צפו: התקפה החריפה של החרדים נגד בנט
(צילום: גיל יוחנן)

בדרך לאופוזיציה: ש"ס ויהדות התורה יצאו היום (שלישי) במתקפה חריפה נגד יו"ר ימינה וראש הממשלה המיועד נפתלי בנט על רקע השבעת הממשלה המתוכננת בתחילת השבוע הבא. הם כינו את בנט "רשע", ואמרו כי הוא "מבייש את הכיפה שהוא חובש". את חבריו לסיעה כינה יו"ר ש"ס אריה דרעי "חובשי כיפה שהשררה מעוורת את עיניהם". יו"ר יהדות התורה משה גפני אמר בפתח ישיבת הסיעה: "בנט רשע. לא היה דבר כזה. תהיה מלחמה על חילול השם".
דרעי התייחס להסכמים הקואליציוניים המתגבשים ואמר כי "לאחר חשיפתם מסתבר שנפל דבר בישראל - המדינה בסכנה. מדובר על עקירת הדת מהמדינה". הוא טען כי "ימינה הולכים להגשים את חלומם של מרצ, מפלגת העבודה, הרפורמים, לפיד, ליברמן כולם יחד. הממשלה בראשות בנט הולכת להרוס ולהחריב כל מה שבמשך 70 שנים שמרנו יחד גם בזמנים קשים ביותר".
4 צפייה בגלריה
אריה דרעי משה גפני
אריה דרעי משה גפני
"בנט רשע, תהיה מלחמה על חילול השם". דרעי וגפני
(צילום: עמית שאבי)
4 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ויאיר לפיד
נפתלי בנט ויאיר לפיד
"ניאבק בממשלה הרעה הזו, תעופו לנו מהעיניים". החרדים נגד ממשלת בנט-לפיד
(צילום: EPA)
גפני התייחס גם הוא להסכמים הקואליציוניים שחלקם פורסמו ואמר: "נבלה נעשתה בישראל. הרבה שנים אני בכנסת, אני לא זוכר נייר כזה של התרסה כלפי השמיים. איזה חילול השם! אני לא זוכר נייר כזה! היו ימים שלא היינו בקואליציה, לא נורא, ואמר נכון הרב דרעי, לא הייתה ממשלה שהעיזה לעשות דבר כזה".
"דברים מהסוג הזה? נרעיש שמיים וארץ וארץ ועולם של ההתנגדות הזאת של האיש הזה שלכאורה חובש כיפה, שמלכתחילה ידענו שזה מה שהוא רוצה, הוא רוצה שתהיה ממשלה שהיא ממשלה אנטי-דתית".
הוא המשיך וקרא למצביעי ימינה "להקיא את האנשים האלה, שיהיו מנודים ומוחרמים". הוא הפנה אצבע מאשימה גם למספר 2 בימינה איילת שקד, שכלשונו, "עומדת ומתחסדת ומרימה לנו טלפון - 'נשמור, נעשה'. הכל היה ברור, הכל היה על השולחן". גפני הוסיף: "אל תדאגו לנו, יושב בשמיים ידאג לנו. לא ניתן בשום פנים ואופן לפגוע באיזשהו נושא של יהדות. ניאבק כדי להוריד את הממשלה הרעה הזו מהארץ. אל תדברו איתנו, תעופו לנו מהעיניים".
4 צפייה בגלריה
יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
"בנט מבייש את הכיפה, שיוריד אותה". ליצמן
(צילום: עמית שאבי)
השר יעקב ליצמן כינה את בנט "רפורמי" ואמר כי "ההבדל היחיד בין בנט ללפיד זה שהוא חובש כיפה. אז אני קורא לו להוריד את הכיפה. הוא מבייש אותה". הוא טען: "אל תאמינו שהם הולכים לשמור על הסטטוס קוו, הם לא חולמים לרגע אחד לשמור על הסטטוס קוו".
על הממשלה אמר ליצמן: "מה שאנחנו רואים לנגד עינינו זה ממשלת שמאל קיצונית חסרת ערכים ומצפון. כל הציביון היהודי נמחק ברגע זה. לא מדבר על גיור, לא גיוס, עולם התורה! נישואים אזרחיים תחבורה ציבורית בשבת, הכרה ברפורמים".
עם סיום ישיבת הסיעות המפלגות החרדיות מסרו את החלטתן לפעול נגד הממשלה ש"מהווה סכנה רוחנית וגשמית ליושבי ארץ הקודש". לדבריהן, "הסיעות תפעלנה במשותף בכל הדרכים העומדות לרשותן, בפרסום בארץ ובעולם, להתריע מפני הסכנה. הסיעות תאבקנה במאבק משותף בכל דרך פרלמנטרית וחוץ פרלמנטרית, לבל יצליחו במזימתם לממש את יעדי ממשלת השמאל החילונית. הסיעות קוראות לכל מי שיש בידיו השפעה למנוע חילול השם זה, או שיש לו השפעה על חברי הכנסת המתכוננים להיות שותפים לממשלת זדון זו, לבוא לעזרת השם בגיבורים".
בהודעה מטעם המפלגות נמסר טרם החלה הישיבה: "עם פרסומם של ההסכמים הקואליציוניים ולנוכח הסכנה של הקמת ממשלת שמאל חילונית, והגזירות החמורות הצפויות לקיום עולם התורה, ולצביון היהודי של מדינת ישראל, תתכנסנה סיעות יהדות התורה וש"ס לישיבה משותפת, והיערכות לבאות".
4 צפייה בגלריה
אורי מקלב באולפן Ynet
אורי מקלב באולפן Ynet
"לא היינו צריכים להיות במקום שבו אנחנו היום". סגן השר מקלב
(צילום: ירון ברנר)
בינתיים, גוברת הביקורת בקרב חברי הכנסת החרדים על התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בחודשים האחרונים, שלדברי חלק מהם הוביל אותם לאופוזיציה יחד איתו. סגן שרת התחבורה אורי מקלב מיהדות התורה אמר מוקדם יותר היום כי "בחלק הזה שבו אנחנו נמצאים היום זה מקום שלא היינו צריכים להיות בו".
לדבריו, "זו לא הייתה גזרה ברורה אבל נתניהו הפסיד, הייתה אפשרות שאנחנו, מפלגות הימין, נמשיך להיות בקואליציה אבל זה לא קרה". מקלב טען כי המפלגות החרדיות לא עשו טעות כשהחליטו להישאר נאמנים לנתניהו: "אני לא חושב שנאמנות ואי-זגזוג הן טעויות". הוא ציין: "נתניהו התפיסה הפוליטית שלו וגם האישית שלו זה לא סוד, צריך להיות מלאך כדי לא להיות כזה".
סגן השר ביקר את יו"ר ימינה נפתלי בנט ואמר כי לא היה מוכן לנקוט בדרך בה הוא נוקט, גם בשביל להיות ראש ממשלה: "אני רואה ראש מפלגה אחרת, יכול להיות שיגיע לכס ראש הממשלה, אבל אני לא הייתי מוכן ללכת בדרך הזו, יש ערכים וישנה דרך".
יש לציין כי לפי ההסכם הקואליציוני בין יש עתיד לימינה, שחלקו פורסם אמש ב-ynet, ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי המיועד יאיר לפיד יוכלו לצרף סיעות נוספות לקואליציה המתגבשת ובלבד שהדבר ייעשה בהסכמת שני הצדדים.