3 צפייה בגלריה
חיסון חיסונים הרשות הפלסטינים
חיסון חיסונים הרשות הפלסטינים
חיסונים שהועברו לרשות במעבר ביתוניא
ישראל העבירה היום (שני) את הפעימה הראשונה של מנות החיסון מחברת מודרנה לרשות הפלסטינית. כפי שנחשף לראשונה ב-ynet, אושר על ידי הדרג המדיני מתן 5,000 חיסונים, בעקבות הדחיפה מצד גורמים מדיניים וביטחוניים, בראשם שר הביטחון בני גנץ ומתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון. המשלוח שהועבר היום במעבר ביתוניא כולל 2,000 חיסונים לטובת הצוותים הרפואיים ברשות.
מדובר בפעם הראשונה שבה ישראל מעבירה לרשות הפלסטינית כמות משמעותית של חיסונים, לאחר שבשבועות האחרונים הועברו לרשות הפלסטינית כמאה חיסונים שיועדו למקרים הומניטריים בלבד. בשבועות האחרונים העבירו גורמים בינלאומיים ביקורת נגד ישראל על כך שהיא אינה מעבירה חיסונים לרשות הפלסטינית, אך חרף הביקורת – כלל המדינות הזרות לא התנדבו להעביר לצוותי הרפואה הפלסטינים חיסונים שמיועדים לאזרחיהן.
הרשות הפלסטינית הייתה אמורה לקבל בשבועיים האחרונים אלפי חיסונים מסוג "ספוטניק" מרוסיה, אולם קשיים טכניים מעכבים את ההעברה, ולפיכך הפלסטינים נותרו עד כה ללא חיסונים בכלל. זו הסיבה שמדובר בהקצאה משמעותית מאוד - משום שצוותי הרפואה ברשות הפלסטינית עדיין עובדים ללא חיסון. הקצאה זו תהפוך את ישראל למדינה הראשונה בעולם שמסכימה להעביר חיסונים לרשות הפלסטינית מתוך הקצאת החיסונים שיש לה.
הרשות הפלסטינית נמצאת בימים אלו במשא ומתן עם כמה חברות לקבלת חיסון לקורונה ובראשן החיסון הרוסי ספוטניק והחיסון של חברת אסטרה-זניקה. גם ארגון הבריאות העולמי עתיד להעביר לפלסטינים כמות גדולה של חיסונים אולם לא ידוע בשלב זה מתי אותם חיסונים יתקבלו.
גורם בצוות המומחים שמייעץ לקבינט הקורונה אמר בשבוע שעבר כי "כאנשי רפואה, אנחנו חייבים לחסן את הפלסטינים גם בגלל המעברים שלהם לכאן וזו תהיה ההמלצה הגורפת שלנו. היה ממש קונצנזוס אתמול בעניין הזה", אמר גורם בצוות המומחים. לדברי גורם אחר, "חיסון הפלסטינים הוא אינטרס שלנו. נראה שיש שיקולים פוליטיים בכך שעד כה הם לא חוסנו".