בעוד הכבאים באורגון, בקליפורניה ובמדינת וושינגטון ממשיכים להיאבק בשריפות הענק שפוקדות את החוף המערבי של ארה"ב, סיפוריהם הראשונים של הנספים באסון מתחילים להתפרסם, והם כוללים את זה של הנער בן ה-13 וויאט טופטה מהעיירה ליונס שבאורגון, שנספה יחד עם סבתו בת ה-71 פגי מוסו כשניסה להציל אותה.
השריפות בקליפורניה

ארה"ב שריפה שריפות אורגון וויאט טופטה וסבתו פגי מוסו נהרגוארה"ב שריפה שריפות אורגון וויאט טופטה וסבתו פגי מוסו נהרגו
הנער וויאט וסבתו פגי. נמצא מת מאחורי ההגה
שריפה שריפת יער פעולות כיבוי  באזור פרנזו קליפורניה ארה"בשריפה שריפת יער פעולות כיבוי  באזור פרנזו קליפורניה ארה"ב
קליפורניה. נאבקים ב-28 שריפות ענק
(צילום: AP)
עשן ה שריפה שריפות ליד סיילם ב אורגון ארה"בעשן ה שריפה שריפות ליד סיילם ב אורגון ארה"ב
(צילום: רויטרס)
שריפה אש ב אזור לוס אנג'לס קליפורניה ארה"בשריפה אש ב אזור לוס אנג'לס קליפורניה ארה"ב
(צילום: gettyimages)
האסון של משפחת טופטה התחולל ביום שלישי בבוקר. בערב שלפני כן ערכה משפחתו של וויאט הכנות אחרונות לפינוי בשל האש המשתוללת, אבל נשארה ללון בבית משום שהשריפה הקרובה ביותר עדיין הייתה במרחק גדול יחסית מהבית – כ-25 קילומטרים. אלא שעד הבוקר התפשטו הלהבות במהירות, והגיעו לבית המשפחה.
אבי המשפחה, כריס טופטה, היה באותה העת מחוץ לעיירה: שעות לפני כן נסע העירה כדי לשאול טריילר (קרון נגרר) מחבר לצורך הפינוי. הנער וויאט, אמו אנג'לה מוסו והסבתא פגי מוסו ברחו בינתיים מהבית עם הכלב ושלושת החתולים של המשפחה, ונכנסו למכונית כדי לנסוע משם. הם לא הספיקו להתרחק: ככל הנראה צמיגי המכונית ניתכו, והם נתקעו במקום. הרכב עמד לעלות באש.
כשהלהבות סביבם גברו הבינה האם אנג'לה שאין לה ברירה אלא להציל את בנה ולהשאיר מאחור את אמה. היא ביקשה מוויאט לברוח עם הכלב דיוּק, ועם ירך שבורה צעדה כמעט חמישה קילומטרים על האספלט הרותח בדרכה לגייס עזרה. בסביבות השעה 4 לפנות בוקר חזר הבעל כריס לעיירה עם הקרון, ובחשכת הכביש אפוף העשן הבחין לפתע באישה יחפה ומפויחת בתחתונים. הוא סייע לה להיכנס למכוניתו, וסיפר שהוא מחפש את אשתו ובנו. "אני אשתך, היא השיבה לו".
שמיים אדומים ב גשר שער הזהב ב סן פרנסיסקו קליפורניה ארה"ב עקב עשן ה שריפה שריפותשמיים אדומים ב גשר שער הזהב ב סן פרנסיסקו קליפורניה ארה"ב עקב עשן ה שריפה שריפות
שמיים אדומים מעל גשר הזהב בסן פרנסיסקו בשבוע שעבר
(צילום: AP)
עשן ה שריפה שריפות ליד סיילם ב אורגון ארה"בעשן ה שריפה שריפות ליד סיילם ב אורגון ארה"ב
עשן השריפות באורגון
(צילום: רויטרס)
שריפה שריפת יער פעולות כיבוי  באזור פרנזו קליפורניה ארה"בשריפה שריפת יער פעולות כיבוי  באזור פרנזו קליפורניה ארה"ב
(צילום: AP)
כריס הותיר את רעייתו, הנשואה לו זה 24 שנה, עם פרמדיקים, והסתובב כדי לנסוע ולחפש את בנו. אלא שבשלב הזה הלהבות כבר התפשטו עוד יותר, והוא לא היה מסוגל להתקדם. את החיפושים אחרי הבן דחה ליום וללילה שלמחרת.
גופתו של הנער וויאט נמצאה ביום רביעי. במשרד השריף המקומי סיפרו שמצאו אותו מאחורי ההגה ברכב המשפחתי, כשהכלב דיוּק על ברכיו וסבתו, ללא רוח חיים, גם היא במכונית. "הוא חזר כדי לנסות להציל את אותה", אמר דודו של וויאט לוני ברטולטו, אחיה של האם אנג'לה.
אנג'לה מוסו מאושפזת כעת בבית החולים. היא כבר עודכנה שאיבדה את בנה ואת אמה. אחיה לוני סיפר שטרם הותר לו לפגוש אותה או את בעלה, משום שבבית החולים מגבילים מאוד את הביקורים כדי למנוע התפשטות של נגיף הקורונה. "לא ייאמן שאש יכולה להתפשט מהר כל כך", אמר. "הכל היה ערוך ומוכן לאסון – ואיש לא ידע זאת".
שריפה שריפת יער פעולות כיבוי  באזור פרנזו קליפורניה ארה"בשריפה שריפת יער פעולות כיבוי  באזור פרנזו קליפורניה ארה"ב
נאבקים בלהבות בקליפורניה בשבוע שעבר
(צילום: AP)
שריפה שריפת יער פעולות כיבוי באזור לוס אנג'לס קליפורניה ארה"ב שריפה שריפת יער פעולות כיבוי באזור לוס אנג'לס קליפורניה ארה"ב
(צילום: AP)
מספר ההרוגים הרשמי בשריפות המשתוללות בשבועות האחרונים במערב ארה"ב הגיע כבר ל-28 בני אדם, אבל הרשויות שם – במיוחד באורגון – מזהירות כי סביר להניח שמספר ההרוגים האמיתי גבוה בהרבה. אלפי בתים כבר נהרסו, ולפחות שש עיירות נחרבו. בסך הכול נשרף שטח בגודל של ניו ג'רזי כולה.
בקליפורניה לבדה נאבקים כעת כבאים ב-28 שריפות ענקיות. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יגיע לשם מחר כדי להיפגש עם נציגי הרשויות ולהתעדכן במתרחש, וגם השריפות הללו עשויות למלא תפקיד בקרב על הנשיאות בינו לבין המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן: טראמפ האשים בשנים האחרונות כמה פעמים שלשריפות הקטלניות שפוקדות את מערב ארה"ב כמעט בכל עונה גורם הניהול הכושל של ראשי רשויות שם, רובם דמוקרטים, ואילו ביידן הדגיש בסוף השבוע את חלקם של שינויי האקלים בליבוי האש.