מזג האוויר הסוער שפוקד את אזורנו משעות הבוקר (יום ד') גרם להצפות באשדוד - שם שקעו כמה מכוניות במים. כמו כן, צוותי כיבוי וחילוץ הוזעקו לבניין ברחוב המעפילים, שבו מתבצע פרויקט תמ"א בשל דיווח על חשש לחייהם של דרי רחוב. שבעה צוותי כיבוי וחילוץ, כמו גם צוללנים ואנשי היחידה לחילוצים מיוחדים הוזעקו לזירה. הם פתחו בסריקות ולפי שעה לא מצאו איש. קודם לכן העניקו פרמדיקים של מד"א טיפול רפואי לגבר ואישה כבני 50 שחולצו מרכב ששקע במים באותו רחוב.

בנוסף, מתחם ה"דרייב-אין" לבדיקות קורונה שהוקם סמוך לחוף אורנים שבעיר הוצף גם הוא ומי הגשמים חדרו לקניון "לב אשדוד". מי הגשמים גרמו גם להצפות ביבנה - שם נחסמה הכניסה הראשית לעיר, משדרות ירושלים. גם בבני ברק דווח על נזקים: בולען נפער בכביש ברחוב אלוף שמחוני שבעיר. האזור נחסם לתנועה.
צילמתם סרטונים (לרוחב) או תמונות? שלחו למייל האדום
בשל מזג האוויר הסוער, המשטרה חסמה את הכבישים הבאים:
 • כביש 41 למערב ממחלף אשדוד לצומת ניר גלים
 • היציאה מכביש 4 לדרום לכביש 41 למערב
14 צפייה בגלריה
הצפות ביבנה
הצפות ביבנה
מכוניות שקעו במים ביבנה
(צילום: נדב אבס)
14 צפייה בגלריה
פעולות חילוץ במרתף שהוצף באשדוד
פעולות חילוץ במרתף שהוצף באשדוד
הסריקות באשדוד
(צילום: אבי רוקח)
14 צפייה בגלריה
פעולות חילוץ במרתף שהוצף באשדוד
פעולות חילוץ במרתף שהוצף באשדוד
כוחות מחוץ למבנה שהוצף באשדוד
(צילום: אבי רוקח)
14 צפייה בגלריה
פעולות חילוץ במרתף שהוצף באשדוד
פעולות חילוץ במרתף שהוצף באשדוד
סריקות אחר לכודים במרתף באשדוד
(צילום: אבי רוקח)
14 צפייה בגלריה
הצפות באשדוד
הצפות באשדוד
על סירת גומי באשדוד
(צילום: גדי קבלו)
14 צפייה בגלריה
הצפות באשדוד
הצפות באשדוד
הצפות באשדוד
(צילום: אבי רוקח)
14 צפייה בגלריה
קניון לב אשדוד מוצף
קניון לב אשדוד מוצף
ההצפה בקניון "לב אשדוד"
14 צפייה בגלריה
מתחם היבדק וסע באשדוד מוצף
מתחם היבדק וסע באשדוד מוצף
מתחם "היבדק וסע" באשדוד הוצף
14 צפייה בגלריה
מזג אוויר חורפי באשדוד
מזג אוויר חורפי באשדוד
מכוניות שקעו באשדוד
במד"א פרסמו הנחיות לציבור:
 • סכנת החלקות: במקומות שבהם מצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע בהם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.
 • רוחות חזקות: כשנושבות רוחות חזקות, עלולים חפצים להינתק ממקומם. על כן, יש להקפיד לחזק ריהוט גן, מתקני ייבוש כביסה וחפצים נוספים על מנת שלא יפגעו בבני אדם. חשוב להיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות, שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות.
 • שמירת חום גוף: יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה הנמצאות בסיכון (קשישים, תינוקות וחולים) בשכבות של בגדים קלים כדי לאפשר תנועה. יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום החדר לטמפרטורה של כ-24 מעלות. שימו לב: אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק. בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה. במקרה של ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתייה, שינוי התנהגות וישנוניות, יש לחמם את החולה ולהזעיק מיד את צוותי מד"א בטלפון 101.
 • פגיעות קור: הסימנים העיקריים להיפותרמיה הם ירידה במצב ההכרה, התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שרירים, דופק איטי או לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל. אם החולה רטוב, יש להחליף את בגדיו ליבשים, ולחמם אותו. במקרה של כוויות קור, צפוי החולה להרגיש תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול. במקרה כזה יש לשפוך מים פושרים (לא חמים) על האיבר הקר, לקבע אותו ולהזעיק מיד את צוותי מד"א בטלפון 101. אין לעסות את האיבר.
 • סוללת גיבוי למכשירי הנשמה: עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך, למקרה של הפסקת חשמל.
 • מכשירי חשמל והסקה: הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co) היא קטלנית. הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח, ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט באמצעי בטיחות. בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר. בנוסף, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף ע"י טכנאי מורשה. יש להרחיק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה, ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו גם למנוע גישה של ילדים לתנור. שמרו על מכשירי חשמל הרחק מרצפה רטובה ושימו לב למכשירי חשמל באמבטיה ובמטבח. הימנעו מהפעלת מכשירי חימום הפועלים על אש גלויה בזמן השינה. במקרה של הופעת סימני הרעלה, דוגמת סחרחורת, בחילה, הקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה, ובמקרים קשים של אובדן הכרה, יש לסגור מיד את מערכת ההסקה, לאוורר את הבית ולהזעיק מיד את מד"א.
 • נהיגה בטוחה: בימים גשומים, הכבישים חלקים מאוד, וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק גדול מהרגיל מהרכב שלפניכם, ולנסוע במהירות נמוכה ובהתאם לתנאי הדרך. יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה בראות. על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע. על הנהגים להקפיד על הדלקת אורות דרך, בייחוד כאשר הראות לקויה. בנוסף, עצירה בשול הדרך היא אסורה ומסוכנת. אין לעצור במקומות לא בטוחים אלא רק בתחנות רענון מוסדרות. יש לתת תשומת לב מיוחדת להולכי רגל, בדגש על ילדים סמוך למוסדות חינוך, תוך מתן זכות קדימה. בנוסף, יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות, גם אם נראה שהן אינן עמוקות במיוחד. כלי רכב עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה. חשוב לא להישאר ברכב בקור, על מנת להימנע מהירדמות וכן ממצב של היפותרמיה.
בשירותי הכבאות וההצלה מזכירים כי יש להישמע להנחיות הבאות:
 • להימנע משהייה במפלסים ומעליות מתחת למפלס הקרקע.
 • אין לחצות אפיקי מים ונחלים זורמים ולהיכנס לשלוליות שלמראית עין נראות "עבירות", אך עלולות לסחוף את הרכב ולהפוך למלכודת מוות.
 • בשל צפי למשבי רוח חזקים, הציבור מתבקש לחזק דודי שמש וחפצים אחרים כדי למנוע את נפילתם.
טפסר שמוליק פרידמן, מפקד מחוז דרום בשירותי הכבאות וההצלה, אמר: "מחוז דרום ערוך ומוכן לאירועים שונים ומניסיון של שנים קודמות. יש לציין שכלל התחנות תוגברו בצוותים נוספים ויחידות החילוץ שלנו נערכו מבעוד מועד עם ציוד ההצלה. אנו מבקשים מהציבור להישמע להנחיות ומכל בעלי הג'יפים להימנע מהגעה למקומות המועדים לפורענות, לשמור על חייהם ועל רכושם".
14 צפייה בגלריה
הצפות ביבנה
הצפות ביבנה
יבנה, הבוקר
(צילום: נדב אבס)

14 צפייה בגלריה
מזג אוויר חורפי באשדוד
מזג אוויר חורפי באשדוד
הצפות באשדוד
חזאי ynet דני רופ מציין כי במהלך היום ימשיך לשרור מזג אוויר חורפי וירדו גשמים מלווים בברד, ברקים ורעמים. קיים חשש להצפות בעיקר בערי החוף. גם מחר, יום חמישי, עדיין יהיה גשום, אך משעות הצהריים הגשם ייחלש וההפוגות יהיו ארוכות. ביום שישי עדיין צפויים גשמים מקומיים. בשבת תחול עלייה בטמפרטורות ומזג האוויר יהיה מתאים לטיולים.
הטמפרטורות החזויות להיום והלילה: ירושלים 14-17, תל אביב 20-24, חיפה 17-21, צפת 12-16, קצרין 15-20, טבריה 18-23, נצרת 16-19, עפולה 16-22, בית שאן 19-24, לוד 17-22, אשדוד 18-23, עין גדי 22-27, באר שבע 14-23, מצפה רמון 13-19 ואילת 20-28.
14 צפייה בגלריה
מזג אוויר חורפי באשדוד
מזג אוויר חורפי באשדוד
אשדוד, הבוקר
14 צפייה בגלריה
מזג אוויר חורפי בתל אביב
מזג אוויר חורפי בתל אביב
עננים מעל תל אביב
(צילום: אבי דולמן)
בעקבות התחזית הסוערת, הודיעו אתמול באגף התנועה של משטרת ישראל כי הם נערכים לחסימות כבישים. בין היתר, הכוחות מתכוננים להגיע לצמתי דרכים ולמקומות מועדים לשיטפונות שבהם יידרש סיוע. "המטרה היא לתת שירות למשתמשי הדרך ולעבור את המערכת החורפית בשלום וללא נפגעים", נמסר בהודעת המשטרה.
במשטרה הזהירו עוד מהגשם המשמעותי הראשון בשל הצטברות שמן שעולה וצף מהכבישים, אז הופך הכביש חלק יותר והסיכון להחלקת כלי הרכב - גדל: "אנחנו קוראים לציבור הנהגים להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים שבהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה".
עוד הודגש כי על הציבור לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים שבהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה, וכן כי מומלץ לנהגים להיערך עוד בטרם יחל מזג האוויר הגשום. גם בכבאות הנחו את הצוותים להיערך לכוננות מידית ומוגברת.
רשות הטבע והגנים הודיעה כי בשל אזהרת השיטפונות, מסלולי הטיול בנחל דרגה, נחל אוג וכל מסלולי הסנפלינג במדבר יהודה יהיו סגורים למטיילים היום ומחר. גם המסלולים המסלולים בשמורת נחל פרת, בין עין פרת לעין מבוע ובין עין קלט לעין מבוע, ייסגרו מחר.

המשטרה קוראת לנהגים: "סעו לאט"

במשטרה פרסמו הנחיות מדויקות לנהגים: לפני הכניסה לרכב חובה לבדוק כי הצמיגים תקינים ובלחץ האוויר הנדרש, לבדוק כי המגבים תקינים ואינם יבשים ופגומים מימי הקיץ, לנקות את שמשות הרכב כדי לספק תנאי ראות טובים, ולנקות את פנסי הרכב על מנת לראות ולהיראות בהתאם.
עוד הנחו במשטרה כי בעת הכניסה לרכב יש לאחוז את ההגה בשתי ידיים מאחר שכניסה עם הרכב לשלולית, בורות ופסי האטה ("באמפרים") המוסתרים על-ידי הצטברות מים על הכביש, עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב. בנוסף, בעת הנהיגה יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך, ובכלל זה בעת כניסה לעקומות ובעת ביצוע פניות.
יש להדליק אורות דרך (בהתאם לחוק), לשמור מרחק גדול מהרכב לפנים בעקבות הגדלת מרחק הבלימה כתוצאה מכביש רטוב, להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על שימוש בטלפון הנייד.
בעת תקלה יש לצאת מהרכב, להפעיל אורות חירום ולעבור את מעקה הבטיחות. במשטרה הנחו לשים לב להולכי הרגל: "בעת גשם קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך, לכן יש להאט את הנסיעה באזור מגורים ולתת לעוברים זכות קדימה".
בנוסף, נציב כבאות והצלה דדי שמחי הנחה את המערך המבצעי להיכנס לכוננות ומוכנות מוגברת ומידית בשל מזג האוויר הצפוי. המפקדים הונחו להיערך לתרחישי קיצון בדגש על הצפות ושיטפונות תוך מתן מענה מבצעי מהיר ושמירה על חיי אדם ורכוש ככל שיידרש. עוד הנחה הנציב על העמקת התיאום ושיתוף הפעולה עם כלל גופי החירום והעזר ובהם המשטרה, מד"א, פיקוד העורף והרשויות המקומיות.
עוד תחזיות לארץ ולעולם באפליקציה של דני רופ באייפון ובאנדרואיד
פורסם לראשונה: 09:48, 04.11.20