2 צפייה בגלריה
בתום מרדף משטרתי אחרי נערים שידו אבנים על מכוניות פלסטיניות נער נהרג ו חבריו נפצעו ב
בתום מרדף משטרתי אחרי נערים שידו אבנים על מכוניות פלסטיניות נער נהרג ו חבריו נפצעו ב
אהוביה סנדק ז"ל וזירת ההתהפכות
(צילום: דוברות איחוד הצלה, באדיבות המשפחה)
בית המשפט האריך אחר הצהריים (יום ג') את מעצרם של ארבעת נערי הגבעות - שני צעירים ושני נערים - החשודים שיידו אתמול אבנים על מכוניות פלסטיניות סמוך לצומת מכמש שבבנימין. בהמשך, לפי המשטרה, הם נמלטו מהמקום ובשלב מסוים התהפך רכבם במהלך מרדף משטרתי - שבמהלכו נהרג חברם אהוביה סנדק (16) ז"ל. לפי עדות הנערים, השוטרים פגעו במכוניתם ובכך גרמו לתאונה הקטלנית. בינתיים, צפויה הערב הפגנה של נוער הגבעות מול ביתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה.
הלוויית הנער אהוביה סנדק ז"ל
(צילום: תצפית)

על-פי הידוע, במכונית היו חמישה נוסעים: שלושה נערים ושני צעירים. לדברי הבלשים, אחרי הקריאה לעצור הנהג פתח בנסיעה פרועה והמשיך במנוסה, כשרכב הבילוש בעקבותיו. בסמוך לצומת רימונים התהפכה מכונית החשודים. סנדק נלכד מתחתיה ומותו נקבע בהמשך.
האחרים, שספגו פגיעות קלות, נעצרו. מטעמם נטען כי הרכב הסמוי שבו נסעו השוטרים פגע בהם מאחור - ובתמונות מהזירה נראה הרכב שנותר במקום עם סימני פגיעה מקדימה.
החשודים הבגירים, אפרים יוסף גוזלן (19) וצבי יהודה קטן (18), חשודים בעבירות של סיכון אדם בנתיב תחבורה, יידוי אבן לעבר רכב, קשירת קשר לביצוע פשע, ניסיון תקיפה והפרעה לשוטרים. החשודים, כפי שהתברר אמש בבית המשפט, לא משתפים פעולה בחקירתם.
בבקשת המעצר שהוגשה על-ידי ימ"ר תל אביב נכתב: "אתמול, סמוך ל-00:00, החשודים - יחד עם שלושה נוספים - זרקו אבנים לעבר רכבים חולפים בכביש 457 בצומת מכמש; ומשהבחינו בשוטרים - נמלטו ברכב השייך לאחד מהם תוך נסיעה פרועה נגד כיוון התנועה כשלראשם מסיכות וכובעי קפוצ'ון.
2 צפייה בגלריה
הלוויתו של הנער אהוביה סנדק בכפר עציון
הלוויתו של הנער אהוביה סנדק בכפר עציון
הלווייתו של הנער אהוביה סנדק ז"ל
(צילום: תצפית)
"במהלך המרדף אחריהם החשודים פנו ימינה לעבר בסיס חיל האוויר תוך נסיעה מזוגזגת על מנת למנוע מניידות משטרה לעצרם. כעבור מספר מטרים, החשודים איבדו שליטה על הרכב - שהתהפך לצד הדרך. כתוצאה מכך ארבעת החשודים נפצעו וחשוד נוסף מת מההתהפכות".
נציג המשטרה רס"ב גדי אבידון הוסיף בדיון כי "כשהם נשאלו לגבי האם יש אדם נוסף ברכב - הם סירבו לומר. מבדיקה של המשטרה במקום התברר כי חשוד נוסף היה שם וכתוצאה מההתהפכות מת. בשל חומרת המעשים אנחנו מבקשים להאריך את מעצרם". בהמשך אמר נציג המשטרה כי "החשודים הבגירים השתמשו בקטינים על מנת שיהיו להם לעזר ולכן מדובר פה בעבירה קשה ומכופלת".
בעקבות מותו של סנדק: התפרעויות ליד המטה הארצי של המשטרה
(צילום: גיל יוחנן)

סנגורו של אחד החשודים, עו"ד נתי רום, מארגון "חוננו", אמר בדיון: "העבירה הקשה באמת היא עבירת ההמתה שהיא חמורה בספר החוקים - ואנחנו מדברים פה על מות נער בן 16 וחצי ימים ספורים לפני אירוסיו". בהמשך אמר הסנגור כי "מדובר בחשודים ללא עבר פלילי שעברו חוויה קשה, כאשר אחד מהם אפילו אינו זוכר מה קרה, כי הוא נפגע בזיכרונו ונפגע רגשית".
עו"ד עדי קידר, שמייצג מטעם "חוננו" חשוד נוסף, אמר כי "מבלי להפיל אשמה על החשודים או על השוטרים, יש כאן אירוע טרגי ועל זה כולם מסכימים. אם יש פעולת חקירה דרמטית שיעשו אותה היום מאחר ואפשר וראוי להורות על השחרור שלהם".
השופטת ליעד שגב מבית משפט השלום בבת ים הורתה, כפי שצוין, על הארכת מעצרם של החשודים עד ליום חמישי וקבעה כי "מדובר באירוע שתוצאותיו טרגיות והתשתית הראייתית שהונחה לפניי מבססת חשד סביר לעת הזאת בגין העבירות שבביצוען הוחשדו החשודים. החשודים נחקרו אך לא שיתפו פעולה ויש מחלוקת עובדתית קשה באשר לנסיבות שהובילו לתוצאה הטרגית. על אף טיעוני באי כוחם של החשודים, לא עמדה גרסתם להתרחשות האירועים".
אמש, שעות אחרי שנהרג בהתהפכות רכבו, הובא בלילה אהוביה סנדק ז"ל למנוחות בבית העלמין שבכפר עציון. מאות רבות של חברים, מכרים ובני משפחה של סנדק מהיישוב בת עין הסמוך הגיעו להלוויה. באותו זמן נערכו כוחות משטרה גדולים של מחוז ש"י ונפרסו ניידות רבות לאורך ציר 60, ובצהריים הוארך מעצר שניים מהנערים שהיו איתו ברכב. במקביל, נמשכת במח"ש חקירת השוטרים המעורבים.
אמש התפרעו מאות מפגינים מול המטה הארצי של המשטרה בירושלים בעקבות התאונה שבה נהרג סנדק. המפגינים יידו אבנים וניפצו שמשות של מכוניות לאחר שבדקו שערבים נמצאים במכונית. 50 מפגינים נעצרו או עוכבו לחקירה בשעה שצומת המטה הארצי נחסם לסירוגין. לאחר שאוטובוס העצורים עזב את המקום הושלכו סלעים לעבר שוטרים. לוחם מג"ב נפצע קל בראשו.