הפגנת עובדי ענף הכושר
(צילום: גיל יוחנן)


ועדת הכלכלה בכנסת דנה היום (ב') בפתיחת ענף הספורט והכושר, שסגור כחודשיים. במקביל התכנסו כ-100 מעובדי הענף בכיכר הכנסת ובקריית הממשלה בירושלים בדרישה לאפשר להם לחזור לעבוד. "אין פה שום חשיבה וניסיון לעזור לנו לשרוד", אמרה אורטל רג'ואן, בעלת סטודיו לקבוצות קטנות ברעננה.
כבר חודשיים שהעסק של רג'ואן סגור, והיא ממשיכה לשלם ארנונה, שכירות ומסים. היא לא מקבלת מענקים כי בסוף 2019 הגדילה את הסטודיו שלה בצורה משמעותית, והמענק מתקבל על בסיס השנה שעברה. "אני במקצוע הזה לא בשביל לעשות מיליונים, בחרתי בכושר כי הייעוד שלי זה לשמור על הבריאות של אנשים אחרים ולתת להם אושר", סיפרה רג'ואן.
מחאת ענף הכושר מול משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריית הממשלהמחאת ענף הכושר מול משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריית הממשלה
"בסך הכול רוצה לעבוד ולהתפרנס בכבוד". ההפגנה היום
(צילום: שלו שלום)
מחאת ענף הכושר מול משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריית הממשלהמחאת ענף הכושר מול משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריית הממשלה
מחאת ענף הכושר בקריית הממשלה
(צילום: שלו שלום)
"אנחנו כאן כדי לדרוש שיפתחו לנו את העסקים ויתנו לנו לעבוד. עד לפני שבוע היה מותר לאמן ולא לקחת כסף. עכשיו בלי שום היגיון בסטודיו שמותאם לאימון של קבוצות ויש שטח גדול יותר אסור לעבוד, אבל בבית שקטן יותר ולא מותאם מותר", היא הוסיפה. "אני לא שורדת כבר כל כך הרבה חודשים ללא הכנסה, אני בסך הכול רוצה לעבוד ולהתפרנס בכבוד".
חיים כהן הוא מנכ"ל קאנטרי קלאב כפר ביל"ו המעסיק כ-100 עובדים ומשרת כ-5,000 לקוחות. הקאנטרי ממוקם בשטח של 20 דונם וכולל בתוכו בריכות שחייה, חדרי כושר וסטודיו לחוגים. "70 עובדים שלנו יושבים בבית ואפילו לא יכולים לקבל חל"ת כי הם פרילנסרים. 40 נוספים נמצאים בחל"ת על חשבון המדינה במקום להתפרנס מאיתנו", אמר כהן.
"אני לא מצליח להבין למה 20 דונם של דשא ומתקנים שמשרתים כל כך הרבה אנשים צריכים לעמוד שוממים. אנחנו כאן לדרוש יעד לפתיחה, מתווה פיצויים על התקופה שהיינו סגורים ושיסבירו לנו למה בבית אפשר לאמן ובסטודיו לא", הוסיף כהן.
מחאת ענף הכושר מול משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריית הממשלהמחאת ענף הכושר מול משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריית הממשלה
"אם המדינה רוצה שנסגור את העסק, שתקנה אותו מאיתנו". המחאה היום
(צילום: שלו שלום)
לילי מרחב זלצר היא בעלים של סטודיו לפילאטיס מכשירים בירושלים המטפל בחולי פרקינסון, סרטן ואלצהיימר במכשירים מיוחדים שעולים מאות אלפי שקלים ודורשים הכשרות ייעודיות. "יש לי אנשים שלא יכולים להתאמן על הרצפה ודרושים למכשירים הספציפיים כדי לזוז. אני באה לעבודה הזו מתוך שליחות", סיפרה זלצר. "היו מחשבות להחליף מקצוע אבל זה בלבי, אני אוהבת את העבודה שלי ומאמינה שזה חיוני לבריאות של הקהילה והציבור ומתישהו נחזור לשגרה".
זלצר הוסיפה כי "אם המדינה רוצה שנסגור את העסק, שתקנה מאיתנו את העסק, את מאות אלפי השקלים, הדם והיזע שהשקענו, ואולי נשקול. גם אחרי זה אני בטוחה שהרבה מאיתנו, כמו הזברה שהחליפה בסוף לפיג'מה, נחזור לאמן אנשים, כי זה מה שאנשים צריכים. כושר זה הדבר שעוזר לאנשים חולים בקבוצות סיכון לקורונה לשמור על עצמם. איך ראש הממשלה שלנו מפקיר אנשים למות, גם מהמגפה וגם מחוסר בריאות?".
מחאת ענף הכושר מול משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריית הממשלהמחאת ענף הכושר מול משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריית הממשלה
מחאת ענף הכושר בקריית הממשלה
(צילום: שלו שלום)
בדיון היום קרא גם יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), "לפתוח לאלתר את חדרי הכושר". מרגי אמר כי "ועדת הכלכלה קוראת להחזיר את מכוני הכושר לפעילות. הוועדה סבורה שאי פתיחת הענף הוא מפגע בריאותי בפני עצמו. במקום לראות בענף כמסייע להתמודדות עם הקורונה - סוגרים אותו".
מרגי הוסיף: "הוועדה קוראת לפתוח לאלתר את חדרי הכושר והבריאות בהתאם להנחיות מותאמות, לקיים שיח עם נציגי הענף ולעדכן את הוועדה. אוודא שהפגישה הזו תתקיים".
יעקב מרגי בוועדת הכלכלה
(צילום: ערוץ כנסת)

על פי מתווה היציאה מהסגר השני שהתחיל בחודש ספטמבר - חדרי כושר, בריכות שחייה וחוגי ספורט ייפתחו רק בשלב הרביעי שלו. ההתקדמות בשלבי המתווה לא מתבצעת באופן אוטומטי לפי תאריכים, אלא מתבססת על נתוני התחלואה. מקדם ההדבקה (R), הנתון המהותי לקביעת ההקלות הבאות, עומד כיום על 1.07.
על פי המתווה של ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, המקדם צריך להיות נמוך מ-0.8 כדי להמשיך בהקלות. בצל נתונים אלו, מימוש השלב הרביעי במתווה היציאה מהסגר מוטל בספק.
יעקב מרגי בסקירה של נציג משרד העבודה אמיר מדינה דיון של ועדת החינוך בנושא יישום חוק פיקוח על מעונות יום לגיל הרךיעקב מרגי בסקירה של נציג משרד העבודה אמיר מדינה דיון של ועדת החינוך בנושא יישום חוק פיקוח על מעונות יום לגיל הרך
"הוועדה קוראת לפתוח לאלתר את חדרי הכושר". מרגי
(צילום: אוהד צויגנברג)
מנכ"לית קבוצת "הולמס פלייס", קרן שתוי, טענה בוועדה שהשיקולים שלפיהם פועלת הממשלה לא ענייניים. "ענף הכושר הגיע למחות על העובדה שהממשלה לא מקבלת החלטה מיידית לפתוח את בריכות השחייה וחדרי הכושר", אמרה שתוי. "זה ענף שתומך בבריאות הציבור ונדמה כאילו הממשלה, שאמורה לקבל החלטות לטובת הבריאות, מקבלת החלטות שנובעות משיקולים פוליטיים ולא החלטות שאומרות שבריאות הציבור חשובה לה".
לטענת שתוי, ענף הספורט נסגר מטעמי אגו של משרד הבריאות. ״הסיבה שסגרו את חדרי הכושר היא אגו. לפני ארבעה חודשים ועדת הקורונה קיבלה החלטה בניגוד לעמדת הממשלה, אנשי משרד הבריאות נעלבו ולכן לא מצאו זמן לשבת עם אנשי ענף הכושר. לקבל החלטות פופוליסטיות זה הכי קל. איך סוגרים את המקום היחיד ששומר על בריאות הציבור? אני קוראת לממשלה לצאת במתווה מחר בבוקר. לא נצא מהכנסת עד שזה לא יקרה״.
עידן רולעידן רול
"יש לדון באופן מיידי במתווה פתיחה דיפרנציאלית". עידן רול
(צילום: אתר הכנסת)
ח״כ עידן רול (יש עתיד) קרא לדון במתווה פתיחה דיפרנציאלית של ענף הכושר. ״עד היום לא הייתה שום פגישה של נציגי ענף הכושר עם משרד הבריאות. יש לדון באופן מיידי במתווה פתיחה דיפרנציאלית", אמר רול. "האבסורד הגדול הוא שמותר לאמן עד עשרה אנשים במקום שלא מוגדר כחדר כושר וללא תשלום. לפני שסוגרים לבן אדם את הפרנסה צריך לעשות הכל כדי להימנע מכך״.
ח״כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) טענה שבחדרי כושר אין תחלואה גבוהה, ולכן אין סיבה להשאירם סגורים. ״היינו בסיפור הזה בסבב הקודם, ומשרד הבריאות טען שבחדרי כושר התחלואה גדלה בכמויות, אבל גילינו שזה לא כך", אמרה. "מסתבר שמשרד הבריאות לא ידע שום דבר. הם התבססו על מחקר מדרום קוריאה, ובסופו של דבר התברר שהמחקר התבסס על ריקודים סלוניים. בדקתי את הנתונים ולא הייתה עלייה בתחלואה כשפתחנו את חדרי הכושר בסבב הקודם״.
יוליה מלינובסקייוליה מלינובסקי
"פיתחנו שוק שחור". יוליה מלינובסקי
(צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)
הפגנה של ענף חדרי הכושר והבריכות בעזריאלי תל אביבהפגנה של ענף חדרי הכושר והבריכות בעזריאלי תל אביב
"הסיבה שסגרו את חדרי הכושר היא אגו של משרד הבריאות". הפגנת ענף הכושר
(צילום: מוטי קמחי)
מלינובסקי סיפרה על ההשלכות של סגירת ענף הספורט. ״אנשים מתארגנים ושוכרים חדרי כושר במזומן ומתאמנים. ככה זה עובד - פיתחנו שוק שחור. אני מכירה בנות שלוקחות מאמן כושר אצלן בבית, מתאמנות ביחד ומשלמות בכסף שחור מתחת לשטיח. כמה אפשר להתעלם מזה? בדקתי מה קורה בעולם. באנגליה עובדים לפי תוכנית הרמזור, אבל פה מישהו שמע על התוכנית הזו? בצרפת יש סגר אבל מותר להתאמן שעה ביום ברישום מוקדם. בהולנד יש סגר וגם שם עולם הספורט פתוח. בטורונטו גם מותר להתאמן".
ח״כ קרן ברק (הליכוד) המשיכה באותו הקו. ״זה צריך להיות בדיוק כמו ללכת לרופא, כי אתה מבין שהוא צריך לרפא אותך. גם הפעילות הגופנית היא צורך חיוני כדי לרפא את הגוף ואת הנפש. ספורט בחוץ זה לא הפתרון״.
סטלה וינשטייןסטלה וינשטיין
"אנחנו ענף בריאותי חיוני". סטלה ויינשטיין
סטלה ויינשטיין, בעלת רשת מכוני כושר, טענה כי מדובר בהחלטה פוליטית ותו לא. ״אנחנו ענף בריאותי, שיאפשרו לנו לפחות לאמן. אנחנו לא פנאי, לא בידור ולא עסק רגיל. אנחנו ענף בריאותי חיוני שנותן שירות למיליון וחצי אנשים, ומונעים מהם להגיע למצב של התקפי לב, אלימות ואובדנות".
לפני כשבועיים עשרות מדריכי כושר, בעלי מכונים וספורטאים הפגינו סמוך לאזור התעשייה בחולון, במחאה על תקנות הממשלה שאוסרות עליהם לאמן ולהתאמן בתוך מועדוני הכושר. המפגינים הניפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "ספורט ובריאות זה חיוני", "אנחנו לא פנאי ולא בידור" ו"שר הבריאות לא מבין שכושר זה בריאות". כמה חברי כנסת הגיעו להביע הזדהות עם המפגינים.
הפגנה של ענף חדרי הכושר והבריכות בעזריאלי תל אביבהפגנה של ענף חדרי הכושר והבריכות בעזריאלי תל אביב
"שלושה מאמני כושר התאבדו בחודש האחרון". הפגנת ענף הכושר
(צילום: מוטי קמחי)
ויינשטיין סיפרה על המצב הקשה בהם שרויים המתאמנים, כמו גם מאמני הכושר עצמם, בעקבות המצב. "שלושה מאמני כושר התאבדו בחודש האחרון. אנחנו קנאים לבריאות שלנו ושל המתאמנים שלנו, עשינו התאמות מתחילת המגפה. יש לנו מעקב תמידי מי נכנס ובאיזו שעה, אנחנו מוכנים לעבוד בכל דרך. תשעה חודשים לא מתייחסים אלינו, נותנים לפוליטיקה לשלוט בענף שלנו. זו החלטה פוליטית. תעזרו לי להילחם על הבריאות של המתאמנים שלי״.
ד"ר אודי קלינר, נציג משרד הבריאות, השיב למשתתפים. "אני מבין את הקושי ואת הכאב ואני מסכים עם רוב הנקודות, אבל המדינה יצאה לפני כחודש מסגר והיא קיבלה תוכנית הדרגתית ליציאה ממנו. חדרי הכושר נמצאים בשלב 4 של התוכנית, ועכשיו אנחנו לפני שלב 3. כולנו מסכימים שאי אפשר לפתוח הכל ביחד. אנחנו רוצים לזמן בקרוב את נציגי ענף הכושר לדיון. יש שיח ואנחנו נבחן מודלים לפתיחת חדרי הכושר".