דונלד טראמפ בנימין נתניהו חתימת הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות בבית הלבןדונלד טראמפ בנימין נתניהו חתימת הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות בבית הלבן
"שתי מדינות נוספות כבר מוכנות להצטרף להסכם". טראמפ ונתניהו
(צילום: MCT)
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס במסיבת עיתונאים הלילה (בין רביעי לחמישי) בבית הלבן להסכם ההיסטורי שנחתם בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין בבית הלבן ואמר כי שוחח עם גורמים משתי מדינות נוספות שלדבריו "כבר מוכנות לנסות להצטרף להסכם". הנשיא האמריקני ציין כי יש לפחות חמש מדינות איתן הוא מקיים שיחות בנושא. הוא טען: "בסוף כולן יצטרפו, חלקן בתקופה הקרובה מאוד".
טראמפ סיפר כי שוחח לאחרונה כמה פעמים עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז בנושא. "על סמך התחושה שלי סעודיה תצטרף להסכם בסופו של דבר. זה יהיה נהדר. זה לא מבוסס על ידע, למעט כמה שיחות שקיימתי עם המלך".
נאומו של טראמפ בחתימת ההסכם עם האמירויות ובחריין
(צילום: לע"מ)

בינתיים בישראל מעריכים שסעודיה תמתין עד לאחר הבחירות בארה"ב בנובמבר לפני שתקבל החלטה אם לנרמל את קשריה עם ישראל. בירושלים שוררת אופטימיות לגבי סעודיה, וגורמים בכירים אומרים שהשאלה איננה "האם" תחתום על הסכם עם ישראל, אלא רק "מתי". ייתכן שהסעודים יתנו את צעדי הנורמליזציה עם ישראל בהתקדמות במישור הישראלי-פלסטיני.
יש לציין כי לפחות לפני חודש בריאד הבהירו כי "לא תהיה נורמליזציה עם ישראל בלי הסכם עם הפלסטינים". שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן הדגיש כי סעודיה "מחויבת ליוזמת השלום הערבית".
הוא הוסיף: "אנו מחויבים לשלום כאופציה אסטרטגית, והסיפוח של ישראל הוא צעד לא חוקי. אנו מברכים את המאמצים העילאיים להשגת שלום באזור ומניעת סיפוח אדמות פלסטיניות".
טראמפ שוחח עם המלך סלמאן. בישראל מעריכים: "סעודיה תקבל החלטה רק לאחר הבחירות בארה"ב"טראמפ שוחח עם המלך סלמאן. בישראל מעריכים: "סעודיה תקבל החלטה רק לאחר הבחירות בארה"ב"
טראמפ שוחח עם המלך סלמאן. בישראל מעריכים: "סעודיה תקבל החלטה רק לאחר הבחירות בארה"ב"
(צילום: AP)
שר החוץ של בחריין: עבד אל-לטיף אל-זיאני שר החוץ של איחוד האמירויות: עבדאללה בן זאיד דונלד טראמפ בנימין נתניהו חתימת הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות בבית הלבןשר החוץ של בחריין: עבד אל-לטיף אל-זיאני שר החוץ של איחוד האמירויות: עבדאללה בן זאיד דונלד טראמפ בנימין נתניהו חתימת הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות בבית הלבן
בקרוב טקסי חתימה נוספים? "חמש מדינות יכנסו להסכם בקלילות"
(צילום: gettyimages)
גבי אשכנזי יוסוף בן עלאוויגבי אשכנזי יוסוף בן עלאווי
גורמים מדיניים בכירים: "עומאן הבאה בתור". אשכנזי שוחח עם מקבילו העומאני
(צילום: רועי אברהם, שאול גולן)
במסגרת מסיבת העיתונאים טראמפ גם סיפר על השיחות מאחורי הקלעים והקשיים בדרך לחתימה פורצת הדרך שלשום: "אף אחד לא חשב שזה אפשרי. שוחחתי עם אנשים מאוד מוערכים וחכמים במזרח התיכון שאמרו לי 'לא תצליח לעשות את זה, זה לא אפשרי בלי הפלסטינים'. עכשיו הם אומרים לי 'אף אחד לא חשב על לעשות את זה בצורה שכזאת'".
לדבריו, "כמה מהמדינות התעקשו בעבר שלא יצטרפו להסכם אלא אם ייחתם הסכם עם הפלסטינים קודם. עכשיו אני יכול לחשוב על לפחות חמש מדינות שיכנסו להסכם בקלילות תוך זמן קצר. מדינות אחרות גם יבואו, לאחר שאותן חמש יצטרפו להסכם".
לפי גורמים מדיניים בכירים המדינה הבאה שצפויה לכונן קשרים דיפלומטיים עם ישראל היא הנסיכות עומאן שבמפרץ הפרסי. הגורמים אמרו את הדברים אמש, בתום ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון. עומאן שלחה נציג לטקס החתימה בבית הלבן ובתחילת השבוע שוחח שר החוץ גבי אשכנזי עם עמיתו מעומאן יוסוף בן עלווי.
במקביל גם מתקיימים מגעים בין ישראל וארה"ב למרוקו על צעדי נורמליזציה.