טקס חילופי השרים במשרד החוץ
(צילום: נדב אבס)

יאיר לפיד מבטיח שינוי משמעותי ביחסים עם ארצות הברית, ומזכיר ש"הדמוקרטים כועסים ואנחנו צריכים לשנות את דרך העבודה מולם". בטקס כניסתו לתפקיד שר החוץ אמר בצהריים (יום ב') ראש הממשלה החליפי גם כי ישראל תתנגד להסכם הגרעין הצפוי עם איראן - אך תעשה זאת באופן שונה מממשלתו של בנימין נתניהו.
"יש זירות שהופקרו, כמו המפלגה הדמוקרטית, הזהרתי מזה", אמר לפיד בטקס לצדו של השר היוצא, גבי אשכנזי - עד לא מזמן חברו לצמרת כחול לבן, שעוזב בינתיים את החיים הפוליטיים. מאות עובדי משרד החוץ הודו לאשכנזי במחיאות כפיים סוערות, וגם לפיד עם כניסתו התקבל בתשואות.
"הרפובליקנים חשובים אבל לא רק הם. שוחחתי עם (מזכיר המדינה) בלינקן, שנינו מאמינים שאפשר לקיים דיאלוג מכבד", הוא הוסיף.
1 צפייה בגלריה
טקס חילופי שר החוץ
טקס חילופי שר החוץ
אשכנזי יוצא, לפיד נכנס. היום במשרד החוץ בירושלים
(צילום: אלכס קולומויסקי)
לגבי הסכם הגרעין עם איראן, שאליו צפויה ארצות הברית לחזור בקרוב, לפיד יישר קו עם דבריו של ראש הממשלה החדש נפתלי בנט אתמול בכנסת, והזכיר כי "אנחנו צריכים להיערך יחד, מהר, להסכם הגרעין שהוא הסכם רע. אני עדיין מתנגד לו. ישראל הייתה יכולה להשפיע עליו הרבה יותר. ננהל את המערכה הזו יחד עם ראש הממשלה בנט - ישראל תמנע בכל דרך את האפשרות שלאיראן יהיה נשק גרעיני".
עוד בעניין ארצות הברית, לפיד הדגיש כי "העובדה שאנחנו נתמכים על ידי קבוצה אוונגליסטיות חשובה, אבל יהדות העולם היא משפחה וצריך לטפח את הקשר עם כל הזרמים". הוא דיבר עוד על "עוינות מסוימת" באיחוד האירופי ואמר שכבר שוחח עם שר החוץ של האיחוד, ז'וזפ בורל, והתכתב עם "ידידי" נשיא צרפת עמנואל מקרון.
בנושאים אחרים אמר שר החוץ החדש: "נרצה ונשאף יחד לחתום על הסכמים עם מדינות באזור ומחוצה לו. משרד החוץ ירכז את הנושא הזה. על רקע הפרסומים האחרונים - ירדן היא שותף אסטרטגי חשוב, המלך עבדאללה שותף חשוב ונפעל לחזק את הקשר איתו".
בנוגע לעימות האחרון בעזה, לפיד ציין כי "בעולם לא מבינים התנאים שאנחנו פועלים בהם, ונצטרך לשנות את זה. אנו נלחמים בארגון טרור רצחני שלא חושש לירות מתוך גני ילדים ובתים. הממשלה לא תחשוש להגיב בכוח על כל טיל. החמאס אשם בכל מוות של חפים מפשע, אך זו לא חולשה להודות שליבנו מצטער על כל מוות של חפים מפשע".
לפיד הבטיח עוד לעובדים: "עמדתי על כך שבהסכמים הקואליציוניים משרד החוץ יקבל תוספת משמעותית. נקלוט בחזרה את המשרד לנושאים אסטרטגיים וניהול המערכה נגד ה-BDS, נאיץ מינוי שגרירים שהיה צריך להתרחש מזמן. תהליך הייבוש של משרד החוץ לא ימשך. השאירו אתכם יותר מדי שנים לבד במערכה ואתם עדיין עושים עבודת קודש מופלאה".
שר החוץ היוצא גבי אשכנזי ביקש מהנוכחים לזכור ש"המלחמה המוצלחת ביותר אינה שווה שלום אחד", וסיפר שהוא עוזב בתחושה טובה. "הקפדתי לא לעשות מינויים פוליטיים במשרד ובנציגויות כי יש פה אנשים מצוינים - אתם כיפת הברזל המדינית של ישראל.
"המאבק שלנו לא תם, אנחנו צופים באנטישמיות הגואה והשנאה ברשתות. מאבקנו הביא לכך שמאות מוסדות ומדינות הכירו בהגדרת האנטישמיות של IHRA", הוסיף אשכנזי. הוא פנה ללפיד ולסגנו עידן רול אומר: "לפני מספר דקות הצגנו לכם חפיפה. אתה מקבל משרד ראוי והמשרד מקבל שר ראוי. משרד רלוונטי שעוסק בליבת יחסי החוץ של ישראל".
מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז אמר בטקס: "אנחנו במקום אחר, טוב יותר. חזרנו לעסוק בנושאי ליבה מדיניים, שבנו להשמיע קולנו ברמה. לאחר שנים שנאבקנו על כל גרוש ועל כל תקן, שנים שהפכנו רזים מדי - מלאו שוב אסמנו במידה, ואין כמו הרעב להעריך את שבירת הצום. המלחמה ב-BDS ובדה-לגיטימציה היא לחם חוקנו, ואנו מעריכים העובדה שהחזרתם את הלחם הזה לפה".