תיעודתיעוד
מסלול המראה ורחבת חניה למוטסים ניזוקו ב-T4
(צילום: ImageSat International - ISI)
תמונות הלוויין מראות את תוצאות התקיפה החריגה בשדה התעופה הסורי T4 אמש, ואת נזקי התקיפה בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק, 48 שעות קודם לכן. בצילומי הלוויין לאחר התקיפות שיוחסו לישראל נראים נזקים למסלול המראה, רחבת חניה למטוסים, מפקדה ומחסן.
לפי מרכז המעקב הסורי, שמושבו בבריטניה, נהרגו 16 לוחמים פרו-איראניים בתקיפה אמש. בדו"ח מודיעין של חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI), חברת הלוויינים ופתרונות המודיעין, נכתב כי מסלול ורחבת חניה למטוסים ניזוקו בתקיפה, והדבר הוביל להשבתה זמנית של פעילות שדה התעופה. לדבריהם, אותה רחבת חניה נפגעה גם בתקיפה קודמת, ביוני אשתקד, ושוקמה מאז.
רון בן ישי מסביר על התקיפה החריגה
(צילום: אלכס בורטמן)

תיעודתיעוד
שתי תקיפות תוך 48 שעות
(צילום: ImageSat International - ISI)
תיעודתיעוד
תוצאות התקיפה הראשונה
(צילום: ImageSat International - ISI)
תיעודתיעוד
מפקדה הושמדה, וכן מחסן סמוך
(צילום: ImageSat International - ISI)
"ההערכה היא שהתקיפה נועדה לסכל העברת מערכות נשק מתקדמות מאיראן ומבחינה אסטרטגית היא נועדה להעביר מסר לטהרן ולכוח קודס", נכתב בדו"ח המודיעין שפורסם הערב (ה'). בתקיפה בשדה התעופה בדמשק, כתבו, הושמדו לחלוטין מפקדה ומחסן סמוך.
פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, ציין כי סביר להעריך שהתקיפה אמש במרכז סוריה הייתה המשמעותית ביותר זה חודשים. התקיפה התבצעה מגבול סוריה-עיראק, מאזור בסיס א-תנף האמריקני-בריטי-כורדי ובו כוחות מיוחדים. הוא נמצא בתוך סוריה, כ-10 ק"מ מצפון למשולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק, ומוצבים בו כ-400 חיילים אמריקנים.
T4 הוא בסיס אווירי סורי שחלק ממנו הועמד לרשות האיראנים לקליטה ולהפעלה של משלוחי מערכות נשק אוויריות ייחודיות, כמו מל"טים וסוללות טילים חדישות מתוצרת איראן ליירוט כלי טיס וטילים. בעבר תקפה ישראל כמה פעמים את האזור האיראני בשדה הזה. באחת הפעמים השמיד חיל האוויר את קרון הניהוג של מל"ט איראני חמקן שניסה לחדור ולהתפוצץ בעמק הירדן.