שוב דחייה במשפטו של ראש הממשלה: הדיון הבא במשפט שבו נאשם בנימין נתניהו, שתוכנן להתקיים ביום רביעי הקרוב, בוטל עקב הסגר ההדוק. לא נקבע עדיין מועד חדש לאותו הדיון.
1 צפייה בגלריה
נתניהו באולם בית המשפט
נתניהו באולם בית המשפט
נתניהו באולם בית המשפט בדיון הקודם
(צילום: AFP)
שופטי ההרכב, שמסרו הבוקר (יום ו') את ההחלטה על הדחייה, כתבו כי "בהמשך להודעת מנהל בתי המשפט בדבר התאמת מתכונת הפעילות בבתי המשפט והתמודדות עם נגיף הקורונה, ובהתחשב בריבוי הנוכחים המגיעים לדיון ובסגר הכללי, הדיון שנקבע ל-13 בינואר - מבוטל".
אתמול נפגש שר הביטחון ושר המשפטים בני גנץ עם ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, ביחד עם היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט ומנהל בתי המשפט השופט יגאל מרזל - ודנו בהתנהלות בתי המשפט בתקופת הסגר המהודק.
(צילום: לע"מ )

בפגישה סוכם, בין השאר, כי יש להתחשב בעמדת לשכת עורכי הדין וציבור עורכי הדין - שדרשו לסגור את בתי המשפט בסגר. גנץ החליט כי לא יתקיימו כלל דיונים בהליכים שונים שאינם דחופים שהם מרובי משתתפים. שופטי נתניהו היו אלה שיכלו לקבוע אם הדיון יתקיים - והם בחרו שלא לקיימו עקב המגבלות.
ביום רביעי, בזמן שסנגוריו של נתניהו הודיעו כי הם בוחנים הגשת בקשת חסינות חדשה לנוכח כתב האישום המתוקן שהוגש נגד ראש הממשלה ובשל הבקשה לדחות את המענה לכתב האישום, צייץ גנץ, שמחזיק גם בתיק המשפטים אחרי פיטוריו של אבי ניסנקורן: "נתניהו, אל דאגה. בתי המשפט יישארו פתוחים - עליי".
גנץ ציין בהמשך: "בתי המשפט פתוחים ומתפקדים. כך החלטתי וכך יהיה. בשל הסגר, נעתר מנהל בתי המשפט, לבקשות השופטים, עורכי הדין והציבור, ואפשר לשופטים להפעיל שיקול דעת בדחיית דיונים. השופטים במשפט נתניהו בחרו להפעיל אותו ולדחות את המשפט. זו עוד הוכחה לכך שמערכת המשפט בישראל עצמאית, עניינית, ולא רודפת את נתניהו. כך היה ואני אדאג שכך גם ימשיך להיות".
ביום רביעי האחרון דחה הרכב השופטים במשפט את בקשתו של נתניהו לדחות את מועד התשובה לאישום בתיקי האלפים. "לאחר עיון בטיעוני בא כוח המשיב לא מצאנו כי יש מקום לדחות את מועד התשובה לאישום", כתבו השופטים. "כתב האישום המקורי נמצא בידי הנאשמים זה כשנה. ניתן להניח כי הגשת כתב האישום המתוקן מחייבת התאמות בתשובה לאישום, אך אין בה כדי להצדיק דחיית הדיון. כך גם הדיון הקבוע בערר שהגישו הנאשמים בנוגע לקבלת חומרי חקירה".
שעות ספורות לפני כן, הגיש נתניהו באמצעות סנגוריו את הבקשה, שבה נכתב כי נדרש חודש נוסף להגשת תגובה לכתב האישום המתוקן. הסנגורים, עורכי הדין בעז בן צור ועמית חדד, ציינו בבקשה כי הם בוחנים את האפשרות שתיקון כתב האישום יאפשר מתן חסינות לנתניהו: "בימים אלה נבחנת המשמעות המשפטית הנודעת לתיקון כתב האישום ביחס לחוק חסינות ח"כ. המבקש שומר על כל טענותיו בנושא".