שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף הודיע בצהריים (שבת) כי הוא מבטל ביקור שהתכוון לקיים בווינה, במחאה על כך שקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ החליט להניף את דגל ישראל על בניין הקנצלר בבירה האוסטרית לאות הזדהות עם ישראל. משרד החוץ האוסטרי אישר כי קיבל הודעה רשמית מהאיראנים ששר החוץ זריף לא יגיע מהסיבה הזו.
4 צפייה בגלריה
דגל ישראל על גג משרד קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ
דגל ישראל על גג משרד קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ
דגל ישראל לצד דגל אוסטריה על גג לשכתו של הקנצלר
( צילום: AFP)
4 צפייה בגלריה
סבסטיאן קורץ מנהיג השמרנים ב אוסטריה
סבסטיאן קורץ מנהיג השמרנים ב אוסטריה
קנצלר אוסטריה קורץ. "אנו עומדים לצד ישראל"
(צילום: רויטרס)
בווינה, נזכיר, נערכות בימים אלה השיחות בין נציגי איראן וארה"ב, בתיווך המעצמות, על חזרה של השתיים להסכם הגרעין שעליו חתמו ב-2015. ארה"ב פרשה מההסכם ב-2018 בהוראת הנשיא דאז דונלד טראמפ, ובתגובה החלה איראן להתיר עוד ועוד התחייבויות שנתנה בהסכם הזה. היא דורשת שארה"ב תסיר ממנה את כל הסנקציות שטראמפ הטיל עליה אחרי הפרישה מההסכם, וטוענת שבלי צעד כזה – לא תסכים לחזור לקיים את ההסכם.
שר החוץ האיראני זריף היה אמור להיפגש בביקורו בווינה עם שר החוץ האוסטרי אלכסנדר שלנברג. מלשכתו של שלנברג נמסר היום בתגובה על החלטת זריף שלא להגיע: "צר לנו על הביטול, אבל ברור לנו כשמש שכשחמאס יורה יותר מ-2,000 רקטות על מטרות אזרחיות בישראל – לא נשתוק על כך".
4 צפייה בגלריה
מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני
מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני
השר האיראני זריף. ארקצ'י: "מזעזע שמניפים דגל של משטר כובש ורוצח"
(צילום: AP)
הקנצלר הצעיר קורץ, רק בן 34, הוא תומך נלהב של ישראל, ואתמול הונף בהוראתו דגל ישראל על בניין הקנצלר בווינה. בהודעתו על הנפת הדגל בטוויטר כתב קורץ: "הדגל הונף לאות הזדהות. יש לגנות את התקפות הטרור נגד ישראל בכל תוקף. אנו עומדים יחד לצד ישראל".
ראש המשלחת האיראנית לשיחות הגרעין בווינה, עבאס ארקצ'י, מתח גם הוא ביקורת על החלטת קורץ להניף את דגל ישראל. "וינה היא מושבם של מוסדות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית והאו"ם, ועד כה אוסטריה אירחה באופן נהדר את המשא ומתן", כתב בטוויטר. "מזעזע וכואב לראות את דגל המשטר הכובש, שרצח באכזריות עשרות אזרחים חפים מפשע, בהם ילדים רבים רק לפני כמה ימים, מתנוסס על בניינים של משרדי ממשלה בווינה. אנו עומדים לצד פלסטין".
4 צפייה בגלריה
דגל ישראל מונף בכניסה ללשכת ראש ממשלת סלובניה בלובליאנה
דגל ישראל מונף בכניסה ללשכת ראש ממשלת סלובניה בלובליאנה
דגל ישראל מונף בכניסה ללשכת ראש ממשלת סלובניה בלובליאנה
(צילום: AFP)
אף שברחבי העולם נערכות בהובלת ארגונים פלסטיניים הפגנות זעם נגד ישראל והמבצע שלה בעזה, כמה וכמה ממשלות במערב הביעו בימים האחרונים תמיכה בפעולה הצבאית. מעבר לכך שארה"ב, בריטניה וצרפת טרם הפעילו על ישראל לחץ משמעותי לחדול מהמבצע, ממשלות נקטו גם צעדים פעילים להבעת תמיכה בישראל. אתמול הונף דגל ישראל על בניין ממשלת סלובניה, וגם היא פרסמה הודעה שבה הבהירה כי היא מזדהה עם ישראל ומגנה את התקפות הטרור עליה.
לתמיכה הצטרף שגריר פולין בישראל מארק מאגיירובסקי, שכתב בעמוד הטוויטר שלו בעברית: "אני מגנה בתוקף את המתקפות של חמאס נגד אזרחים בישראל. השימוש בטרור הוא מבוי סתום. אני משתתף בצערם של כל הקורבנות".
קודם לכן השבוע אמר נשיא צ'כיה מילוש זמאן כי ליבו עם מדינת ישראל. זמאן, תומך רב-שנים של ישראל, צייץ תמונה של דגל ארצו לצד דגל ישראל ולב. גם ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש הצהיר שהוא ניצב לצד ישראל.