תיעוד: מערכת כיפת ברזל בפעולה מעל גוש דן

לילה של התחממות סביב עזה שהדיו מגיעים גם למרכז ישראל: שתי רקטות נורו הלילה (בין שבת לראשון) מרצועת עזה לשטח ישראל, וככל הנראה נפלו בשטחים פתוחים. מערכת כיפת ברזל הופעלה. לא ידוע על נפגעים. רסיסי טיל מיירט נפלו באזור הטיילת בבת ים. בתגובה, מטוסי קרב וטנקים של צה"ל תקפו מטרות של חמאס ברצועה.
בשעה 1:45 נורו לפחות שתי רקטות מרצועת עזה ונפלו בשטח פתוח. סוללת כיפת ברזל באשקלון הופעלה, אך לא ברור אם יירטה רקטות. פיצוצים נשמעו היטב בעיר.
4 צפייה בגלריה
חלקי הרסיסים שנפלו בבת ים
חלקי הרסיסים שנפלו בבת ים
רסיס של הטיל המיירט של "כיפת ברזל" שנפל בבת ים
תיעוד מרצועת עזה של שיגור הרקטות

ב-02:03 נשמעו אזעקות באזור התעשייה הצפוני באשדוד ובקיבוץ פלמחים שמדרום לראשון לציון. הדי פיצוצים נשמעו באשדוד ובדרום גוש דן, מרחב ראשון לציון, חולון ויפו. מערכת "כיפת ברזל" שיגרה שני טילים מיירטים והדי פיצוצים נשמעו באזורים נרחבים בגוש דן.
מדובר צה"ל נמסר כי "זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. שיגור אחד אשר לא הפעיל התרעה במרחב העיר אשדוד בהיעדר צורך ושיגור נוסף שבעקבותיו הופעלו התרעות בעיר אשדוד ובמרחב השפלה". הירי מהרצועה החל במקביל לתחילתה של סופת ברקים ורעמים בצפון הרצועה, וייתכן שמדובר בתזמון מכוון במטרה להטעות את ישראל.
4 צפייה בגלריה
יירוטים בשמי גוש דן במהלך הלילה
יירוטים בשמי גוש דן במהלך הלילה
הפעלת כיפת ברזל בשמי גוש דן במהלך הלילה
(צילום: עמית ענו)
4 צפייה בגלריה
תיעוד מרצועת עזה הירי
תיעוד מרצועת עזה הירי
תיעוד מהרצועה של יירוט "כיפת ברזל"
ראש העיר בת ים עדכן בסרטון בעמוד הפייסבוק שלו כי רסיסי טיל מיירט של כיפת ברזל נפלו ברחובות סמוכים לטיילת ובאזור החוף.
לפנות בוקר תקף צה"ל בתגובה מטרות של חמאס ברצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב, מסוקי קרב וטנקים תקפו תשתית תת קרקעית ועמדות צבאיות של ארגון הטרור. "צה"ל מקיים הערכת מצב שוטפת ופועל בתקיפות ונחישות כנגד כל ניסיון לפעילות טרור כנגד אזרחי מדינת ישראל והפרת ריבונותה", נמסר.
במסגרת תגובת צה"ל, תקפו מטוסים תשתית תת קרקעית ליד רפיח, מסוקים תקפו עמדת תצפית מזרחית לחאן יונס, וכן טנקים תקפו עמדות תצפית מזרחית לעיר עזה וצפונית לבית להיא. לא היו נפגעים בתקיפות.
צה"ל נערך לאפשרות של ירי למרכז הארץ לקראת יום השנה לחיסולו של בכיר הג'יהאד בהא אבו אל-עטא שצוין ביום חמישי ופרס סוללת כיפת ברזל בגוש דן בשבוע האחרון.
4 צפייה בגלריה
לוחמים פעילי הג'יהאד האיסלאמי ג'יהאד איסלאמי ב עזה אירוע לציון שנה לחיסול בכיר הארגון בהא אבו אל-עטא
לוחמים פעילי הג'יהאד האיסלאמי ג'יהאד איסלאמי ב עזה אירוע לציון שנה לחיסול בכיר הארגון בהא אבו אל-עטא
פעילי הג'יהאד האיסלאמי בעזה באירוע לציון שנה לחיסול בכיר הארגון בהא אבו אל-עטא
(צילום: רויטרס)
הכוננות הביטחונית המוגברת הורגשה מהשבוע שעבר בנתב"ג, ותנועת המטוסים בנמל הוסטה. בעקבות השינוי, המטוסים ממריאים מכיוון צפון מעל יישובי השומרון, השרון ונתניה. המטוסים נוחתים גם הם צפונית לתל אביב, וחולפים מעל היישובים געש, מנשה, כפר קאסם ופתח תקווה.
בהא אבו אל-עטא חוסל ב-12 בנובמבר בשנה שעברה, בתקיפה לילית שפתחה את מבצע "חגורה שחורה". אל-עטא, שהיה מפקד החטיבה הצפונית של הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, נחשב למי שהתנהלותו הייתה אלימה ובלתי מרוסנת אפילו ביחס לארגון הקיצוני שבו הוא פעל. גם בימים האחרונים שלפני החיסול הוא פעל לבצע פיגועים נגד ישראל, ובהם ירי צלפים, שיגור רחפנים וירי מאות רקטות.
לאחר החיסול הגדיר צה"ל את אל-עטא כ"פצצה מתקתקת". צה"ל מסר אז כי הוא חוסל בפעולה "כירורגית מאוד", במטרה לא לפגוע באזרחים. "השפעתו הצבאית הייתה על כל הרצועה ולא רק על צפונה", אמרו בצבא.
פרסום ראשוני: 02:16 , 15.11.20