הצתת מכוניות של יהודים בלוד, הלילה

מבצע "שומר החומות" – היום השלישי: בעקבות המהומות האלימות בערים מעורבות וביישובים ערביים ברחבי הארץ, בעיקר אמש והלילה (בין שלישי לרביעי), פנו פוליטיקאים מהמפלגות הערביות לציבור בבקשה להימנע מאלימות ולהרגיע את הרוחות. בשטח לא הייתה לקריאותיהם השפעה ממשית: ההתפרעויות נמשכו ומשתתפים ששוחחו עם ynet הבהירו כי אין להם כוונה להישמע להם.
מעט אחרי חצות פרסם יו"ר רע"מ, מנסור עבאס, הודעה בערבית שבה ציין: "בעיצומו של גל הזעם העממי אנו מבינים שהעניינים החלו להתפתח לעבר כיוונים מסוכנים מאוד. ההפגנות העממיות בדרכי שלום הפכו להתנגשות ישירה - מה שמהווה סכנה גדולה לנפשותיהם של צעירינו ולביטחונם.
2 צפייה בגלריה
ישיבת סיעה רע"מ
ישיבת סיעה רע"מ
ח"כ עבאס. "לשמור על חייכם"
(צילום: עמית שאבי)
"אני פונה אליכם ממקום של אהבה, שמירה ואחריות, שנבין את הסכנה במצב ואת ההשלכות שלו על ההווה והעתיד של האוכלוסייה הערבית ומקומה, על חיי בנינו ובנותינו והסיכוי שלהם לחיות בכבוד ולנוע בביטחון בתוך הארץ. אני מבקש מכולכם לקחת אחריות ולנהוג בחוכמה, לשמור על הסדר הציבורי ועל החוק, לשמור על חייכם וחיי התושבים - כולם ללא יוצא דופן".
נתניהו הגיע ללוד: "מה שהיה פה זו אנרכיה, אם יהיה צורך - נטיל עוצר"

מדינה תחת אש - עדכונים אחרונים:
  • מאות רקטות נורו הלילה לגוש דן, השרון, השפלה, באר שבע, דימונה, ערי הדרום ועוטף עזה
  • צה"ל: 800 רקטות שוגרו לישראל מתחילת הסבב, שיעורי הצלחת כיפת ברזל: 85%
  • אב ובתו נהרגו לפנות בוקר מפגיעת רקטה בכפר דהמש ליד לוד
  • כ-40 נפגעים פונו אמש לבתי החולים, שלושה במצב קשה
  • פיקוד העורף: אין לימודים עד לקו נתניה. רשויות נוספות הודיעו על ביטולים
  • חיל האוויר ממשיך לתקוף בעזה, גם בניינים רבי-קומות
  • שני בכירים במערך המודיעין של חמאס חוסלו
  • נתניהו מבטיח להחריף תקיפות: "דמם בראשם"
ח"כ עבאס פנה להנהגות הפוליטיות הערביות, לראשי המועצות והכפרים ולאנשי הדת, "לצאת בקריאה ברורה לשמור על חיי האנשים, לשמור על הסדר הציבורי ולפעול באחריות ובחוכמה כדי למנוע הידרדרות של המצב עוד יותר. בימים הבאים נמצא את הזמן לעשות חשבון, לגנות ולהטיל את האחריות על מי שצריך לשאת באחריות. אולם כעת בואו ונחשוב בהיגיון, נפעל בהיגיון ונשאף כולנו לתקן את המצב".
ח"כ עיסאווי פריג (מרצ) כתב: "בעת הזו אסור לשתוק! האנרכיה ברחובות רמלה, לוד ומקומות אחרים מאיימת על קיומנו כחברה. יש לנו כמנהיגי הציבור משימה אחת – לפעול להרגעת הרוחות, להבנה של ערבים ויהודים כאחד שאנחנו שכנים ולא אויבים. אנא מכם, חיזרו לבתים, חדלו מהאלימות, אל תהרסו את הבית מבפנים".
גם במפלגת חד"ש של איימן עודה קראו להימנע מאלימות בהפגנות בחברה הערבית: "אנו מודאגים מהידרדרות המצב והגלישה לאלימות. אנו מתנגדים לכל פגיעה באזרחים חפים מפשע וקוראים להשאירם מחוץ למעגל האלימות והאיבה. הזהרנו חזור והזהר שנתניהו יבעיר את האזור כדי לשמור על שלטונו, והנה כך קרה".
עם זאת, במפלגה אמרו כי הם מתנגדים נחרצות לכניסת כוחות מג"ב ללוד, כיוון שלדבריהם "נטיותיו האנטי-ערביות ידועות". לפי המפלגה, המהלך "עלול רק להוביל להסלמה".
2 צפייה בגלריה
עיסאווי פריג' בריאיון באולפן
עיסאווי פריג' בריאיון באולפן
ח"כ עיסאווי פריג'. "מה הלאה?"
(צילום: הדר יואביאן)
המהומות התנהלו ברקע ירי הרקטות של חמאס מרצועת עזה, ובעיקר בלוד הובילו לאובדן שליטה של ממש, להכרזה על מצב חירום ולהזנקה של פלוגות מג"ב.
בינתיים, מנהיג חמאס בחו"ל חאלד משעל מתדלק את המהומות של ערביי ישראל. "'הפנים' (המגזר הערבי) ניצת בידי אנשינו", אמר הלילה אחרי המטח הכבד למרכז. "זוהי המערכה של כולם, ואין מנוס מכך שכולם ישתתפו בה. אנשינו ב'פנים' הכבוש: המשיכו במערכה, בזעם ובהצתה. אתם בעלי האדמה האמיתיים, והציונים צריכים ללכת".
משמעות ההכרזה על מצב חירום אזרחי היא הענקת סמכויות מיוחדות לשוטרים ולכוחות הביטחון. בין היתר הם יוכלו לסגור שטחים בעיר ולמנוע כניסה אליהם או יציאה מהם, וכן להשתמש ב"כוח סביר" על מנת לכפות ציות להוראות שהם נותנים. החוק מסמיך את השוטרים ואת בעלי התפקידים בגופי ההצלה במצב חירום אזרחי להיכנס לכל מקום לשם מילוי תפקידם, ולהשתמש גם בכוח לשם כך.
בלוד נפצעו שני בני אדם באורח קשה, אחד מהם מיידוי אבנים. כמה משפחות יהודיות פונו מבתיהן ועשרות רכבים ניזוקו. בבית החולים שמיר אסף הרופא עדכנו הלילה כי בסך הכול מהמהומות בלוד פונו אליו 12 פצועים.
במחאות בעכו הוצתו מסעדה ובית מלון, שם נפצע באורח קשה בן 84 שסובל מכוויות. בהתפרעויות בעכו נרגמה באבנים גם ניידת משטרה. ראש העיר שמעון לנקרי קרא למשטרה לנקוט יד קשה בפורעים. לדבריו, במהומות שהתרחשו בעיר העתיקה של עכו נגרם גם נזק רב לרכוש. ביישובים נוספים רבים נרשמו עימותים, ומתפרעים רבים נעצרו.