1 צפייה בגלריה
בני גנץ, אבי ניסנקורן, רון חולדאי
בני גנץ, אבי ניסנקורן, רון חולדאי
בני גנץ, אבי ניסנקורן, רון חולדאי. תזוזות במרכז-שמאל
(צילום: אבי מועלם, קובי קואנקס, יאיר שגיא)
שר המשפטים אבי ניסנקורן עוזב את כחול לבן ומצטרף למפלגתו החדשה של ראש העיר תל אביב רון חולדאי. לפי הודעה שמסר, הוא הודיע בצהריים (יום ג') לשר הביטחון בני גנץ על החלטתו, אך בסביבת גנץ אמרו ששמע על כך מהתקשורת. גנץ צפוי לפטר את ניסנקורן מתפקידו כשר, בהתאם לסמכויותיו בהסכם הקואליציוני עם הליכוד.
ניסנקורן אמר: "נביא בשורה למאות אלפי ישראלים אשר מרגישים שאין להם בית פוליטי - ונעשה זאת במעשים ולא בדיבורים".
ניסנקורן בתחילת החודש באולפן ynet
(צילום: אבי חי)

גורמים בכחול לבן תקפו את ניסנקורן על כך ש"הוכיח שהוא עצמו לפני הכול. אפילו את האומץ לעזוב בצורה ראויה ולהתפטר לא היה לו. חולדאי, תשמור על הגב".
עוד טענו הגורמים כי "ניסנקורן מתנהל בכפיות טובה. כמו עסקן ולא כמו מנהיג. בני גנץ מינה אותו, גיבה אותו לאורך כל הדרך, את כל מה שעשה במשרד המשפטים עשה מתוקף הכוח והגב של בני ולא שלו עצמו. ובסוף עשה שיקול אישי והפנה עורף".
הערב צפוי חולדאי להודיע רשמית על כניסתו למערכת הפוליטית לקראת הבחירות לכנסת ה-24, ועל הקמת מפלגה חדשה. הוא ציין כי חברו אליו "מספר אישים מרכזיים בציבוריות הישראלית", והוסיף כי "מאות אלפי ישראלים מרגישים שאין להם בית במערכת הפוליטית הנוכחית".
גורמים פוליטיים טענו אתמול כי חולדאי מצוי בקשר עם השרה לשעבר ציפי לבני, ובדק אפשרות שתרוץ עמו. לבני הכחישה את הטענות ואמרה שהיא לא חוזרת לחיים הפוליטיים.
חולדאי לא צפוי להתפטר לפי שעה מתפקידו כראש העיר תל אביב, ולשמור לעצמו את האפשרות להמשיך עד 2023 במקרה של כישלון בבחירות הכלליות.
במקביל, גם שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ צפוי למסור הערב הצהרה בשעה 20:00, בה הוא צפוי להודיע על ריצה בראשות כחול לבן. כעת, מסתמן כי גנץ יפטר את ניסנקורן מתפקיד שר המשפטים, וכחלק מההסכם בינו לבין נתניהו על הממשלה השוויונית, שנותרה גם לאחר פיזור הכנסת והליכה לבחירות, הוא יוכל למנות במקומו חבר אחר בכחול לבן.
ימים ספורים לפני פיזור הכנסת בשבוע שעבר, עמד ניסנקורן במרכז המחלוקת בין כחול לבן לליכוד. צמרת כחול לבן הציגה לשר המשפטים את המתווים לשינוי עבודת הממשלה שהציעו בליכוד כדי למנוע בחירות, אך הוא סירב לקבל אותם - ועל כן התפזרה הכנסת. בכל הנוגע לתפקידו של ניסנקורן, התכוון גנץ להסכים להשארתו במשרד המשפטים לצד ביטול מינויו של עמית איסמן לפרקליט המדינה וכן ביצוע יתר המינויים בהסכמה.
ימים ספורים לפני כן הבהיר גנץ כי הוא לא מוכן להעביר את ניסנקורן מתפקידו. "הוא עושה עבודה טובה מאוד במשרד המשפטים", אמר.