בכיר בליכוד התייחס היום (רביעי) למצב בקואליציה ואמר כי "זה אולי היום רביעי האחרון לכנסת ה-23". לדבריו, "העסק הזה לא עובד. מראש לא היו לי ציפיות גבוהות, אבל לא חשבתי שזה יהיה ככה. בלתי ניתן לעבוד".
הוא הבהיר: "האם נלך ביום שני לבחירות? זה יהיה נורא. אבל להמשיך במצב הזה נראה לי אפילו נורא יותר". ברקע המשבר הקואליציוני, כחול לבן תכנס ישיבת סיעת בזום בשעה 22:00.
בנימין נתניהו בני גנץבנימין נתניהו בני גנץ
על סף פיצוץ בקואליציה. בנימין נתניהו ובני גנץ
(צילום: אבי מועלם אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
לקראת בחירות? נתניהו בשוק מחנה יהודה, היום
(צילום: סתיו אוחיון- EE911)

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו אולי כבר התחיל לשדר בחירות - והגיע לביקור חפוז בשוק מחנה יהודה בירושלים. שיירת רה"מ עצרה לשלוש דקות, ונתניהו יצא מהרכב וזכה לתשואות מהקהל: "ביבי מלך ישראל" ו"היידה ביבי". לאחר מכן המשיך לדרכו.
ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, מצידו, ערך באותו זמן פגישה מקוונת עם ראשי רשויות מעוטף עזה ואמר להם: "נתניהו רוצה בחירות".
הבכיר בליכוד הוסיף: "אם לא מוצאים פתרון לכל מה שעל הפרק, להמשיך במתכונת הזו אין הרבה טעם". לדבריו ישיבת המו"מ האחרונה הסתיימה למעשה שלשום בלילה. "שני הצדדים הסכימו שאין טעם לקיים את הדיון באף אחת מהנקודות שבמחלוקת, ומאז אין מגעים אין שיחות".
"בנוסף יש את החוק של צביקה האוזר, שאמרנו שנשתדל להתקדם איתו כדי שכאשר יהיו הסכמות אחרות לא ניתקע במכשול טכני עם התקציב. קידמנו אותו, אבל זה לא אומר שהתקדמנו או שיש הבנות. החוק נמצא בוועדה בהכנה לקריאה שנייה ושלישית".
בעניין החלת הריבונות על חלקים מיהודה ושומרון, אמר הבכיר כי "אני יכול לומר באופן ברור שההבנות הופרו ברגל גסה. לא על ידי גנץ אלא יותר בפעולות של אשכנזי בעניין הזה. הוא לא החמיץ שום גורם בינלאומי להסביר לו למה זה לא צריך לקרות.
"זה לא שבגללו זה לא קרה, אבל אין ספק שההתנהלות הזאת הייתה פגיעה בדבר הכי מרכזי בהסכם".
גבי אשכנזי באולפן ynetגבי אשכנזי באולפן ynet
גבי אשכנזי. "הפר הבנות ברגל גסה"
(צילום: שאול גולן)
הוא הוסיף: "הרגל השנייה הייתה המשפטית. עשינו ויתור ענק. הייתה התחייבות אישית של ניסנקורן לפעול בשיתוף פעולה מלא ושלא תהיה שבירת סטטוס-קוו, ואף אחד מזה לא מתקיים. אמירות שלו שמערכת המשפט יכולה לעשות ככל העולה על רוחה - המסר הזה נקלט ופסקי הדין נשטפים פה ברוח הזאת".
לדברי הבכיר, "היה בהסכם הקואליציוני סעיף ברור שישב צוות ויגבש המלצות לכלל המינויים בשירות הציבורי. הייתה הבנה ברורה שהמבנה הקיים של ועדת האיתור חייב להשתנות. זה חלק מבסיס ההסכמות, וניסנקורן למרות כל הפניות לא מוכן לכנס את הצוות הזה ולא מוכן להכניס שום שינוי. זו נקודה שמגיעה לפיצוץ מוחלט".
אבי ניסנקורן במליאת הכנסתאבי ניסנקורן במליאת הכנסת
אבי ניסנקורן. "מאפשר למערכת המשפט לעשות ככל העולה על רוחה"
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
"הרגל השלישית" של המשבר בקואליציה, על פי אותו בכיר, היא הקורונה: "מתחילת העבודה המשותפת של הממשלה יש הכשלה שיטתית של הפעולות שראש הממשלה ושר הבריאות מובילים בעניין הזה. מניעת דיונים, שידור מסר לציבור שמתנגדים לכל דבר. זה קורה לא רק בכחול לבן וגם בקרב בודדים מהליכוד.
"במקום להבין שצריך להחליט החלטות קשות, הם מנסים לשאת חן בעיני הציבור ומערערים את האמון. אפשר שיהיה ויכוח ודיון ענייני לצורך שינויים, אבל לא התנהלות פופוליסטית כזאת של אנשים שנוקטים קו שברור שאם תיק הבריאות היה שלהם - לא היו נוקטים בו".
הוא הוסיף כי "יש תופעות קשות של התנהלות גם בתוך הכנסת - ההצבעה על הפונדקאות, טיפולי ההמרה ועוד. ברגע שאין לכידות קואליציונית, הכל מתרסק. פה יש אשמה לשני הצדדים ואין ויכוח שאם רוצים שהעסק ימשיך לעבוד צריך לשנות את זה.
"יש תופעות שכמותן לא היו מעולם. שר משפטים שמצביע נגד החלטות של ועדת שרים לחקיקה, שרים שנמנעים מלהגיע לדיון לשמוע את הדברים של ראש הממשלה. אי אפשר להגיד לחברי כנסת לשמור על משמעת כשהשרים מתנהלים ככה".
ועדת קורונה ועדת קורונה
"הכשלה שיטתית, גם בקרב בודדים מהליכוד". יו"ר ועדת הקורונה שאשא ביטון
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בעניין סוגיית התקציב, אמר הבכיר כי "אנחנו באנו ואמרנו שבמצב שהמשק נקלע אליו, לא נוכל להעביר עכשיו תקציב דו-שנתי. אמרנו בואו נעשה עכשיו תקציב, ובהמשך תקציב חדש. כחול לבן סירבו מהסיבה שהם חוששים שנתניהו יילך לבחירות הבאות כראש ממשלה".
לדבריו, "הרצון להמשיך לקיים את המינויים כמו היום - בשיטה מושחתת של חבר מביא חבר, והתקציב וההתנהלות בכנסת, זה דבר שאי אפשר להסכים לו. כשאתה נמצא בשלטון אתה צריך להתפשר, אבל אתה לא יכול להיות במצב שהדברים החשובים לא מתפקדים או מוכשלים".
הבכיר קרא, עם זאת, להמשיך במגעים בין הצדדים: "אם תהיה נכונות למו"מ אמיתי אפשר לסיים את זה עד אז. לא מוציא מכלל אפשרות שתתקבל החלטה ללכת למעין פתרון של הארכה (דחייה של מועד אישור התקציב, מ"א) ללא הסדרה רק כדי להימנע מבחירות עכשיו.
"זה יכול לקרות, אבל לא יביא מזור לכל הבעיות. לכן יכול להיות שבחוק ההארכה נרצה לעשות פתרון תקציבי מסוים, אבל כחול לבן מתנגדים גם לזה".
בהמשך, האשימו בליכוד בתגובה רשמית את שר החוץ גבי אשכנזי במשבר הקואליציוני: "גבי אשכנזי התחיל את קמפיין הפריימריז לראשות כחול לבן ודוחף בכל הכוח לבחירות. כנראה שיותר מאשר להפיל את נתניהו, הוא רוצה להפיל את גנץ. כחול לבן צריכים להפסיק לעשות פוליטיקה ולתקוע את התקציב כדי לפתוח את שנת הלימודים בזמן - ולאפשר את המשך כהונת הממשלה שתדאג לאזרחי ישראל".

דיוני התקציב הופסקו בשל אי-הסכמות

בצהריים הופסקו דיוני התקציב לאחר שחברי הכנסת לא הגיעו להסכמות - והליכוד וכחול לבן יצאו בחילופי האשמות.
הליכוד פרסם הודעה תקיפה נגד כחול לבן בעקבות דיוני התקציב והאשים את מפלגתו של גנץ ב"עצירת כסף חיוני לפתיחת שנת הלימודים".
בהודעת הליכוד נכתב כי "כחול לבן שוב נלחמים בממשלה בזמן שראש הממשלה נתניהו נלחם בקורונה. היום בוועדת הכספים הם עצרו כסף חיוני לפתיחת שנת הלימודים, כולל תוכניות לילדים בסיכון ולילדים בפריפריה. כחול לבן חייבים להפסיק להפריע לראש הממשלה להעביר תקציב ולפתוח את שנת הלימודים בזמן".
בכחול לבן לא נשארו חייבים והשיבו כי "הליכוד מפר את הבטחתו לאחדות ויציבות ומחפש בכל יום תירוץ חדש לבחירות. מי שטובת ישראל לנגד עיניו יפעל להעברת תקציב אחראי ולא ישפוך כסף פוליטי כדי להתחזק לקראת הבחירות". עוד ציינו כי "כחול לבן תפעל ותמשיך לפעול מתוך מניע אחד בלבד: למנוע בחירות למען מיליון מובטלים, ולמען עם ישראל כפי שהתחייבה".
חיים גולדיטש השתתף בהכנת הכתבה
פרסום ראשוני: 16:42 , 19.08.20