השלטונות בתאילנד דחו עסקת ענק של רכישת שתי צוללות מסין, בעקבות ביקורת ציבורית נרחבת נגד המהלך, בתקופה שבה תאילנד מתמודדת עם אחד המשברים הכלכליים הכבדים בעשרות השנים האחרונות. הזעם על המהלך התעורר כשברקע הפגנות רבות במדינה נגד השפעתו הגדולה של הצבא על המערכת הפוליטית.
התאילנדים זעמו: "מעדיפים את הצבא על פני האזרחים"התאילנדים זעמו: "מעדיפים את הצבא על פני האזרחים"
התאילנדים זעמו: "מעדיפים את הצבא על פני האזרחים"
(צילום: shutterstock)
תאילנד היא אחת המדינות הראשונות שסיכמו עם סין לרכוש ממנה צוללות, עוד ב-2015. העסקה כללה רכישת שלוש צוללות מהסדרה "יואן". העסקה אושרה סופית שנתיים לאחר מכן, והצוללת הראשונה שכבר נרכשה במחיר של 434 מיליון דולר אמורה להגיע לידי הצי התאילנדי ב-2023.
בחודש שעבר אישרה ועדה בפרלמנט התאילנדי את התשלום לרכישתן של שתי הצוללות הנוספות, סכום כולל 723.5 מיליון דולר. התשלום אמור היה להתבצע לאורך כמה שנים, החל מהשנה הבאה.
מפגינים בבנגקוק נגד העסקה. "בשביל מה?"מפגינים בבנגקוק נגד העסקה. "בשביל מה?"
מפגינים בבנגקוק נגד העסקה. "בשביל מה?"
(צילום: רויטרס)
בעקבות האישור שנתנו המחוקקים לעסקה התעורר בתאילנד זעם ציבורי נרחב. גולשים רבים הביעו את התנגדותם לעסקה ברשתות החברתיות, ובטוויטר הופצו ההאשטגים "בשביל מה הצוללות הללו?" ו"העם לא רוצה צוללות".
כמו באזורים רבים אחרים בעולם, תאילנד סובלת כעת ממשבר כלכלי חמור בעקבות מגפת הקורונה וההשבתה הכלכלית שהיא הביאה עמה. ענפי התיירות והייצור שלה נפגעו במיוחד בעקבות ההגבלות שהוטלו על מנת למנוע את התפשטות הנגיף. הכלכלה בתאילנד חווה כעת התכווצות שלא נראתה כמוה מאז שנות ה-90. ברובע השני של השנה התכווצה הכלכלה ב-12.2%.
קורעים את תמונת רה"מ פראיוט בהפגנה נגד העסקהקורעים את תמונת רה"מ פראיוט בהפגנה נגד העסקה
קורעים את תמונת רה"מ פראיוט בהפגנה נגד העסקה
(צילום: AFP)
בעקבות הזעם הציבורי הודיע אתמול דובר הממשלה, אנוצ'ה בורפצ'איסרי, כי ראש הממשלה פראיוט צ'אן-אוצ'ה – שמשמש גם שר ההגנה – ביקש מהצי של ארצו "לדחות" את רכישת שתי הצוללות.
"אנחנו חייבים לדבר עם סין, הצי חייב לדבר איתה על החוזה כדי לראות אם אנחנו יכולים לדחות את התשלום בשנה אחת", אמר אתמול ראש הממשלה עצמו לכתבים. עם זאת, פראיוט התעקש שרכישת הצוללות חיונית לשמירה על ביטחונה של ארצו, בטווח הארוך. "אנחנו לא יכולים לעצור, זה חלק מתוכנית הפיתוח של הכוחות שלנו".
(צילום: רויטרס)
ממשלתו של פראיוט מתמודדת כבר יותר מחודש עם הפגנות יום-יומיות נגדה, בעיקר של צעירים וסטודנטים שקוראים להפרדת הצבא מהמערכת הפוליטית. פראיוט היה מפקד הצבא שהוביל את ההפיכה הצבאית בתאילנד ב-2014, והוביל לאחר מכן ניסוח של חוקה חדשה שלטענת המפגינים נגדו העניקה לו יתרון בבחירות בשנה שעברה, שבהן ניצחה מפלגתו. עבור המפגינים, עסקאות נשק כמו רכישת הצוללות הסיניות הן עדות נוספת לריקבון של מערכת השלטון הנוכחית, שמעדיפה לכאורה את האינטרסים של הצבא על פני אלו של האזרחים.
כחלק מהדרישות שלהם לרפורמות דמוקרטיות, מפגינים רבים מבקרים את התנהלותו של המלך ראמה העשירי (שמו הפרטי הוא מאהה וצ'ירלונגקון) ודורשים להגביל את סמכויותיו. ביקורת שכזו נחשבה עד לאחרונה לטאבו מוחלט בתאילנד, והיא הובילה להפגנות נגדיות של תומכי המלך. הללו דרשו מהמפגינים האחרים "לא לגעת" במוסד המלוכה.
ראש ממשלת תאילנד מצביעראש ממשלת תאילנד מצביע
פראיוט מצביע בבחירות בשנה שעברה. מתנגדיו טוענים שניצח במרמה בעזרת החוקה שניסח אחרי ההפיכה
(צילום: AFP)
לפני שבועיים: הפגנת אלפים בבנגקוק נגד הצבא והמלך

בימים האחרונים פועלים שלטונות תאילנד נגד מארגני המחאה, ועצרו כמה פעילים. היום עצרה המשטרה בבנגקוק את נשיא איגוד הסטודנטים של תאילנד, ג'וטאטיפ סיריקן בן ה-21.
סרטון שהופץ בפייסבוק הראה שוטר עוצר אותו בזמן שהיה במונית שנסעה בשטחה של אוניברסיטת בנגקוק. השוטר אמר לו כי יש נגדו צו מעצר בעקבות הפגנה שארגן ב-18 ביולי. לדברי השוטר ג'וטאטיפ יואשם בין היתר בעבירות של הפרת נהלי ביטחון הפנים והנחיות הבריאות שהוטלו במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. מנהיגי סטודנטים אחרים שנעצרו, יצוין, שוחררו בהמשך בערבות.