חיסון נוספות של פייזר. כתבנו לענייני תעופה איתי בלומנטל מציין כי המשלוח הראשון במסגרת חידוש האספקה אמור להגיע מחר לארץ בטיסה מיוחדת של אל על מבריסל - ולנחות בנתב"ג ב-16:00.
נתניהו: "נחסן את כל מי שירצה להתחסן עד מרץ"
(צילום: אלכס גמבורג)

שלשום נחתו בארץ כ-100 אלף מנות החיסון הראשונות של חברת מודרנה, והן יהיו מיועדות בשלב זה למרותקי הבית והחולים הסיעודיים שאינם יכולים לצאת מבתיהם לצורך קבלת החיסון.
במסמך ההנחיות שהפיץ משרד הבריאות לקראת מתן המנה השנייה בקופות ובבתי החולים ופורסם לראשונה ב-ynet, הובהר כי הגוף שהיה אחראי על מתן הזריקה הראשונה יהיה אחראי גם על הזריקה השנייה. הכוונה בעניין זה היא בעיקר למתחסנים מהאוכלוסייה הכללית שהתחסנו בבתי החולים לאחר שמבצע החיסונים הורחב אליהם. "כל גוף שחיסן במנה הראשונה, אחראי על חיסון המנה השנייה", הובהר. "לפי הגוף שקיבל ההקצאה - כולל קופות, בתי החולים, מד"א, ומוסדות שונים".
מתחסנים שחוסנו בבתי החולים, על פי ההנחיה, לא יוכלו להתחסן בקופת החולים. עם זאת, אחת הבעיות היא שקופות החולים לא תמיד מעודכנות מי התחסן בבית החולים. "השבוע הזמנו את אחד המבוטחים שלנו ששייך לקבוצת התעדוף להתחסן אצלנו", סיפר גורם באחת מקופות החולים. "מסתבר שהוא התחסן בבית החולים איכילוב ובכלל לא ידענו את זה. זה לא היה רשום".
3 צפייה בגלריה
חיסון קורונה פייזר בית חולים איכילוב תל אביב
חיסון קורונה פייזר בית חולים איכילוב תל אביב
משלוח גדול בשבוע הבא. החיסון של פייזר
(צילום: AFP)
מנגד, בבתי החולים דוחים את החשש מפני חוסר ודאות בקבלת המנה השנייה. "כל מי שיצא מאיתנו יצא עם הזמנה ותור לפעם הבאה", אומר המשנה למנכ"ל שיבא פרופ' ארנון אפק. "אנחנו מתכננים את עמדות החיסונים בהתאם. נוכל לתת למענה מדויק אפילו יותר לעומת החיסון הראשון. בנינו תוכנית לשלושת השבועות הקרובים, וכל יום נעשה התאמות בהתאם לחיסון בפועל. הכוונה היא באמת לחסן את כולם. גם בתי החולים נערכים וגם הם הוציאו הודעות למתחסנים. כל בתי החולים שחיסנו בפעם הראשונה יחסנו בפעם השנייה ולא צפוי שום מחסור בחיסוני המנה השנייה".
בנוסף, גם המתחמים האחודים של כל קופות החולים לא יפעלו במסגרת סבב החיסון השני. לאחר פיצול מגשי החיסונים - שהביא לכך שניתן להוביל מספר קטן יותר של מנות חיסון למוקדי חיסון קטנים יותר או לכאלו שבהם לקופת חולים מסוימת אין הרבה מבוטחים באזור - מוקדים קטנים החלו לפעול והם למעשה יהיו התחליף למוקדי החיסון המאוחדים. מתחסני קופות החולים יוכלו לקבל את החיסון השני בסניף אחר מזה שקיבלו בו את החיסון הראשון, כולל אלו שקיבלו את החיסונים במתחמים המאוחדים.

חלק מהתורים לחיסון השני בוטלו

במקביל, לא מעט מבוטחים של הקופות שכבר קיבלו את מנת החיסון הראשונה מתמודדים עם חוסר ודאות באשר למועד קבלת החיסון השני. כך למשל, מבוטחים של קופת החולים מאוחדת מאזור ירושלים קיבלו בימים האחרונים הודעה על כך שהתור הראשון שלהם לחיסון באזור ירושלים בוטל בשל מחסור במנות חיסון.
גם חלק מהמבוטחים הצעירים של קופת החולים כללית שאינם משתייכים לקבוצות התעדוף, והגיעו למתחמי החיסונים של הקופה לאחר הודעה על מנות חיסון שנותרו פניות - טרם הצליחו לקבוע תור למועד החיסון השני.
בקופות הבטיחו שכל מי שקיבל את החיסון הראשון יקבל גם את השני. ואולם לחלק מהמתחסנים עדיין לא ברור מתי והיכן בדיוק יקבלו אותו.
3 צפייה בגלריה
ממתינים לקבלת חיסון בבאר שבע
ממתינים לקבלת חיסון בבאר שבע
ממתינים לקבלת חיסון בבאר שבע
(צילום: הרצל יוסף)
בתוך כך, על רקע הדיווחים האופטימיים על הגעת מנות חיסון נוספות, בקופות נערכים להרחבת מבצע החיסונים. "אם נקבל עוד חיסונים אנחנו מסוגלים בשבוע הבא לתת את המנה השנייה למי שהתחסן ובמקביל לפתוח את המבצע לקבוצות נוספות, ובהן בני 16 עד 60 הסובלים ממחלות כרוניות, כמו גם מורים וגננות", הסביר חיים פרננדס, מנכ"ל קופת החולים לאומית, בעקבות הודעת נתניהו.
"אם נקבל עוד חיסונים נוכל לחסן עוד בקבוצות אלו. מתחילת השבוע הנוכחי כבר התחלנו לחסן בקרב הקבוצות הללו, אך תוספת מנות בהחלט תכניס אנשים נוספים למבצע החיסונים. בוודאי שנשמח למידה רבה יותר של ודאות בעניין החיסונים כדי לתכנן את המשכו. באשר לחיסוני מודרנה, למיטב ידיעתי הגיעה כמות קטנה שמספיקה ל-50 אלף מחוסנים ובשלב הראשון יחוסנו מרותקי הבית וזו החלטה טובה".
גורמים במשרד הבריאות אומרים כי משלוח גדול של חיסוני פייזר עשוי להביא לקיצור זמן העיכוב בפתיחת מבצע החיסונים לקבוצות נוספות באוכלוסייה. לאחרונה הצהירו בכירים במשרד ובהם השר יולי אדלשטיין, המנכ"ל פרופ' חזי לוי והממונה על המאבק בקורונה פרופ' נחמן אש, כי ייתכן עיכוב במבצע לאחר 10 בפברואר וכי הם מעריכים שהוא ייפתח לקבוצות נוספות רק בשלב מאוחר יותר.
ל-ynet נודע כי מבצע החיסונים של עובדי ההוראה יחל ביום רביעי הקרוב, וזימון התורים ייפתח כבר ביום שני. בישיבה במשרד הבריאות נמסר לנציגים כי בשלב זה יוקצו 220 אלף מנות חיסון לטובת המורים והמורות. עוד נאמר שהתכנון הוא לסיים את מבצע החיסונים שלהם כמה ימים לפני תום הסגר, אז צפויים הלימודים להתחדש בהדרגה.
בישיבה הוצגה גם התוכנית להמשך מבצע החיסונים, ולפיה השבוע שיתחיל ב-17 בינואר יתמקד בבני 55 עד 60 בריאים - אם יגיעו ליעד של 80% מחוסנים בקרב בני ה-60 ומעלה. הרחבת מבצע החיסונים צפויה להקדים באופן משמעותי את כניסתם למבצע החיסונים של האזרחים בני ה-16 עד 60 שאינם משתייכים לאף אחת מקבוצות התעדוף.
פורסם לראשונה: 21:58, 08.01.21