נשיא איטליה סרג'יו מטרלה השביע היום (שבת) את מריו דראגי, לשעבר ראש הבנק המרכזי האירופי (ECB), לתפקיד ראש הממשלה. הכלכלן הוותיק יעמוד בראש ממשלת אחדות חדשה, שתנסה לחלץ את איטליה ממיתון וממשבר הקורונה. כמעט כל המפלגות הגדולות באיטליה התייצבו לצדו של דראגי. בממשלת האחדות של דראגי יהיו מחוקקים מכל קצוות הקשת הפוליטית, בנוסף לטכנוקרטים שיכהנו בתפקידים בכירים - כולל משרד האוצר.
3 צפייה בגלריה
מריו דראגי ראש הממשלה החדש של איטליה
מריו דראגי ראש הממשלה החדש של איטליה
מריו דראגי, ראש הממשלה החדש של איטליה
(צילום: AP)
הממשלה החדשה תוקם פחות מחודש אחרי שג'וזפה קונטה, עוד ראש ממשלה טכנוקרט, התפטר מראשות הממשלה. הוא עשה זאת אחרי שמפלגת "איטליה ויוה", בהנהגת ראש הממשלה לשעבר מתאו רנצי, פרשה מהקואליציה שלו בעקבות מחלוקת על הטיפול במשבר הקורונה ובמיתון. השניים התעמתו סביב חלוקת כספי סיוע של יותר מ-200 מיליארד אירו מהאיחוד האירופי לצורך טיפול במגפה ובהשלכותיה.
קונטה שרד הצבעת אי אמון בינואר, אך איבד את הרוב המוחלט של הקואליציה בסנאט. הניסיונות לצרף סנאטורים חדשים לקואליציה לא צלחו, ולקונטה לא נותרה ברירה אלא להתפטר ו"לקנות זמן" כדי לנסות להקים קואליציה חדשה ולמנוע בחירות מוקדמות. המו"מ בין המפלגות להרכבת ממשלה חדשה נכשל, ולפני 10 ימים הטיל הנשיא מטרלה על דראגי את מלאכת הרכבת הממשלה. דראגי אמר שהוא מקבל את המנדט להרכבת ממשלה ומודע לכך שלאיטליה יש אתגרים רבים: משבר במערכת הבריאות, מבצע חיסונים לאומי ומיתון.
3 צפייה בגלריה
נשיא איטליה סרג'יו מטרלה וראש הממשלה החדש מריו דראגי
נשיא איטליה סרג'יו מטרלה וראש הממשלה החדש מריו דראגי
דראגי עם נשיא איטליה מטרלה
(צילום: EPA)
הכלכלן האיטלקי בן ה-73, שמכונה "סופר מריו", נחשב לאיש שב-2012 הציל את גוש האירו מקריסה כתוצאה ממשבר החוב האירופי (כשעמד בראש ה-ECBׂ). אתמול הציג דראגי ממשלה של 23 חברים, שכולל שמונה נשים. שמונה מהשרים בממשלה החדשה יהיו טכנוקרטים: לתפקיד שר האוצר מונה דניאלה פרנקו, סגן מנהל הבנק המרכזי של איטליה. שרת המשפטים תהיה מרטה קרטביה, שבעבר עמדה בראש בית המשפט החוקתי.
שאר השרים מגיעים משש המפלגות הגדולות שתמכו בהקמת ממשלת האחדות: ארבעה שרים יגיעו מ"חמשת הכוכבים", המפלגה הגדולה בפרלמנט. לשלוש מפלגות יהיו שלושה שרים: המפלגה הדמוקרטית מהמרכז-שמאל, מפלגת "הליגה" מהימין ו"פורצה איטליה" מהמרכז-ימין. לשתי מפלגות - "איטליה ויוה" ו-LEU - יהיה שר אחד בממשלת האחדות.
3 צפייה בגלריה
הממשלה החדשה של איטליה בראשות מריו דראגי
הממשלה החדשה של איטליה בראשות מריו דראגי
ממשלת האחדות החדשה של איטליה
(צילום: AP)
חלק מהשרים שכיהנו בממשלתו של קונטה יישארו בתפקידם בממשלה החדשה של דראגי: לואיג'י די מאיו ימשיך לכהן כשר החוץ, רוברטו ספרנצה יישאר במשרד הבריאות, לוצ'אנה למורג'זה תמשיך כשרת הפנים ודריו פרנצ'סקיני יהיה שר התרבות גם בממשלת דראגי.

ממשלה מספר 67 מאז 1946

בשני ושלישי יתקיימו בשני בתי הפרלמנט באיטליה הצבעות לאישור הממשלה החדשה. מבין המפלגות הגדולות והבינוניות בפרלמנט, המפלגה היחידה שלא תהיה בממשלה החדשה היא "האחים של איטליה" מהימין הקיצוני. לאור העובדה הזאת דראגי צפוי לזכות בהצבעות האמון בממשלה החדשה ברוב חסר תקדים. עם זאת חלק מחברי תנועת "חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית אמרו שהם עשויים להצביע נגד הממשלה החדשה.
הממשלה של דראגי תהיה השלישית שקמה באיטליה בשלוש השנים האחרונות. זו תהיה הממשלה השביעית באיטליה בעשר השנים האחרונות – וה-67 במספר מאז שנת 1946.