1 צפייה בגלריה
מלך סעודיה סלמאן יורש העצר מוחמד בן סלמאן קרע
מלך סעודיה סלמאן יורש העצר מוחמד בן סלמאן קרע
מחלוקת בארמון. המלך סלמאן ויורש העצר מוחמד בן סלמאן
(צילום: AP, רויטרס)
ה"וול סריט ג'ורנל" דיווח הלילה (בין שישי לשבת) על מחלוקת בתוך בית המלוכה של סעודיה בשאלת הידוק היחסים עם ישראל, לאור מהלכי הנורמליזציה של איחוד האמירויות ובחריין. לפי הדיווח, יורש העצר מוחמד בן סלמאן תומך בכינון יחסים כלכליים עם ישראל ובשיתוף פעולה נגד איראן, בניגוד לאביו המלך סלמאן.
עוד דיווח העיתון כי בן סלמאן ידע מראש על כוונתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכריז על נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, אך לא גילה על כך לאביו מחשש שינסה לבלום את המהלך מפני שהוא לא מקדם את הקמתה של מדינה פלסטינית. גורמים המעורים בהתרחשויות בארמון אמרו כי המלך, שהיה בתחילת חופשת הקיץ שלו, היה המום מההכרזה של טראמפ וזעם עליה.
בתגובה שלח המלך את הנסיך טורקי אל-פייסל המקורב אליו לכתוב מאמר דעה בעיתון סעודי שבו נאמר כי "אם מדינה ערבית כלשהי תלך בעקבותיה של איחוד האמירויות, עליה לדרוש מחיר בתמורה, ועליו להיות גבוה".
חתימת "הסכמי אברהם" בבית הלבן

שלשום סיפר הנשיא טראמפ כי שוחח לאחרונה כמה פעמים עם המלך סלמאן בנושא הנורמליזציה עם ישראל. "על סמך התחושה שלי סעודיה תצטרף להסכם בסופו של דבר. זה יהיה נהדר. זה לא מבוסס על ידע, למעט כמה שיחות שקיימתי עם המלך", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן.
גורמים בישראל העריכו השבוע שסעודיה תמתין עד לאחר הבחירות בארה"ב בנובמבר לפני שתקבל החלטה אם לנרמל את קשריה עם ישראל. בירושלים הפגינו אופטימיות לגבי סעודיה, וגורמים בכירים אמרו שהשאלה איננה "האם" תחתום על הסכם עם ישראל, אלא רק "מתי".
ראש המוסד יוסי כהן נשאל השבוע על ידי כתב ynet אם ניתן לצפות לפריצת דרך עם סעודיה בקרוב, והשיב: "יש אפשרות כזאת, אבל קשה לי להעריך מתי הדבר הזה יקרה בפועל".
לפני חודש הבהיר שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן כי "לא תהיה נורמליזציה עם ישראל בלי הסכם עם הפלסטינים" והדגיש כי סעודיה "מחויבת ליוזמת השלום הערבית".
הוא הוסיף: "אנו מחויבים לשלום כאופציה אסטרטגית, והסיפוח של ישראל הוא צעד לא חוקי. אנו מברכים את המאמצים העילאיים להשגת שלום באזור ומניעת סיפוח אדמות פלסטיניות". עם זאת סעודיה החליטה בחודש שעבר לאפשר לטיסות בין ישראל לאיחוד האמירויות לחלוף במרחב האווירי שלה, והתירה לטיסת אל על עם משלחת ישראלית ואמריקנית לאמירויות לטוס לראשונה מעל שטחה.