השרה מירב כהן בריאיון לאולפן ynet
(צילום: אלכס גמבורג, שחר גולדשטיין)

השרה לשוויון חברתי מירב כהן אמרה הבוקר (ראשון) כי אם המערכת הפוליטית תלך לבחירות, תהיה זו אשמתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אם מישהו באמת רוצה אחדות ולא ללכת לבחירות, הוא מכבד הסכם", אמרה בריאיון לאולפן ynet. "אנחנו ממלאים את ההסכם גם כשזה לא נוח לנו, גם כשהאופוזיציה מביאה מהלכים שמביכים אותנו וגם כשזה לא פופולרי. מנגד, אנחנו רואים את הליכוד מנסה להפר את ההסכם בכל שני וחמישי".
אמש, נזכיר, הוחלט לבטל את ישיבת הממשלה בשעת לילה מאוחרת - ובין הליכוד לכחול לבן הוחלפו האשמות סביב קביעת סדר היום. בליכוד טענו כי מפלגתו של בני גנץ סירבה לקדם תוכנית סיוע כלכלית, אך בכחול לבן הדפו את הטענות והודיעו שכל מהלך שקשור לקורונה יטופל.
מירב כהן מירב כהן
מירב כהן
(צילום: ינאי יחיאל)
"אמרנו, שלמרות שמפרים איתנו את ההסכם, כל סעיף שקשור לקורונה נאשר, גם טלפונית", אמרה כהן והתייחסה לתוכנית שהליכוד טען שמפלגתה דחתה. "תוכנית של 8.5 מיליארד שקלים היא תוכנית ענקית שלא גובשה באופן סופי ולא תואמה איתנו. לי יש המון הערות לתוכנית הזאת, היא לא מספיק טובה. לאוכלוסייה המבוגרת, למשל, אין שם מספיק מענה. מי שרוצה להעביר מהלך רציני שולח את זה ב-23:00 לכל שרי הממשלה כשלכאורה ישיבת הממשלה אמורה להיות בבוקר? שולחים תוכנית של 8.5 מיליארד שקלים ב-23:00? זה נשמע לך הגיוני? לי זה נשמע ספין".
- זו תוכנית סרק? אין תוכנית כזאת של רה"מ ושר האוצר?
"מי שרוצה להביא תוכנית רצינית, טובה, מתואמת, שבאמת נותנת מענה לכלל האוכלוסייה לא מביא אותה ב-23:00, כמה שעות לפני שהממשלה אמורה להתכנס. זה נשמע לי התנהגות לא מקצועית".
כהן אמרה כי היא לא רואה שום הסבר להתנהגותו של ראש הממשלה. "אין לי שום ספק שראש הממשלה מונע מעניינים שהם לא כלכליים ולא חברתיים. אולי הוא חושב שהתזמון הזה נכון, אבל טובת המדינה היא לא הסיפור כאן", אמרה השרה. מי שביקש תקציב דו-שנתי זאת מפלגת הליכוד, ואני לא יודעת מה השתנה פתאום. אין כלכלן רציני אחד שיגיד לך שיש הצדקה לתקציב של חודשיים. ככל הנראה השיקולים שמנחים את הליכוד הם לא לטובת המדינה".
בנימין נתניהו וישראל כץבנימין נתניהו וישראל כץ
כהן על נתניהו וכץ: "מי שרוצה תוכנית רצינית, לא שולח אותה ב-23:00 בלילה"
(צילום : אוהד צויגנברג)
- טובת המדינה לא עומדת בראש מעייניו של ראש הממשלה?
"אני אומרת שהליכה לבחירות כרגע זה ממש לא טובת המדינה, להפך. זה אסון עבור כל אותם מאות אלפי מובטלים. זו יריקה בפנים שלהם ומי שלוקח לבחירות ומפר הסכם - לא רואה את טובת המדינה לנגד עיניו. לצערי, זה נראה כרגע שבליכוד הולכים לשם".
- נתניהו מוביל לאסון הזה שאת מתארת?
"נתניהו עומד בראשות הליכוד, והוא כמובן קובע את הטון. אם הוא לא ירצה שתהיה מערכת בחירות, לא תהיה מערכת בחירות. נקודה".
כהן נשאלה אם בעיניה ראש הממשלה ושר האוצר לא באמת מוטרדים מהמצב הכלכלי, והשיבה כי היא חושבת שיש להם שיקולים אחרים שמנחים אותם. "למזלנו, אותם שיקולים לא עומדים לנגד עינינו. בכחול לבן ידענו שנשלם מחיר יקר בכניסה לממשלה, אבל עשינו את זה כי זה היה הדבר הנכון למען המדינה. לנו יש רק דבר אחד שמנחה אותנו, וזה להוציא את המדינה מהמשבר. מקווה שבליכוד יתעשתו ויבינו מה חשוב כאן באמת".
על הדיווחים סביב פגישות בין נתניהו לשרות אחרות בכחול לבן אמרה כהן כי היא בטוחה שנתניהו מחפש עריקים ועריקות שיצטרפו לממשלה צרה יותר בראשותו. "שמעתי את התגובות של השרות שאמרו בקולן שהפגישות היו מקצועיות", אמרה כהן. "בני גנץ ידע על הפגישות האלה, וזה לא נעשה מאחורי גבו של אף אחד. הניסיונות לתקוע טריז כנראה לא יצלחו".
המשבר בקואליציה: דיווח באולפן ynet
(צילום: שחר גולדשטיין)

כהן הזכירה שגם אותה ניסו לגייס לשורות הליכוד ואמרה: "בסיבוב הקודם היה ניסיון כזה ולאור התגובה שהם קיבלו ממני, הם הבינו שאין טעם לנסות. זה לא נשמע לי תלוש שהוא ינסה להשיג עריקים או עריקות, אלה שיטות ידועות. האם הוא יצליח? אני ממש לא חושבת".
השרה לשוויון חברתי התבקשה להשיב לביקורת ממצביעיה שטוענים כי גם מפלגתה הפרה את ההסכם עם הציבור, ואמרה כי גם לה היו התלבטויות סביב המהלך. "ההבדל הוא שלא ידענו שנגיע למצב של מאות אלפי מובטלים ומשבר כלכלי-בריאותי עולמי. המשבר שנוצר פה אילץ אותנו לקבל החלטה מאוד מאוד קשה ומאוד לא נוחה. אני מקווה שעשינו את הכי טוב למען עם ישראל. יש כאלה שמאמינים שזה יסתדר ויש כאלה שמאמינים שזה פשוט נועד לכישלון. אני מקווה שנתניהו והליכוד יוכיחו אחרת. שהיה שווה לבטוח בהם".
- לפי הדברים שאת אומרת, יכול להיות שיש כאן מקום מצידך להגיד שטעיתם בכניסה לממשלה, שנפלתם בפח.
"בשום שלב לא חשבנו שזו ממשלת החלומות שלנו. היו שתי אלטרנטיבות גרועות".
בנימין נתניהו בישיבת הממשלהבנימין נתניהו בישיבת הממשלה
"זאת לא ממשלת החלומות"
(צילום: חיים צח, לע"מ)
- אבל יש גבול בין ממשלת חלומות לממשלה גרועה שאי אפשר לקבל בה שום החלטה.
"האלטרנטיבות היו לא טובות אבל אנחנו עדיין מכבדים הסכמים. אפשר להתנהל במקצועיות ויכולה להיות פה גם יציבות פוליטית וכלכלית. לכן, המשוואה היא פשוטה: מי שמפר את ההסכם לוקח את מדינת ישראל לבחירות, והאחריות היא אך ורק עליו. אנחנו מכבדים את ההסכם מתחילתו ועד סופו גם כשזה לא נוח לנו, כי אנחנו מבינים מה הכי דחוף עכשיו: לסייע לאותם אנשים שמסוגרים בביתם, אותם מבוגרים, אותם אנשים שחוששים לפרנסה שלהם. יש לי חברים שבימים אלה לוקחים כדורי הרגעה מרוב לחץ כלכלי, אותם זה ממש לא מעניין כל ההתעסקות הזו. הם רוצים לראות ממשלה שמתפקדת ועובדת למענם".
- יכול להיות שבקרוב תיאלצי להיפרד מהתפקיד? יכול להיות שתם זמנה של ממשלת האחדות ופנינו לבחירות?
"זה מאוד מדאיג, ולא בגלל התפקיד כמו בגלל המצב של המדינה", אמרה כהן. "אני חושבת שצריך לעשות הכול כדי להימנע מבחירות. אפשר לדבר על הסעיפים בהסכם שהליכוד מפר כאן, אבל בואי רגע נסתכל על התמונה בכללותה. נכנסנו לממשלה מאוד מאוד לא נוחה שלא רצינו להיות בה. ידענו שנשלם מחיר פוליטי כבד מאוד ובכל זאת עשינו את זה, אך ורק בגלל דבר אחד - ראינו לנגד עינינו את טובת המדינה. ראינו מאות אלפי מובטלים, מאות אלפי עסקים שקורסים, אנשים מבוגרים שמבודדים בביתם. אחרי שיתוק של שלוש מערכות בחירות אמרנו שצריך להתגייס למרות שיש מחלוקות. עברו חודשיים וחצי ושום דבר לא השתנה. היה מצב חירום כשחתמנו את ההסכם, ויש מצב חירום גם עכשיו"