1 צפייה בגלריה
מטוס של חברת התעופה באמירויות
מטוס של חברת התעופה באמירויות
מטוס של חברת התעופה באמירויות
(צילום: זהר עזר)
סוכנות הידיעות הרשמית של בחריין דיווחה אמש (ה') כי רשות התעופה האזרחית במדינה אישרה את בקשת רשות התעופה האזרחית באיחוד האמירויות לאפשר לטיסות המגיעות לאמירויות, ולאלה היוצאות ממנה - מכל יעד - לעבור במרחב האווירי של בחריין. עם זאת, שמה של ישראל לא צוין באופן ספציפי.
יצוין כי אחד מנתיבי הטיסה הפופולריים לאיחוד האמירויות עובר מעל סעודיה, בחריין וגם קטאר. כיום, מטוסי מנהלים טסים מישראל במסלול הזה עם רישום זר. עד עתה נאלצו אותם מטוסים לעצור ביעד שלישי, בדרך כלל בעמאן, בירת ירדן. נציין כי מי ששולט על המרחב האווירי של קטאר היא בחריין.
הודעתה של בחריין מגיעה יום אחרי שסעודיה הודיעה כי תאפשר לכל המטוסים שממריאים מאיחוד האמירויות או נוחתים בה לעבור מעל שטחה, כך שיוכל להיווצר קו ישיר בין ישראל לאבו דאבי.
המשמעות היא שהטיסות מישראל יוכלו להתבצע ללא "עצירות דיפלומטיות" במדינה שלישית כמו ירדן, מצרים או קפריסין, ובכך הטיסה הישירה מישראל לאמירויות תימשך כשלוש שעות. כמו כן, ישראלים יוכלו להגיע לדובאי בשביל טיסות המשך למזרח הרחוק.
בהצהרה מטעם בכיר ברשות התעופה האזרחית של סעודיה נכתב כי הרשות הסכימה לבקשת רשות התעופה האזרחית של איחוד האמירויות לאפשר מעבר במרחב האווירי של סעודיה לטיסות בינלאומיות המגיעות לאמירויות, או היוצאות ממנה, לכל המדינות.
נתניהו על אישור התעופה הסעודי

עד היום, רק חברת התעופה ההודית "אייר אינדיה" קיבלה אישור מהסעודים לטוס לישראל מעליה. האישור הוביל למחאה מצד חברות התעופה הישראליות שעדיין נאלצות לטוס להודו דרך ים סוף ומפרץ עדן - מה שהאריך את זמן הטיסה בכשעתיים. ייתכן שהמהלך יוביל בהמשך לקווים ישירים ומהירים יותר מישראל למדינות אחרות, דוגמת תאילנד, שסעודיה נמצאת בדרכן, אך הדבר תלוי יותר בהידברות בין האמירתים לסעודים.
מוקדם יותר השבוע, נזכיר, חזרה המשלחת הישראלית שביקרה באמירויות במטרה להתניע את כינון היחסים הרשמיים בין המדינות. חברי המשלחת, שהוביל ראש המל"ל מאיר בן שבת, נפגשו עם מקביליהם באמירויות והחלו בגיבוש התוכניות המשותפות בין המדינות.
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה על אישור כי "במשך שנים אני עובד לפתוח את השמיים של ישראל מזרחה. בשורה גדולה הייתה לפני שנתיים וחצי כשחברת התעופה "אייר אינדיה" קיבלה אישור לטוס ישירות לישראל, ועכשיו פריצת דרך ענקית נוספת: מטוסים ישראלים ומטוסים של כל המדינות יוכלו לטוס ישירות מישראל לאבו דאבי, לדובאי ובחזרה. זה יוזיל את הטיסות, זה יקצר את הזמן, זה יפתח תיירות אדירה, זה יפתח את הכלכלה שלנו".
נתניהו הודה ליועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, וליורש העצר של האמירויות מוחמד בן זייד והוסיף: "זה יעשה עוד דבר – זה יפתח את המזרח. כשאתם טסים לתאילנד או לכל מקום אחר באסיה, זה יגלח שעות ומחירים. אלה פירות השלום של שלום אמת".
פורסם לראשונה: 23:49, 03.09.20