דובר המשטרה מתייחס למהומות בערים המעורבות בריאיון לאולפן ynet

כשברקע המהומות בערים המעורבות כגון לוד ועכו והעימותים בין יהודים לערבים, שאף הפכו לקטלניים וגבו חיי אדם, ולאחר ההכרזה על "אירוע חירום אזרחי" הודיעה המשטרה כי יוטל עוצר על העיר מ-20:00 עד 4:00 לפנות בוקר. עד 19:00 נעצרו יותר מ-20 חשודים בהפרת הסדר בלוד. יאיר רביבו, ראש העיר, פרסם הודעה: "אני קורא הערב לכל התושבים בעיר להישמע להוראות החוק והמשטרה ולהישאר בבתים על מנת שנוכל להרגיע את הרוחות בעיר ולהתחיל בתהליכי הטיפול והחזרת הסדר, ולשם שמירה על ביטחונם של התושבים". כמו כן, נרשמו הפרות סדר ליד בית משפט בעיר והמשטרה עצרה חשוד חמוש באקדח. כמו כן, בחדרה נעצרו 15 מפגינים שביקשו לפגוע באחרים.
"כוחות משטרה הגיעו לפני זמן קצר לרחוב הגיבורים בחדרה יחד עם תהלוכה של אזרחים, תוך שהם אוכפים את השמירה על הסדר הציבורי וחופש התנועה בעיר", נמסר מהמשטרה. לאחר שהמפגינים החלו לנסות לתקוף אזרחים אחרים, החלו השוטרים בפיזור התהלוכה ועצרו כ-15 חשודים בחשד למעורבות בניסיונות להפר את הסדר ולתקוף אחרים. כוחות המשטרה ממשיכים להישאר במקום והשקט נשמר".
מאות לוחמי משמר הגבול וכן מאות שוטרים "כחולים" החלו להתארגן בבסיס מג"ב בלוד לקראת יציאה לרחובות העיר הערב (יום רביעי) - עם תום חודש הרמדאן וציון עיד אל-פיטר. במשטרה נערכים, בין היתר, להפגנות נוספות בחברה הערבית ולחידוש המהומות, וכן למעצרים של כ-100 חשודים מהפרות הסדר האחרונות.
בהודעת המשטרה שנאמר כי "בעקבות אירועי הסדר החמורים שאירעו בעיר לוד והכרזת 'אירוע חירום אזרחי' שקיבלה תוקף משפטי הלילה, ולאחר הערכת מצב מיוחדת בראשות מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, החליט מפקד מחוז מרכז, ניצב משה ברקת כי מ-20:00 עד 4:00 חל חל איסור על כל אדם לשהות במרחב הציבורי בעיר לוד. בנוסף חל איסור על תושבי לוד לצאת מבתיהם או ממקום שהייתם בעיר, חל איסור על כל אדם להיכנס לשטח העיר.
ונדליזם בלוד: מספר מכוניות של יהודים הוצתו
6 צפייה בגלריה
לוד
לוד
המהומות בלוד
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
לוד
לוד
לוחמי מג"ב בלוד
(צילום: AP)
כל המפר הוראה זו עובר עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר. עם זאת, לפי המשטרה, תתאפשר יציאה למרחבים מוגנים בעת הצורך או לשם קבלת טיפול רפואי דחוף וכן תתאפשר יציאה לצורך חיוני נוסף ובכפוף לאישור טלפוני של משטרת ישראל במספרים 08-9279201, 08-9279217 ובשפה הערבית במספר 08-9279123. כמו כן, ניתן ליצור קשר עם מוקד 110 - מוקד המידע של משטרת ישראל.

6 צפייה בגלריה
ניצב משה ברקת
ניצב משה ברקת
ניצב משה ברקת, מפקד מחוז המרכז, שהטיל את העוצר בלוד
אתמול התקיימו הפגנות קשות בלוד, עכו ובערים מעורבות נוספות. חלק מהמתפרעים קראו "לפגוע בכל יהודי" שנקרה בדרכם. היו גם מי שאיימו להשתמש בנשק. "כל זה קורה בגלל הפגיעה במסגד אל-אקצא ותושבי שייח ג'ראח", אמרו כמה ערבים-ישראלים שהשתתפו בהפרות הסדר. "על ממשלת ישראל והמשטרה להבין שהם משחקות באש. על אל-אקצא אין שתיקה. זה יוביל למלחמה גדולה".
יצוין כן רוב המשתתפים לא קשורים או מזוהים עם תנועה מסוימת, אלא הם מחליטים להגיע למוקדי העימותים על דעת עצמם. חלקם שלל את הטענה שחמאס מעורב בהבערת השטח בתוך ישראל: "חמאס לא קשור לפעילות הזו. למפגינים יש כוחות. בעבר נרשמו הצלחות רק בגלל מאבקים כאלה".
6 צפייה בגלריה
רכב שרוף בעימתים בלוד
רכב שרוף בעימתים בלוד
רכב שרוף בעימותים בלוד
(צילום: עמית שעל )

לוד: הרס ונזק בבית שנפרץ
(צילום: יובל חובב)

מנהיגים ערבים ויהודים מהערים המעורבות בקריאה משותפת: "להרגיע את הרוחות"

בתוך כך, למעלה מתריסר חברי מועצות מהערים המעורבות לוד, עכו, חיפה, תל אביב-יפו ורמלה, פרסמו קריאה משותפת להרגעת הרוחות בערים המעורבות. על ההצהרה - יוזמה של פורום מנהיגי הערים המעורבות של עמותת יוזמות אברהם - חתמו בין השאר אדהם ג'מאל ושרי גולדשטיין, סגני ראש עיריית עכו; פידא שחאדה, חברת מועצת העיר לוד; נעמה לזימי, חברת מועצת העיר חיפה; עו"ד אמיר בדראן ומוריה שלומות, חברי מועצת העיר תל אביב-יפו; מינו אבו לבן, ורונן רוטשטיין, חברי מועצת העיר רמלה ועוד.
"אנו, יהודים וערבים, חברות וחברי המועצות בערים המעורבות בישראל, קוראים לראשי הערים המעורבות, לשותפינו במועצות הערים ולציבור כולו לעשות כל שביכולתם לאפשר ולהכיל מחאה של בני קבוצת המיעוט, להימנע ממעשי אלימות ולבצע פעולות הידברות אשר יפחיתו את המתח בין האוכלוסיות", נכתב. "אנו קוראים לציבור להימנע מהעברת תמונות וסרטונים נפיצים, ובפרט כאלה המציגים מידע כוזב (פייק ניוז) שעלול להבעיר את השטח". ראש עיריית אום אל-פחם, ד"ר סמיר סובחי, תמך גם הוא בזכותם של התושבים להפגין, אך קרא שלא לפגוע ברכוש.
פרקליטם של שלושת הצעירים שחשודים במעורבות בירי למוות של ערבי מלוד מדבר
(צילום: אורי דוידוביץ')

בתוך כך, דחה היום בית המשפט את בקשת השחרור המיידי שהגישו שלושת היהודים החשודים בירי בפורעים ערבים בלוד, בלילה שבין יום שני לשלישי - אז נורה למוות מוסא חסון, בן 25. תחילה הוגדר מצבו אנוש והוא פונה לבית החולים אסף הרופא בצריפין ושם, חרף מאמצי הרופאים להצילו, נקבע מותו. צעיר נוסף כבן 20 נפצע מהירי ומצבו הוגדר בינוני. לבקשת המשטרה, השלושה יישארו במעצר עד מחר. באותו לילה נפצעו שני צעירים נוספים באורח בינוני בשני אירועי ירי בעיר ונבדק אם קיים קשר ביניהם. בינתיים, הבוקר נעצר יהודי בן 34 מלוד בחשד למעורבות במעשה.

הפגנת תמיכה בשחרור העצורים מליל הפורענות בלוד

"לוד בוערת", אמר בכיר במשטרה לאחר האירוע. "לאורך כל הלילה היו הפרות סדר על ידי צעירים שחיפשו ליידות אבנים ולשרוף". בין היתר, הוצת מבנה המכינה הצבאית. מהפרטים והעדויות שבידי המשטרה עולה כי קבוצת צעירים הפרו את הסדר, יידו אבנים וניסו להצית פחים. בשלב מסוים החלו יריות לעבר הצעירים מכיוון לא ברור. ארבעה מהם נפצעו מהירי וחסון, כפי שצוין, נפצע אנושות ומת מפצעיו. החקירה הוטלה על היחידה לפשעים במרחב שפלה שאספה עדויות במהלך הלילה, כמו גם מצלמות אבטחה שהוצבו באזור כדי להבין מהיכן נפתחה האש.
בעקבות האירועים והעימותים בלוד, הפגינו עשרות צעירים ערבים בעיר העתיקה ובשכונת רמת אשכול שבעיר. הם חסמו את נתיבי התנועה והציתו עץ סמוך לנקודת המשטרה המקומית. שניים מהמפגינים תועדו מטפסים על עמוד חשמל ומחליפים את דגל ישראל בדגל פלסטין.
6 צפייה בגלריה
הפגנת תמיכה בשחרור העצורים מליל הפרעות בלוד
הפגנת תמיכה בשחרור העצורים מליל הפרעות בלוד
הפגנת תמיכה בעצורים היהודים
(צילום: יאיר שגיא)
עו"ד עדי קידר מארגון "חוננו", שמייצג את שלושת העצורים היהודים, תקף בחריפות את בית המשפט בתום הדיון בעניינם של מרשיו. לדבריו, בית המשפט "ממשיך בקו שבחרה בו המשטרה. הגיע הזמן לעשות סדר - יש כאן יהודים שנלחמים על החיים שלהם ואם לא רק המשטרה מפקירה אותם, מתברר שגם בית המשפט עומד לימינה של המשטרה בהפקרות הזו. התוצאות של הדבר הזה הן ברחובות ממש כאן מתחתינו. חבל שבית המשפט עושה זאת".
עוד הוסיף עו"ד קידר: "אני מקווה מאוד שבעוד כמה ימים, כשהחשודים ישוחררו והאמת תתגלה, לא רק שיתנצלו בפניהם, אלא יבואו חשבון עם כל אותם אנשים שהפקירו אותם. העובדה שמפכ"ל משטרת ישראל העביר את לשכתו לעיר לוד והעצורים היחידים הם שלושה יהודים חסרי עבר פלילי היא מזעזעת בעיניי; ואם זה לא מזעזע גם את השופטים - אז מצב בית המשפט הוא בכי רע".
בעת הדיון הפגינו מאות בני אדם מחוץ לבית המשפט. הם הביעו תמיכה בעצורים ובשחרורם. המוחים קראו, בין היתר: "שחררו את הגיבורים, דם יהודי אינו הפקר. איפה הייתה המשטרה?". עוד טענו שכל מה שעשו החשודים היה להגן על חייהם לאחר שהופקרו על-ידי המשטרה שלטענתם כמעט ואינה נוכחת בשטח - גם לאחר הכרזת מצב החירום.
גם בלילה האחרון (בין שלישי לרביעי) נפצעו שני בני אדם באורח קשה - אחד מהם מיידוי אבנים - במהלך המהומות בלוד. כמה משפחות פונו מבתיהן ועשרות רכבים ניזוקו. כמו כן, במחאות בעכו הוצתו מסעדה ובית מלון, שם נפצע באורח קשה קשיש בן 84 שסובל מכוויות. ביישובים נוספים רבים נרשמו עימותים, ומתפרעים רבים נעצרו.
בנימין נתניהו בעכו: "מאבק על עתידה של ישראל וביטחונה, נותנים גיבוי מלא שלמשטרה"

נתניהו: "זו אנרכיה, נפעל ביד קשה"

מוקדם יותר היום, במהלך תדרוך בעכו עם בכירים נוספים, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפורענות בערים המעורבות: "לגבי ההתפרעויות שראינו לצערי בערים מעורבות - קודם כל זה דבר בלתי נסבל. זה מזכיר לנו מראות מהעבר של עמנו ואנחנו לא יכולים לקבל את זה - בוודאי לא במדינתנו".
כמו כן, בעקבות המהומות בלוד, הודיעה הממשלה על מצב חירום אזרחי מיוחד בעיר, אם כי הצעד עדיין דורש את חתימתו של שר המשפטים. ההכרזה על מצב חירום בלוד התקבלה בתום דיון חירום שקיים ראש הממשלה נתניהו עם שר הביטחון בני גנץ, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה והיועמ"ש אביחי מנדלבליט. מטעם נתניהו נמסר כי הוא "הנחה לפעול ביד קשה עם מפירי החוק והסדר ולעבות את הכוחות בשטח במטרה להשיב לעיר את השקט והסדר בהקדם האפשרי". הוא הצהיר כי המהומות בלוד הן "אנרכיה של ממש" ואמר כי "יש להחזיר את המשילות ביד ברזל". נתניהו קרא לתושבי לוד להישאר בבתיהם בזמן שכוחות הביטחון משליטים סדר, והזהיר כי אם יהיה צורך גם יוטל עוצר בלוד "ובמקומות אחרים".
6 צפייה בגלריה
 "שום מדינה לא יכולה לקבל את זה". נתניהו בלוד
 "שום מדינה לא יכולה לקבל את זה". נתניהו בלוד
"שום מדינה לא יכולה לקבל את זה". נתניהו בלוד
(צילום: AFP)
משמעות ההכרזה על מצב חירום אזרחי היא הענקת סמכויות מיוחדות לשוטרים ולכוחות הביטחון. בין היתר הם יוכלו לסגור שטחים בעיר ולמנוע כניסה אליהם או יציאה מהם, וכן להשתמש ב"כוח סביר" על מנת לכפות ציות להוראות שהם נותנים. החוק מסמיך את השוטרים ואת בעלי התפקידים בגופי ההצלה במצב חירום אזרחי להיכנס לכל מקום לשם מילוי תפקידם, ולהשתמש גם בכוח לשם כך.
בנוסף, הוקמה היום מפקדה משימתית של משמר הגבול בלוד. ממשמר הגבול נמסר כי "ברקע אירועי הפרות הסדר האלימים שהתרחשו ב-48 השעות האחרונות בעיר לוד, הוכרז על מצב חירום מיוחד בעיר ובעקבות כך הוחלט על הקמת מפקדה משימתית של מג"ב בפיקוד מפקד בית הספר החילי של מג"ב, תת-ניצב קובי קרני, הכוללת יותר מ-500 לוחמי מג"ב, לוחמי החטיבה הטקטית של מג"ב, שוטרים, בלשים, חוקרים וגורמי אכיפה נוספים תוך הפעלת מערך מודיעיני טכנולוגי נרחב.
"הכוחות יפעלו בעיר לוד החל מהערב בנחישות וביד קשה נגד הפורעים במטרה להשיב את הסדר על כנו, לתת ביטחון לתושבי העיר ולאפשר חיי שגרה לאזרחים הנורמטיביים בעיר".
פורסם לראשונה: 18:03, 12.05.21