הצהרת נתניהו לפני סיום הסגר
(צילום: לע"מ )

ההצהרה שלפני סיום הסגר: ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (שבת) דברים, רגע לפני פתיחת השלב הראשון במתווה היציאה מהסגר. נאומו של נתניהו מתרחש על רקע הוראת המנהיג החרדי הרב חיים קניבסקי, לפיה תלמודי התורה ייפתחו - על אף האיסור לפתוח בתי ספר.
"ההחלטה להטיל את הסגר הייתה נכונה, אני שמח שהתעקשתי עליה", אמר נתניהו. "אנו יוצאים הפעם בזהירות ויוצאים לפי מתווה שנקבע לפי מומחי הבריאות במשרד הבריאות. יש מתווה והלכנו אליו בכל נקודה ונקודה, גם בכל מה שקשור לציבור החרדי בערים האדומות. בדיוק מה שנקבע. לא הסכמתי לשום שינוי ולשום ויתור".
3 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
ראש הממשלה נתניהו. "אם נשמור על הכללים - זה יעבוד"
(צילום: לע"מ )
"אני אכנס את קבינט הקורונה מחר או מחרתיים ונחליט על ההמשך, אבל חשוב לשמור על הכללים", הוסיף נתניהו. "אם כולנו נשמור על הכללים זה יעבוד. אם נראה שזה לא עובד ואנו חוזרים חזרה, בלית ברירה נחזור להדק את ההגבלות".
ראש הממשלה העביר את הכדור בנוגע לפתיחת גני הילדים בערים האדומות למשרד הבריאות: "לגבי הערים האדומות, קיבלנו את ההמלצה של צוות המומחים במשרד הבריאות. אני קורא לציבור החרדי לשמור על ההנחיות. התורה מקדשת את החיים. צריך לשמור על החיים והבריאות. הבריאות קודמת לכלכלה. אני אשמור על הכללים לפי מה שהחוק מאפשר. אני יודע שזו משימה קשה. נשמור על כתר סביב הערים הללו. אני רוצה לראות ערים אדומות הופכות לירוקות. אני לא רוצה לראות את התחלואה בערים האדומות זולגת לשאר האוכלוסייה".
בתגובה לקריאת הרב קניבסקי לפתיחת תלמודי התורה אמר: "אני קורא לציבור החרדי ולמנהיגיו לא לעשות את זה. הלכנו בהתאם להמלצת צוות הבריאות לפתוח את הגנים. בפירוש אמרו שלא צריך לפתוח מעבר לזה". בתשובה לשאלה אם תתבצע אכיפה, ענה: "יש לנו מספר מוגבל של שוטרים ופקחים - ואנחנו נפעיל אותם. אין אפשרות לשלוח שוטר לכל פינת רחוב בכל עיר וכל סמטה".
3 צפייה בגלריה
הרב חיים קניבסקי
הרב חיים קניבסקי
הרב קניבסקי. קרא לפתוח את תלמודי התורה
3 צפייה בגלריה
גילה גמליאל בריאיון לאולפן ynet
גילה גמליאל בריאיון לאולפן ynet
השרה גמליאל. "לא עושה משפט ציבורי"
(צילום: אבי מועלם)
"אני לא רוצה לראות אירועי אלימות", הוסיף נתניהו. "אני מכבד את עולם התורה, אבל גם מכבד את הבריאות של אזרחי ישראל. אני פונה לשכל הישר וללב החם של כל האנשים - חילונים וחרדים כאחד. אנו לא יכולים לרמות את הנגיף. אם נצליח זה תלוי בכם".
ראש הממשלה נשאל גם על העובדה שהשרה גילה גמליאל - שהפרה את התקנות ונסעה 150 ק"מ לטבריה בזמן הסגר - עדיין לא נענשה. "עדיין לא קיבלתי את הדו"ח", ענה. "כשאקבל את הדו"ח אני אתייחס לזה. אני לא עושה משפט ציבורי".
שעה קלה לפני נתניהו קיים הפרויקטור פרופ' רוני גמזו תדרוך בנושא היציאה מהסגר, ברקע הביקורת עקב ההחלטה לאפשר פתיחת גני ילדים גם בערים אדומות. "פתיחת גנים בערים הללו אינה חפה מסיכון", הודה גמזו ואמר כי "אישרנו את זה בראייה מפוכחת ובהמלצת הדסק החרדי".
הצהרת גמזו: פתיחת תלמודי תורה - מסוכנת ומנוגדת לחוק
(צילום: שמוליק דודפור )
"אבל אני רוצה להדגיש", הוסיף גמזו, "הפתיחה הזו אינה מסר של פתיחת יתר במערכת החינוך. פתיחת מערכת החינוך בגילים אחרים לא מאושרת. היא מסוכנת יותר בגילים המבוגרים יותר בנערים והיא מנוגדת לחוק. פתיחת מערכת החינוך עלולה להחזיר אחורה חלק מהערים האלה אל המשך הסגר וההגבלות הנוקשות
מחר יחל כאמור שלב הפתיחה ביציאה מהסגר, ובמרכזו חזרת הילדים לגנים. בנוסף, ממחר ייפתחו מקומות עבודה ללא קהל, יתאפשר איסוף עצמי ממסעדות (טייק אווי), יוסרו מגבלות היציאה מהבית והאיסור לבקר בבתים של אחרים - כל עוד עומדים במגבלת ההתקהלות.
מגבלה זו תמשיך לעמוד על עד 20 איש במרחב פתוח ועד 10 אנשים בחלל סגור. בנוסף, ייפתחו שמורות הטבע, הגנים הלאומיים והחופים, וכן ייפתחו הר הבית, רחבת הכותל המערבי, וכנסיית הקבר לתפילה במתווה שייקבע בהמשך.

המאבקים הבאים

קבינט הקורונה צפוי להתכנס באמצע השבוע הבא כדי לדון בשלבים הבאים של מתווה היציאה מהסגר. למעשה עד היום קבינט הקורונה אישר רק את השלב הראשון של מתווה היציאה ולא אישר - גם לא עקרונית - את יתר 8 השלבים. כחול לבן תדרוש בישיבת הקבינט לאשר את כל התוכנית, כולל התאמות קטנות כגון פתיחה מוקדמת יותר של הצימרים ובתי המלון: דרישה שהעלתה שרת התיירות אורית פרקש הכהן ונדחתה בישיבת קבינט הקורונה ביום חמישי.
ש"ס לוחצת לאשר בישיבת הקבינט מתווה מיוחד לחתונות. לאחר שההצעה של אריה דרעי למתווה חתונות של 200 איש נדחתה על הסף, יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר מש"ס העלה מתווה פשרה - מתווה חתונות של 40 איש בשתי קפסולות: 20 מטעם החתן ו-20 מטעם הכלה, ואוכל בחמגשיות. לשכת ראש הממשלה הכחישה דיווחים שמתגבשת הסכמה למתווה כזה. גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו שנתניהו מתנגד להקלות בתחום החתונות.
דרעי עצמו טוען שלאפשר חתונות בהשתתפות 20 איש כפי שמותר היום אינו דבר ישים. "למה אלפים יוכלו להשתתף בהפגנות ולבלות בחופים ו-200 אנשים לא יוכלו להשתתף בחופה שתערך בשטח פתוח עם מרווחים ובקפסולות?״, אמר.
השלב השני על פי מתווה היציאה של משרד הבריאות, שאמור לצאת לדרך ב-1 בנובמבר, מותנה בירידה ל-1,000 נדבקים ביום, לצד מקדם הדבקה נמוך מ-0.8. לפי הערכות המומחים נגיע כבר השבוע לפחות מאלף נדבקים. שלב השני כולל את פתיחת כיתות א'-ד', טיפולים לא רפואיים ורפואה משלימה.
משרד האוצר מבקש להקדים מהשלב השלישי, שאמור להתחיל לא לפני 15 בנובמבר ומותנה בירידה ל-500 נדבקים ביום, פתיחת עסקים מקבלי קהל ומסחר, חנויות רחוב, קניונים ושווקים, בתי מלון והצימרים. משרד הבריאות צפוי להתנגד בתוקף להקדמתם לשלב השני.