לפיד עונה לשלח: "לא יהיו פריימריז פתוחים"
(צילום: ערוץ כנסת)

חמישה ימים אחרי הקריאה הפומבית של ח"כ עפר שלח ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד לקיים פריימריז והתמודדות על ראשות המפלגה, נפגשו היום (ב') השניים לראשונה בישיבת הסיעה.
בפתח הישיבה התייחס לפיד לאפשרות, ולמעשה דחה בתקיפות את ההצעה של שלח: "תהיה התמודדות ב-2021 ואני מברך עליה. הגיע הזמן. אבל אנחנו נעשה הכל בלי לחץ. אף אחד לא מציב לי אולטימטומים. לא יהיו פריימריז פתוחים. לא אתן לתופעות שהרסו מפלגות כמו העבודה וקדימה להרוס גם את יש עתיד". ynet העביר את הצהרת לפיד בשידור ישיר.
1 צפייה בגלריה
עפר שלח
עפר שלח
"אנשים חזקים לא מפחדים". ח"כ שלח
(צילום: ערוץ כנסת)
בפתח דבריו אמר ח"כ לפיד: "אין דבר פחות חשוב לציבור הישראלי בימים אלה מפוליטיקה מפלגתית. ועדיין, ח"כ עפר שלח העלה הצעה לקיום פריימריז פתוחים ביש עתיד והציג לתקשורת את עמדתו בנושא. הצעתו לא באה בחלל ריק. התחלנו כבר לפני כמה חודשים בתהליך של בחינת כל האפשרויות לדמוקרטיזציה של המפלגה. זה שלב טבעי של אלטרנטיבה שלטונית. את התהליך מרכזים הח"כים אורנה ברביבאי ויואב סגלוביץ'. הם עובדים עם ראשי המטות שלנו והמטרה היא להגיע במהלך 2021 לוועידת המפלגה הראשונה".
לפיד ציין כי בוועידה תימצא "הדרך הטובה ביותר" לקיים בחירות פנימיות לתפקיד יו"ר המפלגה: "כל חבר מפלגה שירצה להתמודד מולי - מוזמן. כמובן כולל עפר, שהוא מועמד ראוי. אני מניח שהוא לא יהיה היחיד".
עם זאת הוא הדגיש כי בין האפשרויות שנבדקו נשללה שיטת הפריימריז הפתוחים: "פריימריז פתוחים זה קבלני קולות ומפקדי ארגזים, כל מה שאין ולא יהיה ב-DNA שלנו. כל מה שהרס מפלגות אחרות. ביש עתיד חברים אלפי פעילים שנלחמים שנים בשוחות. הם הרוויחו בזיעה, בצמתים ובגשרים את הזכות לעצב את דמותה ולבחור את הנהגתה. את הבחירות הפנימיות אנחנו נבנה איתם בעבודה משותפת".

שלח: "אנשים חזקים לא מפחדים"

ח"כ שלח פרסם זמן קצר לאחר תגובה על דברי לפיד: "מאז יום רביעי שעבר לא הגיב יאיר לפיד על דרישתי לקיים בקרוב בחירות לראשות יש עתיד - פתוחות לכל מועמד ומצביע, כיאה לתהליך שבו בוחרים את האיש שיפיל את בנימין נתניהו. היום באה התשובה: מתפתלת, מתחמקת, נמנעת מהכרעה.
"'נתכנס בשנה הבאה ונחליט על תהליך?', 'פריימריז פתוחים הם קבלני קולות ומפקדי ארגזים?'. דווקא פריימריז סגורים, רק למתפקדים, הם קבלני קולות ומפקדי ארגזים. הפרטים אצל מפלגת העבודה. אבל לא הפרטים חשובים. חשובה הרוח. במקום לאחוז באתגר, לטובת האלטרנטיבה השלטונית וגם לטובתו שלו, לפיד מתחמק.
"אף אחד לא מציב לי אולטימטומים, הוא אומר. לא הצבתי אולטימטום. שמתי על השולחן, ללא איום, את הדבר היחיד שיכול בעיניי להצעיד את יש עתיד אל מחוז חפצה ואל מה שהציבור הישראלי צריך. אנחנו צריכים קהלים חדשים ורעיונות חדשים. אנחנו צריכים לשים את האמת שלנו על השולחן, ולתת פתרונות לציבור הישראלי. רק כך הוא יאמין בנו בעת המשבר הזו, ויהיה מוכן לשים בידינו את גורלו. אנשים חזקים לא מפחדים מאתגר כזה".
במוצאי שבת פרסם שלח את המתווה שלו להתמודדות במפלגה: "זה פשוט, אבל מהפכני. הבחירות הפתוחות הראשונות בישראל לבחירת מועמד, כראוי למפלגה שמבקשת להציב אלטרנטיבה אמיתית לא רק לביבי, אלא להשחתת הפוליטיקה שהוא מייצג. כי רק מי שיש לו אומץ, ינצח".
ח"כ שלח ציין כי מאז הודיע על דרישתו לקיים בחירות לראשות יש עתיד יש לא מעט התלהבות ולא מעט מבוכה. "ככה זה כשהגיע הזמן להעביר מפלגה מרכזית לשלב הבא, וההכרחי, של חייה הפוליטיים. ככה זה כשמציבים אתגר למצב הקיים, כדי להגיע אל היעד: אלטרנטיבה אמיתית לשלטון נתניהו, פתוחה לכל ומציגה סדר יום חדש", כתב.

פורסם לראשונה: 14:29, 07.09.20