5 צפייה בגלריה
חברת פייזר האמריקנית בדרך להוציא חיסון נגד קורונה
חברת פייזר האמריקנית בדרך להוציא חיסון נגד קורונה
אילוסטרציה
(צילום: EPA)
בבריטניה וברוסיה מבטיחים להתחיל בהפצת החיסון כבר בשבוע הבא, אך בשאר העולם - גם בישראל - מחכים למוצא פיו של ה-FDA האמריקני. בינתיים הרשויות עושות הכול כדי לקדם כמה שיותר מהר את הפצת המנות, כאשר אתמול (ה') התפרסם שהמשלוח הראשון של מנות החיסון של חברת פייזר יגיע כבר בסוף החודש, ויהיה גדול מהצפוי. עם זאת אתמול דווח כי פייזר תספק רק חצי מהחיסונים שהבטיחה עד לסוף החודש, בעקבות "בעיות בשרשרת ההספקה".
החברה התחייבה לספק למדינות העולם 100 מיליון מנות חיסון עד סוף 2020, אך בפועל תצליח לספק רק 50 מיליון. בחברה הסבירו כי "תוצאות הניסוי הגיעו מאוחר מהמצופה", וכי "כמה מצבורים של חומרי הגלם לא עמדו בסטנדרטים".
5 צפייה בגלריה
מודרנה פייזר חיסון קורונה
מודרנה פייזר חיסון קורונה
קודם פייזר, ובהמשך גם מודרנה. החיסונים כנראה יגיעו בסוף החודש, או בתחילת החודש הבא
(צילום: רויטרס, shutterstock)
אז מתי יגיע החיסון לישראל? זהו לוח הזמנים המסתמן, שעשוי להשתנות לאור הגורמים שעדיין לא התבהרו, כמו מועד האישור המדויק שיינתן על ידי רשויות הבריאות האמריקניות לחיסון של פייזר, ובהמשך לחיסון של המתחרה מודרנה.
10 בדצמבר: דיון ב-FDA על אישור החיסון של פייזר. ההחלטה תתקבל במהלך החודש.
17 בדצמבר: דיון דומה על החיסון של המתחרה מודרנה.
סוף דצמבר / תחילת ינואר: הגעת הפעימה הראשונה של חיסוני פייזר לישראל. מדובר ב-2 מיליון מנות חיסון, שיספיקו למיליון ישראלים.
ינואר: הישראלים הראשונים צפויים להתחסן. הראשונים יהיו ככל הנראה חברי הצוותים הרפואיים בבתי החולים. במהלך החודש הבא תגיע פעימה נוספת של שני מיליון מנות של חיסוני פייזר.
• בהתאם להחלטת ה-FDA בעניין החיסונים של חברת מודרנה, בדיון שייערך שבוע לאחר הדיון על החיסונים של פייזר, ייתכן כי בשלב זה תגענה גם מנות החיסון של מודרנה.
ההודעה על כך שמנות החיסון של פייזר יגיעו בשתי פעימות של שני מיליון כל אחת הפתיעה ביממה האחרונה את נציגי קופות החולים, בדיון שבו נודע להם על כך עם אנשי משרד הבריאות. עם זאת, את ההודעה אופף חוסר ודאות לאור הודעת החברה האמריקנית, ולפיה בעקבות בעיות בשרשרת האספקה, מקצצת החברה את תחזית אספקת החיסונים עד סוף 2020.
על פי המידע שקיבלו קופות החולים, ייתכן שהמשלוח הראשון יגיע לישראל כבר בסוף החודש הנוכחי או בתחילת ינואר. הכמות במשלוח הראשון תספק מענה חיסוני לשני מיליון אזרחים. בשלב הזה עוד לא נקבעה החלוקה בין הקופות, אך סביר שהיא תיעשה באופן יחסי לגודל הקופות, מהגדולה לקטנה: כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית.
בריאיון לאולפן ynet בחודש שעבר אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי על כמות החיסונים שתגיע לישראל: "זה יתחיל בכמות קטנה וזה ילך ויצטבר. במהלך הרבעון הראשון אני מקווה שנחסן אוכלוסיות בסיכון".
חיסון - ברבעון הראשון של 2021. לוי
(צילום: אלי מנדלבאום, אבי חי)

בכיר באחת מקופות החולים סיפר כי "הכמות שתגיע לישראל תהיה גדולה יותר ממה שציפינו. נאמר לנו שההיקף של המשלוח הראשון יהיה גדול. אם המשלוח הראשון יהיה בהיקף של מיליונים זה משמעותית גבוה יותר ממה שחשבנו. כרגע אנחנו מצפים להבין בדיוק לעומק כיצד נחסן ומה תהיה ההקצאה לכל קופה".
הראשונים להתחסן, בדומה למודל התעדוף של משרד הבריאות בחיסוני השפעת, הם חברי הצוותים הרפואיים ואוכלוסיות מבוגרות, כמו גם אוכלוסיות בסיכון. עם זאת, החלטה סופית בעניין טרם גובשה. בנוסף, קופות החולים טרם עודכנו בשלב הזה האם החיסונים יינתנו במרכזים ייעודיים של משרד הבריאות, או שהקופות בעצמן יקימו מוקדי חיסון נגד קורונה.
5 צפייה בגלריה
מחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים איכילוב
מחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים איכילוב
מסתמן שאנשי הצוותים הרפואיים יתחסנו ראשונים
(צילום: איתן אלחדז, TPS)
פיינשטיין בוועדה לביקורת המדינה
(צילום: ערוץ הכנסת)

ראש צוות חיסוני הקורונה במשרד הבריאות, ד"ר אורי פיינשטיין, אמר השבוע בוועדה לביקורת המדינה שלפי ההערכות תוך כמה שבועות יגיעו מעט חיסונים. בהמשך, לדבריו, יצטברו יותר מנות כך שיתאפשר לחסן את כל מי שיבחר.
לצד זאת, מלשכת ראש הממשלה נמסר אמש כי הוא קיים התייעצות בנוגע לעלייה בתחלואה עם שר הבריאות יולי אדלשטיין, ראש המל"ל מאיר בן שבת, מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי, פרויקטור הקורונה נחמן אש ובכירים נוספים, לשון ההודעה. מלשכת נתניהו נמסר עוד, כעבור 10 ימים מהכינוס האחרון של קבינט הקורונה, כי השרים צפויים להתכנס בשבוע הבא.

פייזר חותכת את תחזית האספקה עד סוף השנה

לצד זאת, אמש דווח בכלי התקשורת בעולם כי פייזר צפויה לספק רק מחצית מ-100 מיליון החיסונים שהיא תכננה לספק למדינות העולם עד 31 בדצמבר בשל בעיות שונות בשרשרת האספקה. "הרחבת שרשרת האספקה לקחה יותר זמן מהמצופה", אמרה דוברת מטעם החברה. "חשוב להדגיש שהתוצאה של הניסוי הקליני הגיעה מעט מאוחר מהתחזית הראשונית".
פייזר וחברת ביונטק ציפו להפיץ 100 מיליון מנות חיסון ברחבי העולם עד סוף השנה, אולם כפי שמסתמן המספר הזה נחתך בחצי. "איחרנו", אמר אחד המעורבים בפיתוח החיסון של פייזר ל"וול סטריט ג'ורנל". "כמה מצבורים של חומרי הגלם לא עמדו בסטנדרטים. תיקנו את זה, אבל אזל לנו הזמן כדי לעמוד בתחזית המשלוחים של השנה הזו".
5 צפייה בגלריה
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
(צילום: רויטרס)
לדבריו, "הכול קרה במקביל. התחלנו בהקמת שרשרת האספקה במרץ, בזמן שהחיסון עדיין היה בתהליך פיתוח. זה חסר תקדים לחלוטין". פייזר מתכננת לספק 1.3 מיליארד חיסונים נגד קורונה בשנת 2021. כפי שמסבירים בחברה, המחסור של 50 מיליון מנות החיסון ב-2020 יכוסה עם הגדלת הייצור ב-2021.
חומרי הגלם שמשמשים את פייזר מקורם בארה"ב ובאירופה. בחברה לא הסבירו איפה צץ מחסור במרכיבים בזמן שבחברה החלו בייצור מהיר יותר של חיסונים. החברה האמריקנית, בניגוד להליך הרגיל בייצור חיסונים, החלה לייצר חיסונים נגד קורונה ורכשה את מרכיביהם במקביל להמתנה לאישור מנהל התרופות והמזון האמריקני, ה-FDA.
לב הפיתוח של החיסון של פייזר הוא מולקולה שנקראת mRNA (רנ"א שליח). מדובר במולקולה הדומה למולקולת התורשה דנ"א המורכבת מחלקים הקרויים "נוקלאוטידים" המסודרים בצורה כזו שמורה לתא כיצד לייצר חלבונים. כאשר חיסון המכיל mRNA מוחדר לגוף, התאים מתחילים לייצר חלבונים המקודדים על פי ה"תכנות" של ה-mRNA.
החלבונים שנוצרו מסתדרים על שטח פני התא המחוסן, ומזוהים על ידי מערכת החיסון ליצירת תגובה חיסונית, שכוללת נוגדנים נגד קורונה. במילים אחרות, החיסון החדש מסוג mRNA "מתכנת" את תאי הגוף להשתנות, כך שמערכת החיסון "חושבת" שישנו נגיף קורונה בגוף - ויוצרת נגדו נוגדנים ותאי דם לבנים מסוג T הדרושים לנטרול נגיף הקורונה בהדבקות הבאות.

מודרנה: הנסיינים שמרו על נוגדנים גם לאחר ארבעה חודשים

חברת מודרנה הודיעה כי היא צופה שברבעון הראשון של שנת 2021 יהיו זמינים בין 100 ל-125 מיליון מנות של חיסון נגד קורונה שפיתחה. החברה מסרה כי 85 עד 100 מיליון ממנות החיסון שלה יהיו זמינות בארצות הברית, ובין 15 ל-25 מיליון מנות יסופקו למדינות זרות.
בתוך כך, חברת התרופות פרסמה תוצאות מהשלב הראשון של החיסון לקורונה שהראה כי הנסיינים שמרו על רמות גבוהות של נוגדנים מנטרלים נגד קורונה גם ארבעה חודשים אחרי הזריקה. החברה מדווחת כי התוצאות החיוביות נשמרו בכל טווחי גילאי הנבדקים, מהמתחסנים הצעירים בני 18 ועד קשישים בני 71 ויותר.
התוצאות שמפורסמות בכתב העת הרפואי הנחשב "ניו אינגלנד ג'ורנל" מראות עוד כי באף אחד מהמתחסנים לא נצפו תופעות לוואי חמורות. ב-17 לדצמבר צפוי פאנל מומחי ה-FDA לדון בממצאים, ועל פי ההערכות הוא צפוי להמליץ על תחילת החיסונים בתוך ימים ספורים. 
פורסם לראשונה: 23:10, 03.12.20