ראש הממשלה תוקף את גנץ על התמיכה בפיזור הכנסת
(צילום: לע"מ)

שעות לאחר שההצעה לפיזור הכנסת עברה בצהריים (ד') בקריאה טרומית, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף בחריפות את יו"ר כחול לבן בני גנץ וכינה אותו "נגרר אחרי לפיד ובנט" - ואת מפלגתו כ"אופוזיציה בתוך קואליציה". ynet העביר את דברי נתניהו בשידור חי.
נתניהו פתח את דבריו ופירט באריכות על המאבק בקורונה ועל המהלכים המדיניים והביטחוניים האחרונים. אחרי דקות ארוכות התפנה ראש הממשלה לדבר על בני גנץ ותקף בחריפות אותו ואת מפלגתו. "לצערי בני גנץ נגרר אחרי לפיד ובנט", אמר נתניהו. "עם ישראל רוצה חיסונים ולא בחירות. צריך לשים את הפוליטיקה בצד, יהיה מספיק זמן לזה וצריך לפעול יחד למען אזרחי ישראל".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
(צילום: לע"מ)
ראש הממשלה פנה לגנץ ואמר: "גנץ צריך להרים את האמברקס ולעצור את ההידרדרות לבחירות ואת המתקפות האלה. צריך להתנהג אחרת". נתניהו הוסיף כי "אם כחול לבן יפסיקו את פיזור הכנסת תהיה אחדות, אבל זה לא יכול להיות אם כחול לבן יקיימו ממשלה בתוך ממשלה, אופוזיציה בתוך קואליציה, 'קואזיציה'. מדברים על אחדות ולא מפסיקים לתקוף את הממשלה, מקבלים החלטות בממשלה ואחר כך מצביעים נגדן בכנסת. למשל ההסכם על המינויים. עשינו הסכם שנקים ועדה שתמנע את המכרזים האפורים האלה, של 'חבר מביא חבר'. הם לא מוכנים לעשות את זה. מדברים על ממלכתיות ומקימים ועדות חקירה", טען.
"אני יודע שהציבור מצפה לדבר אחר והציבור צודק", המשיך נתניהו. "להם אין בעיה, מה אכפת להם? אין להם אחריות אז הם מוכנים לגרור את המדינה לבחירות מסיבות אישיות. זה לא אחראי, הציבור רוצה אחדות וממשלה שעובדת יחד למענו". ראש הממשלה טען גם כי גנץ ומפלגתו העלו הצעות פופוליסטיות במהלך הגל השני של הקורונה - אך היו אלה השרים ממפלגתו, ישראל כץ ויואב גלנט, שדחפו לפתיחה של ענפים שלמים בניגוד לעמדת משרד הבריאות.
התגובה של גנץ לנאום נתניהו

כחול לבן מסרה בתגובה: "נתניהו, תמה עת התרגילים. נגמר מסע ההסתרות והשקרים - הגיע מבחן המעשים. דווקא בגלל האתגרים הגדולים שלפתחנו, הפיגוע הכלכלי שאתה עושה באזרחי ישראל בזמן שמגיפה כלכלית, רפואית וחברתית משתוללת, מראה שאיבדת את זה. כולנו יודעים את האמת. גם אתה. אם לא היה משפט - היה תקציב. אם לא היה משפט הייתה ממשלה מתפקדת. אם לא היה משפט- הייתה אחדות. האחריות עליך ורק עליך". שר החוץ אשכנזי הוסיף כי "רבע שעה של נאום, והמילה החשובה ביותר נעלמה מדף המסרים: תקציב. 9 מיליון אזרחים מבקשים ודאות כלכלית. כולם כבר יודעים שאם לא היה משפט, היה תקציב למדינה. זה הזמן לדאוג גם לחיסון כלכלי ולאשר תקציב לשנת 2021".
יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד אמר כי "בנימין נתניהו שבר היום אפילו את שיאי הציניות של עצמו. האיש כל היום מתעסק בהסתה ושנאה, ואז הגיע בערב לטלוויזיה ודיבר נגד הסתה ושנאה. כל היום מתעסק בפוליטיקה מהסוג הכי קטן וגרוע, ואז הולך בערב לטלוויזיה ואומר תפסיקו להתעסק בפוליטיקה. הפר כל הסכם שחתם עליו אי פעם, ואז הלך בערב לטלוויזיה ואמר למה שותפיי מפרים הסכמים. נכשל כישלון טוטלי בטיפול בקורונה ובכלכלה, ואז הלך ושיקר שהוא הצלחה כבירה כשכולנו יודעים שהנתונים הם הפוכים.
2 צפייה בגלריה
נפתלי בנט בני גנץ יאיר לפיד
נפתלי בנט בני גנץ יאיר לפיד
נתניהו: "גנץ נגרר אחרי לפיד ובנט"
(צילום: שאול גולן, אלעד מלכה, קובי קואנקס)
"בגלל זה הוא צריך ללכת הביתה", הוסיף לפיד. "ישראל צריכה לצאת לדרך חדשה, ממשלה רזה, ישרה שתזכה לאמון הציבור, תטפל בקורונה ותטפל בכלכלה". גם בימינה הגיבו לביקורת של נתניהו ומסרו כי "שוב הליכוד עוסק בפוליטיקה, הפצת שנאה בעם ובאינטרסים אישיים על חשבון אזרחי ישראל".
ההצעה בצהריים עברה למרות היעדרות חברי הכנסת של רע"מ בראשות ח"כ מנסור עבאס - השיגה האופוזיציה רוב של 61 חברי כנסת לעומת 54 מתנגדים. רגע לפני ההצבעה על החוק אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ במשדר המיוחד של אולפן ynet כי "אם נתניהו יעביר תקציב, הכול יסתדר". עם זאת גנץ התעקש כי "כל דבר שימנע בחירות הוא דבר רצוי. הפתרון הטוב ביותר הוא שהתקציב הזה יועבר והממשלה הזו תמשיך לתפקד. הליכוד צריך להחליט שהוא מעביר את התקציב, נתניהו צריך לשים את התקציב בראש סדר העדיפויות שלו ואז הכול יסתדר. אני צריך שזה יעבור בכנסת בשלוש קריאות. יש הסכם ויש תאריך ויש לוחות זמנים ויש חוק".
אישור ההצעה בכנסת, היום
(צילום: ערוץ כנסת)

ביום שני הקרוב תתכנס ועדת הכנסת לדיון טכני שבו יוכרע איזו מן הוועדות במשכן תדון בהמשך ההליך להעברת החוק לפיזור הכנסת. הוועדה שתיבחר אמורה להכין את החוק לקריאה ראשונה. בדרך כלל, עוברת הצעת חוק לפיזור הכנסת לוועדת הכנסת, אלא שבשל העובדה שהוועדה מצויה בשליטת כחול לבן ביקשו בליכוד להעביר את הדיון לוועדת חוקה, חוק ומשפט, שבראשה עומד חבר גוש הימין - ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה.
ההכרעה על ההמשך תתקבל ביום שני על ידי חברי ועדת הכנסת, שם לכחול לבן יש רוב. במפלגה עדיין שוקלים מה הוא המסלול הטוב ביותר לקידום החוק לפיזור הכנסת. אם לא יושג הסכם מול הליכוד בנושא התקציב - הכנסת תתפזר באופן אוטומטי ב-23 בדצמבר, ובכך ייקבע תאריך חלוט לבחירות: 23 במרץ. במסגרת המסלול השני, באמצעות השליטה בקידום החוק לפיזור הכנסת, תוכל כחול לבן להשפיע על התאריך באמצעות גיבוש רוב בקרב חברי הכנסת שיבחרו מועד אחר.