2 צפייה בגלריה
מיקונוס ,יוון
מיקונוס ,יוון
מיקונוס ,יוון
(צילום: shutterstock )
פרסום ראשון: ישראל ויוון סיכמו כי תיירים ישראלים יוכלו לבקר ביוון ללא צורך בכניסה לבידוד. כך הוחלט היום (רביעי) במהלך שיחת טלפון בין שר החוץ גבי אשכנזי לבין שר החוץ היווני ניקוס דנדיאס. השר היווני יגיע מחר לביקור בישראל, שבמהלכו ידונו בסוגיית פתיחת השמיים לתיירות ישראלית.
את הפרטים המדויקים אמורים נציגי משרדי החוץ לסגור מחר, ולאחר מכן קבינט הקורונה יידרש לאשר את התוכנית. שרי התחבורה, הבריאות, החוץ והתיירות סיכמו כי מחר עד השעה 16:00 יפורסמו המדינות אליהן יוכלו ישראלים לטוס ולחזור ללא צורך בבידוד. הדיונים המקצועיים ימשכו היום ומחר. בשלב הזה מדובר על בין שלוש לארבע מדינות אירופיות חלקן "ירוקות" וחלקן "אדומות". לא ברור עדיין מה יהיו הדרישות של משרד הבריאות מהישראלים השבים לארץ.
ל-ynet נודע כי בעקבות הלחץ המופעל על יוון מהאיחוד האירופי לא לקבל תיירים ממדינות המוגדרות כאדומות, יוון תיאלץ להגדיר מספר אתרים ספציפיים כאתרים שאליהם יוכלו להגיע התיירים הישראלים.
2 צפייה בגלריה
גבי אשכנזי ושר החוץ היוני ניקוס דנדיאס
גבי אשכנזי ושר החוץ היוני ניקוס דנדיאס
גבי אשכנזי ושר החוץ היוני ניקוס דנדיאס
זו אחת הסוגיות שצפויות לעלות מחר בביקור, יחד עם הנושאים שחשוב לשר היווני להעלות בפני מקבילו הישראלי - בדגש על ההתפתחויות באזור והמתיחות בין יוון לטורקיה.
מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, אמר הבוקר בוועדת הכלכלה של הכנסת כי המשרד בראשותו הגיש רשימת מדינות מעודכנת למשרד הבריאות במטרה לאפשר לשבים מהן ארצה שלא להיכנס לבידוד.
מלבד מדינות "ירוקות" אמר מלכה כי ישנן גם מדינות "אדומות" עם תחלואה נמוכה. מאז סירבו גורמים במשרד התחבורה לפרט אילו מדינות המופיעות ברשימה. דיון על המתווה לפתיחת השמים ב-16 באוגוסט מתקיים בשעה זאת בדרגים המקצועיים במשרד התחבורה.
יש לציין כי גם אם לא תחול חובת בידוד על ישראלים השבים ממדינות מסוימות בחו"ל עדיין רוב מדינות אירופה ומדינות ברחבי העולם מסרבות להכניס ישראלים עקב נתוני התחלואה הגבוהים. בשלב הראשון, יהיו אלו בעיקר ישראלים בעלי דרכונים זרים שיוכלו לטוס מישראל בנוסף לישראלים בעלי ויזות מיוחדות כדוגמת ויזה לימודים או עסקים.
נתניהו מכריז ביוני על פתיחת השמיים ליוון באוגוסט

מנכ"ל ישראייר אורי סרקיס אמר ל-ynet כי מדינת ישראל הייתה צריכה לפתוח את השמיים כבר ממזמן. למרות שרשימת המדינות שמגבש משרד התחבורה יחד עם משרד הבריאות טרם נחשפה או אושרה במל"ל הציע סרקיס רשימה של 10 מדינות משלו המאופיינות בנתוני תחלואה נמוכים יחסית: יוון, גרמניה, אוסטריה, קפריסין, ליטא, ירדן, גאורגיה, הונגריה, דנמרק ופינלנד.
כיום, יש לציין, כי מלבד חובת בידוד לישראלים השבים ארצה, אסורה כניסת תיירים לישראל לפחות עד 1 בספטמבר.
באמצע חודש יוני וברקע משבר התיירות שגרמה מגפת הקורונה הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום פגישה בירושלים עם מקבילו היווני קיריאקוס מיצוטקיס, שתאריך היעד לחידוש טיסות תיירים ליוון ולקפריסין הוא 1 באוגוסט. הצעד כידוע לא מומש בעקבות גל התחלואה השני בקורונה בישראל והתנגדות האיחוד האירופי לקבל תיירים מישראל.